Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Ogromne zmiany w orzeczeniach lekarskich. Komisje do likwidacji, kryteria łagodniejsze
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 04.11.2024 22:45

Ogromne zmiany w orzeczeniach lekarskich. Komisje do likwidacji, kryteria łagodniejsze

komisja lekarska
Fot. East News/ARKADIUSZ ZIOLEK

Do konsultacji społecznych został skierowany projekt nowej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który rewolucjonizuje polski system orzecznictwa i kontroli zaświadczeń lekarskich. Procedury mają zostać ujednolicone, zmienią się metody organizacji pracy orzeczników. Zniknąć mają też trzyosobowe komisje lekarskie.

Rewolucja w orzecznictwie - projekt nowej ustawy skierowany do konsultacji

Na nowy projekt ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej zwraca uwagę serwis money.pl. Celem jest wprowadzenie jednolitego systemu organizacji orzecznictwa, tak aby te same zasady obowiązywały w przypadku wydawania dokumentów niezbędnych do uzyskania tytułu niezdolności do pracy, ale też dodatku pielęgnacyjnego, zasiłków chorobowych czy renty socjalnej.

Lekarze orzecznicy zyskają uprawnienia do przekazania sprawy do rozpatrzenia przez specjalistów niebędących lekarzami - fizjoterapeutów czy personel pielęgniarski. Pierwsza grupa zawodowa będzie mogła kwalifikować w kwestii potrzeby rehabilitacji, druga będzie decydować do zdolności do samodzielnego funkcjonowania. Całość ma być koordynowana w jednym z centrów orzeczniczych zorganizowanych w oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS wypłaci co najmniej 1431 zł na wniosek. Decyzja w 14 dni

Nadchodzi koniec rozbudowanych komisji lekarskich

W celu uproszczenia i ujednolicenia procedur nowy projekt zakłada także likwidację komisji lekarskich II instancji, które mają trzyosobowy skład. Zapisy ustawy stanowią, że w przypadku odwołania się od decyzji jednoosobowej I instancji orzeczniczej, np. w związku ze sprzeciwem zainteresowanego czy przy podejrzeniu wad decyzji, sprawa trafiałaby w II instancji, która również składać będzie się z tylko jednego orzecznika.

Zobacz też: Rodzi się nowa klasa społeczna. Już ponad milion Polaków zarabia na wynajmie

Warto zaznaczyć, że projekt nie wprowadza definicji zdolności czy niezdolności do pracy, niemniej określa kryteria utraty prawa do zasiłku. Zostały one złagodzony wobec aktualnego stanu prawnego - świadczeń nie będzie się odbierać, jeśli bez względu na formę zatrudnienia zainteresowany podejmował takie działania, jak zawarcie umów, podpisanie dokumentów, by uniknąć znacznych, poważnych strat finansowych pracodawcy lub kontrahenta.

Nowej definicji doczekały się w nowym projekcie także aktywności niezgodne z celem zwolnienia od pracy. Na konsekwencje można według ustawy narazić się, jeśli podejmowane działania mogą grozić wydłużeniem lub zakłóceniem leczenia. Nie będzie natomiast dochodzić do aktywności niezgodnej ze zwolnieniem, jeśli czynności będą incydentalne i będą wynikać z istotnych okoliczności.

Kiedy można spodziewać się zmian?

Według informacji dostępnych na rządowych stronach projekt ustawy ma zostać przyjęty przez radę ministrów jeszcze w tym kwartale. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej chce, aby prawo o reorganizacji systemu orzecznictwa weszło w życie już od 1 stycznia 2025 r.