Ochrona przedemerytalna. W tym wieku nie mogą Cię zwolnić i obniżyć pensji
Jeśli pracownik osiągnął odpowiedni wiek, pracodawca nie ma prawa go zwolnić.
Dotyczy to osób, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, a przepisy chronią ich również przed utratą wynagrodzenia. Niestety, nie wszyscy mogą liczyć na benefity wynikające z wieku ochronnego. Komu pracodawca i tak może wręczyć wypowiedzenie?
Kogo obowiązuje wiek ochronny?
Osobom starszym po utracie zatrudnienia może być trudno znaleźć nowe miejsce pracy. Z tego względu Kodeks pracy, art. 39., chroni ich przed tak niewygodnym położeniem. Gwarantuje to tzw. wiek ochronny, który obejmuje osoby, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego pozostały nie więcej niż 4 lata.
Pracodawca nie może więc zwolnić kobiet, które ukończyły 56 lat i mężczyzn po 61. roku życia. Wówczas mają one również pewność stałej wysokości wynagrodzenia.
Bez tego możesz stracić pracę
Pracownicy powinni jednak pamiętać, że aby przepisy chroniły ich przed utratą pracy, muszą spełnić kilka dodatkowych warunków. Przede wszystkim: przepisy wieku ochronnego zostały opracowane z myślą osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę. Oznacza to, że nie obejmują umów cywilnoprawnych i nie dotyczą np. zleceniobiorców.
Ponadto umowa musi obowiązywać w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, np. zostać zawarta na czas nieokreślony. Jeśli wygasa szybciej, ochrona nie będzie obowiązywać. Pracownikowi musi również spełnić warunek stażu pracy: 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn.
Kiedy wiek ochronny nie zadziała?
Kodeks pracy przewiduje trzy przypadki, kiedy wiek ochronny nie będzie miał mocy, nawet jeśli pracownik spełnia wszystkie wymogi. Jedna z okoliczności dotyczy zmiany wysokości wynagrodzenia. W teorii osobie, która osiągnęła wiek ochronny nie można już obniżyć pensji, chyba że jest to spowodowane wprowadzeniem nowych zasad wynagrodzenia ogółu pracowników, w tym danej grupy zatrudnionych.
Kiedy pracodawca może zwolnić osobę w wieku ochronnym? Taka sytuacja ma miejsce, jeśli pracownik utracił w sposób niezawiniony uprawnień koniecznych do wykonywania dotychczasowej pracy lub posiada orzeczenie lekarskie stwierdzające utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy. Niestety, w takim przypadku wiek pracownika nie będzie miał znaczenia.