Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > Od 2 lutego wszedł w życie nowy obowiązek dla pracodawców. Niestosowanie się to grube miliony kary
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 03.02.2025 16:34

Od 2 lutego wszedł w życie nowy obowiązek dla pracodawców. Niestosowanie się to grube miliony kary

Szkolenie
Fot. Getty Images, Canva

2 lutego wszedł w życie obowiązek, który obliguje pracodawców do podjęcia działań i zapewnienia szkoleń swoim pracownikom w zakresie określonych kompetencji, na które niezmiennie rośnie zapotrzebowanie. Obowiązku należy dopełnić, za jego zignorowanie przewidziane są kosmiczne kary. 

Pracodawca ponosi odpowiedzialność za kompetencje pracownika

Jednym z obowiązków pracodawcy wobec pracownika jest zapewnianie dostępu do szkoleń i poszerzania kompetencji niezbędnych do realizacji wszelkich zadań powierzonych w pracy. Osoby oferujące pracę muszą być przygotowane na ciągłe zmiany na rynku i w prawie pracy. Tak jest również w tym przypadku. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o nowych regulacjach, które wchodzą w życie. 

W związku z nowymi regulacjami pracodawcy będą musieli dopełnić ważnych obowiązków wobec pracowników. Co należy wiedzieć?

Tylko do środy! W Lidlu ustawią się długie kolejki, sporo zaoszczędzimy pod jednym warunkiem Kraj spoza Europy dołączy do Unii? To „nie niemożliwe”

Nowe przepisy to nowe obowiązki dla pracodawcy

Ministerstwo Cyfryzacji przekazało, że 2 lutego br. wszedł w życie rozdział I, dotyczący przepisów ogólnych, oraz rozdział II dotyczący praktyk zakazanych, unijnego aktu o sztucznej inteligencji (AI Act). Co to oznacza? W Unii Europejskiej nieakceptowalne są systemy AI, które stosują manipulację poznawczo-behawioralną, punktację społeczną, a także predykcyjne działania policyjne oparte na profilowaniu. Zakaz obejmuje wszelkie systemy rozpoznawania twarzy, które były używane do kategoryzacji ludzi według rasy, religii czy orientacji seksualnej. Nie wszystkie systemy zostaną zakazane. 

Nie przegap: Kultowy mem zbadany przez służby pod kątem rosyjskich wpływów na wybory w Polsce

Zakaz nie będzie dotyczył systemów AI wykorzystywanych dla celów związanych z obronnością, bezpieczeństwem narodowym oraz badaniami i nauką - czytamy w broszurze przygotowanej przez MC i NASK we wrześniu ub.r.

Nowe przepisy dotyczą dostawców, producentów, importerów i dystrybutorów AI, niezależnie od ich siedziby, jeśli funkcjonują na terenie Unii Europejskiej, podmiotów stosujących systemy AI, które mają siedzibę lub znajdują się w Unii, oraz także osób na terenie UE, na które AI ma wpływ.

Od 2 lutego pracodawcy mają obowiązek zapewnienia pracownikom poszerzania kompetencji w zakresie AI tzw. AI Literacy (art. 4 AI Akt). Obliguje on pracodawców, czyli dostawców, a także podmioty stosujące systemy sztucznej inteligencji, do podjęcia konkretnych działań w kierunku zapewnienia pracownikom odpowiedniej wiedzy i umiejętności w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji, niezbędnych do wykonywania zadań podczas pracy. 

To istotny krok w kierunku zwiększenia świadomości związanej z AI w miejscu pracy - podkreślił resort.

Pracodawcy muszą przygotować się na olbrzymie kary finansowe w przypadku niedopełnienia nowego obowiązku. Podane kwoty oszałamiają.

Zobacz też: Prawdziwy hit w Biedronce! Dostępne sztuki zejdą jak świeże bułeczki, czas tylko do weekendu

Kary mogą osiągać zawrotne wysokości

Niezastosowanie się do przepisów rozdziału II AI Act może wiązać się z wysokimi karami administracyjnymi. Ich maksymalna wysokość została ustalona na aż 35 milionów euro, czyli około 147 mln zł, lub 7 procent całkowitego rocznego, światowego obrotu z poprzedniego roku.

AI

Unijne rozporządzenie 2024/1689, czyli akt o sztucznej inteligencji (AI Act), wszedł w życie 1 sierpnia ub. r. z pewnymi wyjątkami, takimi jak systemy zakazane. Nowe zasady dotyczące modeli AI do ogólnego przeznaczenia, przykładowo popularnych czatów, wejdą w życie w sierpniu br, natomiast w sierpniu 2026 r. zastosowanie będzie mieć już cały akt z wyjątkiem jednego artykułu. W pełni zacznie on obowiązywać w 2027 roku.

AI Act to pierwszy taki dokument, który klasyfikuje sztuczną inteligencję pod kątem potencjalnego ryzyka dla użytkowników. Został stworzony w myśl zasady, że im większe szkody może wyrządzić sztuczna inteligencja, tym bardziej surowe powinno być prawo regulujące jej użycie.