Trwa rządowa loteria. Możesz wygrać atrakcyjne nagrody, jeśli ukończyłeś 40 lat i weźmiesz udział w profilaktycznym programie
Od początku lutego działa rządowa loteria, w której udział może wziąć każda osoba mająca 40 lat i więcej. Poza spełnieniem kryterium wieku należy zrealizować jeden z trzech etapów programu „Profilaktyka 40 plus”, który pozwala na wykonanie pakietu badań. Do wygrania w loterii są nagrody rzeczowe — bony do sklepów, wyciskarki wolnoobrotowe czy rowery. Wszystko to o łącznej wartości przeszło 3,5 mln zł.
Loteria ma zachęcić Polaków do badań
Program „Profilaktyka 40 plus” wystartował w 2021 roku. Jego celem jest zwiększenie świadomości Polaków i bieżące kontrolowanie stanu zdrowia. Do wykonania pakietu badań uprawnione są osoby mające 40 lat i więcej — w tym wieku znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych lub zaostrzenia się chorób przewlekłych.
Interia informuje, że z programu może skorzystać nawet 20 mln obywateli, tymczasem na razie na przeprowadzenie badań zdecydowało się ok. 700 tys. osób. Udział w rządowej loterii ma więc zmobilizować Polaków, by przede wszystkim skontrolowali swój stan zdrowia, a poza tym zyskali szansę na wygranie atrakcyjnej nagrody.
Wartość nagród w loterii uruchomionej 1 lutego wynosi ponad 3,5 mln zł. Wygrać można:
karty podarunkowe do sklepów: Decathlon, 4F, Intersport i Krukam,
karty podarunkowe do salonów kosmetycznych: Instytut / Salon Dr Irena Eris lub sieć Yasumi,
wyciskarki wolnoobrotowe,
opaski Smart Band i Smartwatche,
rowery miejskie,
bieżnie elektryczne.
Co należy zrobić, aby wziąć udział w programie „Profilaktyka 40 plus”?
Po pierwsze należy wypełnić ankietę dostępną w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) — pozwala ona wygenerować jednorazowy pakiet badań odpowiedni dla danej osoby (zależny od płci i czynników ryzyka). W jego ramach wykonać można od 6 do 12 testów diagnostycznych obejmujących m.in.:
pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie i obliczenie BMI,
stężenie glukozy we krwi,
morfologię,
lipidogram,
AIAT, AspAT, GGTP,
ogólne badanie moczu,
kreatyninę,
poziom kwasu moczowego we krwi,
badanie krwi utajonej w kale,
ocenę miarowości rytmu serca,
antygen PSA (dla mężczyzn).
Podczas wypełniania dokumentu warto mieć przy sobie wyniki ostatnich badań laboratoryjnych. W razie potrzeby można też skorzystać z telefonicznej pomocy konsultanta.
Wygenerowane e-skierowanie trzeba zarejestrować w punkcie pobrań, w którym pacjent zamierza wykonać badania (nie trzeba go jednak pobierać z IKP lub drukować). Punktem pobrań może być szpital, przychodnia lub ośrodek zdrowia mający podpisany kontrakt z NFZ. Na badania należy wziąć ze sobą dowód osobisty.
Jak wziąć udział w rządowej loterii?
Poza oczywistym już kryterium wieku, trzeba w terminie między 1 lutego a 31 maja wziąć udział w programie „Profilaktyka 40 plus”, ale wystarczy zrealizować tylko jeden z poniższych etapów:
wypełnienie ankiety w IKP,
wygenerowanie skierowania (równoznaczne z zapisem na badania),
wykonanie pakietu badań.
Następnie należy zgłosić udział w loterii poprzez system IKP, infolinię DOM, kontakt z lekarzem bądź pracownikiem medycznym za pośrednictwem systemu gabinet.gov. Osoby, które zrealizowały badania przed uruchomieniem loterii, mogą do niej dołączyć również teraz.