Od dzisiaj rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
Do walki ze smogiem rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Już od dzisiaj Polacy mogą rejestrować się w specjalnej bazie danych.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Czym jest CEEB
-
Kto musi złożyć deklarację
-
Co grozi za brak rejestracji
Smog i CEEB
Niemal od początku roku zapowiadane jest wprowadzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków po to, aby zebrać informacje o sposobie ogrzewania poszczególnych gospodarstw. CEEB ruszył 1 lipca, a gminy już zbierają niezbędne im informacje.
Deklarację można złożyć poprzez internet. W przypadku domów jednorodzinnych do rejestracji zobowiązany jest właściciel, natomiast blokowiska zgłaszane będą przez zarządców. Budynki gospodarcze również będzie mógł zgłosić zarządca.
Nowe domy będą musiały zostać uwzględnione w ciągu dwóch tygodni od dnia uruchomienia źródła ciepła. Inne budynki mają na to rok od dnia uruchomienia CEEB.
CEEB pomoże walczyć ze smogiem
Rejestracja w systemie CEEB jest obowiązkowa. Za niewywiązanie się z umowy grozi 500 zł mandatu, a jeśli sprawa trafi do sądu, nawet 5 tys. zł. Prawnicy podkreślają, że zapominalski może zawsze wyrazić czynny żal - zarejestrować się natychmiast po tym, jak otrzyma karę.
W katalogu CEEB znajdą się różne rodzaje ogrzewania. Będą to m.in.: kotły grzewcze, piece na paliwa stałe, tzw. kopciuchy, a nawet ekologiczne źródła ciepła, np. panele fotowoltaiczne.
Nie wolno kłamać w owej deklaracji. Wszak za poświadczenie nieprawdy grożą nam konsekwencje prawne, ale nie tylko. Gminy będą mogły przyjść i skontrolować czy deklaracja zgadza się ze stanem faktycznym, bowiem w CEEB znajdą się dane osobowe właściciela.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to system stworzony do walki ze smogiem. W Polsce wciąż poziom zanieczyszczenia powietrza jest jednym z wyższych w Unii Europejskiej.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl