BiznesINFO.pl Polska i Świat Od 2 sierpnia ważne zmiany dla pacjentów. Będą ograniczenia w wystawianiu recept
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Od 2 sierpnia ważne zmiany dla pacjentów. Będą ograniczenia w wystawianiu recept

2 sierpnia 2023
Autor tekstu: Maria Gil-Sobczyk

Do tej pory dostęp do tej grupy leków był nieograniczony, tymczasem oddziały toksykologiczne są pełne pacjentów, którzy się nimi zatruli. Dlatego Ministerstwo Zdrowia, mając na celu bezpieczeństwo Polaków, wprowadza od dziś ograniczenia w wystawianiu recept na konkretne leki. Poniżej wyjaśniamy, jakie zmiany czekają pacjentów.

Co się zmieni od 2 sierpnia i dlaczego?

Od dziś pojawią się ograniczenia w wystawianie recept na leki psychotropowe i odurzające. Ich stosowanie bez odpowiedniej opieki medycznej jest niebezpieczne – pacjenci po przedawkowaniu leków trafiają na oddziały toksykologiczne w śpiączce, z zaburzeniami oddychania, nieraz również spadkiem ciśnienia. Niektóre grupy leków są w stanie uzależniać jak używki, a do tej pory wystawianie recept przez internet, bez jakiejkolwiek konsultacji medycznej, tylko ułatwiało dostęp do takich środków – wystarczyło za nie zapłacić. Teraz jednak ma się to zmienić.

To może Cię spotkać również na urlopie. NFZ radzi, gdzie szukać pomocy

Jakie ograniczenia czekają pacjentów?

Wypisaniu recepty na leki psychotropowe i środki odurzające, od 2 sierpnia musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu leku na pacjenta. Uwaga: mówimy tu o badaniu stacjonarnym ale też konsultacji przeprowadzonej z pacjentem zdalnie. Pamiętajmy, że konsultacja to obowiązkowa rozmowa z pacjentem na temat jego stanu zdrowia, stanu psychicznego oraz wywiad na temat zażywanych leków – wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia. Zasada ta nie dotyczy przepisywania recept w ramach kontynuacji leczenia, pod warunkiem, że nie minęły 3 miesiące od ostatniej wizyty u lekarza i badania pacjenta . W dokumentacji medycznej znajdzie się informacja o tym, że wskazany okres nie został przekroczony.

Zanim lekarz wystawi kolejną receptę na środki odurzające i leki psychotropowe, będzie musiał sprawdzić ilość i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków. Może to zrobić za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lub systemu gabinetowego bądź wywiadu z pacjentem. Przeprowadzenie takiej weryfikacji trzeba odnotować w dokumentacji medycznej pacjenta wraz z informacją o bieżących wskazaniach. NFZ będzie na bieżąco kontrolował sporządzanie dokumentacji medycznej po konsultacji z pacjentem przy wypisywaniu środków odurzających i leków psychotropowych.

Ministerstwo przypomina, że wspomniane wyżej zmiany w wystawianiu recept na środki odurzające i psychotropowe nie obejmują lekarzy placówek podstawowej opieki zdrowotnej, do której zapisany jest pacjent. W tej sytuacji bowiem lekarze sprawują stałą i długofalową opiekę nad pacjentem, dlatego wiedzą, jaka jest ich historia leczenia.

ministerstwo zdrowia.jpeg

Ministerstwo Zdrowia: bezpieczeństwo pacjentów jest dla nas najważniejsze

Nie ograniczamy nikomu dostępu do lekarza i leków. Ograniczamy dostęp do silnie działających leków bez konsultacji z lekarzem. Mamy już niestety przypadki poważnych powikłań a nawet zgonu, po zażyciu leków przepisanych w internecie bez wskazań – podkreśla minister Adam Niedzielski.

Pacjenci nagminnie o tym zapominają i tylko sobie szkodzą. NFZ wystosował ważny apel
Obserwuj nas w
autor
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat