BiznesINFO.pl Energetyka Od fotowoltaiki nie ma już odwrotu. Te dane mogą zaskakiwać
fot. Pxhere

Od fotowoltaiki nie ma już odwrotu. Te dane mogą zaskakiwać

10 października 2024
Autor tekstu: Marcin Śliwa

Międzynarodowa Agencja Energetyczna poinformowała, że już niedługo odnawialne źródła energii będą zaspokajać nawet połowę globalnego zapotrzebowania. Dominować w tej kategorii będzie fotowoltaika, która również w Polsce cieszy się ogromną popularnością. Problem w tym, że transformacja energetyczna w naszym kraju już teraz ujawniła pewien bardzo istotny szkopuł. A wyzwania rosną.

OZE zostaną już z nami na dobre

Systemy energetyczne na całym świecie coraz śmielej kierują się w stronę Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Są one o wiele bardziej przyjazne dla środowiska i jak sama nazwa wskazuje, nigdy się nie kończą. Międzynarodowa Agencja Energetyczna opublikowała dane, które tylko potwierdzają światowe trendy. Okazuje się, że prym w dziedzinie rozwoju OZE wiodą Chiny.

Od 2024 do 2030 roku nowe instalacje Odnawialnych Źródeł Energii mają być prawie trzy razy większe niż te, które widzieliśmy w latach 2017-2023. Chiny przewodzą w tej dziedzinie i będą odpowiedzialne za prawie 60% wszystkich nowych instalacji odnawialnych źródeł energii w tym okresie, co oznacza, że do 2030 roku będą stanowić prawie połowę światowej mocy odnawialnych źródeł energii. Tymczasem Indie odnotowują najszybszy wzrost wśród głównych gospodarek – czytamy.

Nowe funkcje aplikacji mObywatel. Kierowcy właśnie na to czekali

Fotowoltaika zdecydowanym liderem

Jak informuje MAE, to energia słoneczna jest głównym motorem tego globalnego wzrostu. To właśnie ona będzie stanowić 80 proc. wszystkich eksploatowanych OZE. Jest to możliwe budowie kolejnych elektrowni słonecznych oraz instalowaniu paneli słonecznych na dachach przez właścicieli domów i firmy.

Jednocześnie zakłada się, że energia wiatrowa podwoi tempo wzrostu między 2024 a 2030 rokiem w porównaniu do poprzednich siedmiu lat. Już teraz energia wiatrowa i słoneczna są najtańszymi sposobami produkowania energii elektrycznej w prawie każdym kraju.

Polska z poważnymi problemami

Tymczasem w Polsce obserwuje się coraz większy problem z Odnawialnymi Źródłami Energii. Nie dotyczy on jednak samych OZE, a faktu, że coraz więcej wniosków o przyłączenie ich do sieci energetycznej spotyka się z odmową. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki dotychczas odrzucono już przyłączenia o łącznej mocy… większej, niż obecnie zainstalowana.

Najczęstszym powodem odmów jest brak warunków technicznych przyłączenia do sieci. Wynika to przede wszystkim z przeciążenia sieci średnich oraz wysokich napięć, a także braku mocy w głównych punktach zasilania.

Jak w rozmowie z agencją Newseria przekonywał analityk ds. energii i klimatu Paweł Czyżak, największym problemem jest jednak przestarzała infrastruktura.

Problemy z przyłączaniem nowych mocy do sieci wynikają jednak głównie ze struktury wiekowej naszej infrastruktury. Bardzo wiele linii wysokiego, niskiego i średniego napięcia ma ponad 30 czy 40 lat. To jest po prostu infrastruktura, która wymaga modernizacji, nawet niezależnie od transformacji energetycznej. Tak samo jak starzeją się nasze elektrownie węglowe, tak starzeją się też sieci. Problem jest na dodatek pogłębiany przez to, że przyłączamy ogromne ilości nowych mocy w wietrze i w słońcu, więc stare linie czy stare transformatory są po prostu narażone na dużo większe obciążenia i zmiany zapotrzebowania – mówi. analityk.

Niezbędny rozwój Odnawialnych Źródeł Energii w Polsce nie będzie mógł przyspieszyć, jeśli nie dojdzie do zakrojonej na szeroką skalę modernizacji infrastruktury. W całej Unii Europejskiej przestarzałe, liczące od 20 do 40 lat sieci niskiego napięcia stanowią ok. 35–40 proc. systemu.

Ta grupa migrantów podbija polski rynek pracy. Nie chodzi o Ukraińców
Bank Pekao z nowym prezesem. Zapowiedział walkę o odbudowę pozycji
Obserwuj nas w
autor
Marcin Śliwa
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie