Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Służba Zdrowia

Służba Zdrowia

Służba zdrowia – co to jest? Podstawowe informacje

Służba zdrowia to zbiorcze określenie szeregu instytucji, organizacji, oraz budujących je osób, które działając wespół tworzą jeden, spójny organizm, którego celem jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego w Polsce. O szeroko pojętej konieczności jej ustanowienia świadczy art. 68 Konstytucji RP mówiący o tym, że każdy obywatel w Polsce ma prawo do ochrony zdrowia i życia, niezależnie od jakichkolwiek okoliczności.

Służba zdrowia to de facto pojęcie o dość abstrakcyjnej definicji, wobec czego nie istnieje jedna, konkretna ustawa określająca czym służba zdrowia jest i z czego się składa. Istnieje za to szereg ustaw powołujących określone jednostki i organizmy, a także regulujące zakres ich działania, co tworzy już pewną strukturę. Kluczowych w tym zakresie ustaw (pomijając zapisy Konstytucji) jest minimum 11.

Co dokładnie składa się na służbę zdrowia?

Zgodnie z obowiązującym prawem, trzon służby zdrowia w Polsce stanowi Ministerstwo Zdrowia, kierowane przez właściwego ministra. Jego zadaniem jest zarówno wytyczanie kierunków polityki zdrowotnej kraju, jak i czuwanie nad realizacją ustawowych zadań pozostałych podmiotów.

Drugą w hierarchii jednostkę stanowi państwowy ubezpieczyciel zdrowotny czyli NFZ. Jego główną rolą jest refundacja określonych świadczeń i usług medycznych, zapewnienie jak najszerszego dostępu do nich obywatelom oraz refundacja określonych leków i wyrobów medycznych.

Kolejną grupę stanowią świadczeniodawcy, a więc wszelkie podmioty lecznicze zobligowane prawem do prowadzenia działalności w opisywanym zakresie. Mogą to być przychodnie, szpitale, jednostki pogotowia ratunkowego, instytucje badawczo-rozwojowe, etc. Do tej grupy zaliczają się również apteki. W ramach tej grupy wyróżniamy więc wszystkich lekarzy, farmaceutów, ratowników medycznych, pielęgniarki, etc.

Ostatnią grupę stanowią wszelkiego rodzaju organy kontrolne i nadzorujące, gdzie wymienić możemy przede wszystkim takie jednostki jak Państwowa Inspekcja Sanitarna (sanepid), Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna czy Rzecznik Praw Pacjenta.

Służba zdrowia – publiczna a prywatna. Która lepsza?

Służbę zdrowia w Polsce, podobnie jak i w innych krajach, możemy podzielić zarówno na prywatną, jak i państwową. Utarło się przekonanie, że prywatna służba zdrowia góruje jakością nad państwową. 

Trudno wyrokować ile w tym prawdy, choć na przykładzie niektórych sfer medycyny – na przykład stomatologii – widać wyraźnie, że państwowa służba zdrowia zupełnie nie radzi sobie z realizacją swoich ustawowych zadań. Polacy wolą zapłacić z własnej kieszeni za kompleksowe usługi dentysty prywatnego nie tylko z uwagi na wyższą jakość jego usług, ale także ich dostępność – NFZ nie refunduje bowiem większości kluczowych zabiegów.

Z drugiej strony, brak dostępu do państwowej służby zdrowia może w wielu przypadkach być dla pacjentów zgubny, bowiem jest to jedyny sposób na to, by cieszyć się refundacją leków. W niektórych przypadkach ceny leków bez refundacji mogą być zaporowe – szczególnie w przypadku chorób przewlekłych, takich jak na przykład cukrzyca, obywatel niepodlegający pod państwowe ubezpieczenie zdrowotne musiałby nierzadko dopłacać z własnej kieszeni nawet kilkaset czy kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Pokaż więcej

Pielęgniarki
20.11.2024 07:26 Pielęgniarki straciły cierpliwość. Wyjdą na ulice w całej Polsce

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych walczy o poprawę sytuacji zawodowej pielęgniarek i położnych w Polsce. Organizacja zamierza złożyć petycję do premiera Donalda Tuska, mając nadzieję na przyspieszenie prac nad obywatelskim projektem ustawy dotyczącej minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Planowany jest też protest przed kancelarią premiera w Warszawie. Pielęgniarki wskazały, o jakie walczą podwyżki.

komisja lekarska
04.11.2024 22:45 Ogromne zmiany w orzeczeniach lekarskich. Komisje do likwidacji, kryteria łagodniejsze

Do konsultacji społecznych został skierowany projekt nowej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który rewolucjonizuje polski system orzecznictwa i kontroli zaświadczeń lekarskich. Procedury mają zostać ujednolicone, zmienią się metody organizacji pracy orzeczników. Zniknąć mają też trzyosobowe komisje lekarskie.

choroba, szpital
24.10.2024 14:27 Nowa choroba w Polsce. Pierwszy taki przypadek, niepokoi nietypowa droga zakażenia

W Polsce pojawił się pierwszy potwierdzony przypadek gorączki Zachodniego Nilu, choroby, która do tej pory kojarzona była z regionami tropikalnymi. Przenoszona przez komary infekcja może przebiegać bezobjawowo, jednak w ciężkich przypadkach przypomina objawy udaru.

zdrowie, szczepienia
14.10.2024 18:56 Rejestr nieszczepionych i mandaty za odmowę. Nowe narzędzie GIS ma konkretne zadanie

W odpowiedzi na rosnącą liczbę rodziców odmawiających szczepień swoich dzieci, Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) proponuje zdecydowane kroki. Nowe rozwiązania mają nie tylko poprawić egzekwowanie obowiązku szczepień, ale również pozwolić na lepszy monitoring nieszczepionych dzieci. Co szykuje GIS?

zwolnienie, zwolnienie lekarskie
13.10.2024 15:03 Do kiedy jest ważne zwolnienie lekarskie? Sprawdzisz to na trzy sposoby

Zwolnienie lekarskie to ważny dokument dla każdej osoby niezdolnej do pracy z powodu choroby. Od czasu wprowadzenia elektronicznych zwolnień, dostęp do informacji o L4 stał się bardzo prosty. Istnieją trzy podstawowe sposoby, aby sprawdzić, do kiedy obowiązuje nasze zwolnienie: przez PUE ZUS, Internetowe Konto Pacjenta (IKP) oraz aplikację mObywatel. Zobacz, jak łatwo to zrobić.

Szpital, sala
06.10.2024 11:49 Zwolnienia grupowe w dużym szpitalu. Pracę straci nawet 200 osób

Niepokojąca wiadomość dla mieszkańców Lubartowa (woj. lubelskie). Prawie 200 pracowników tamtejszego szpitala może stracić pracę w ramach zwolnień grupowych - podaje portal Lubartow24. Pismo w tej sprawie dostali właśnie związkowcy. Jak tłumaczą się władze szpitala?

Simon Dennis
16.09.2024 20:00 Praktyki zawodowe zamiast studiów? To możliwe. „Najstarszy praktykant ma ponad 72 lata”

Osoby, które zdobyły obydwie rzeczy są bardziej wszechstronne i mają lepsze umiejętności interpersonalne. A relacja pracownik-pacjent jest w tej branży kluczowa — mówił Simon Dennis, Head of Commercial z Salisbury NHS Foundation Trust w rozmowie z „BiznesINFO”.

None
23.08.2024 09:40 Coraz więcej zachorowań na Covid-19. Będą nowe szczepionki

Niewidzialne zagrożenie ponownie wisi w powietrzu. Statystyki biją na alarm, a wzrosty zachorowań na COVID-19 i inne choroby zakaźne pozostawiają więcej pytań niż odpowiedzi. Czy nadchodzi nowa fala, która zaskoczy nas wszystkich? Co tak naprawdę kryje się za tymi tajemniczymi liczbami? Czas, byśmy zajrzeli za kurtynę i odkryli, co nas czeka w najbliższych miesiącach.

karetka pogotowia
18.06.2024 13:48 Chcą wprowadzić opłatę za przyjazd karetki pogotowia. Ratownicy mówią wprost

Wezwanie karetki już niedługo będzie płatne? Wprowadzania zmian i wdrożenie w życie kosztów przyjazdu ambulansu chce część ratowników. Profesor Dariusz Timler, szef Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej zwraca uwagę, że Polacy muszą zrozumieć, iż każdy wyjazd karetki - nawet w nieuzasadnionym przypadku - koszt minimum 500 zł. Opłaty zmniejszą ilość bezpodstawnych zgłoszeń? Przykładem mogą być Niemcy.

przychodnia
19.04.2024 17:50 Rewolucja w przychodniach. Zacznie się już 1 czerwca

Polska dokonuje przełomowego kroku w obszarze opieki zdrowotnej, wprowadzając centralną platformę e-rejestracji dla pacjentów. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło uruchomienie systemu, który ma skrócić czas oczekiwania na wizyty i zwiększyć dostępność do specjalistów. Pierwsza fala zmian obejmie kilka specjalizacji, a szczegóły mają być ujawnione w najbliższych tygodniach.

None
07.04.2024 22:11 Ruszył Plan Eliminacji HCV w Polsce. AbbVie i Abbott razem w ważnej inicjatywie

Głównym celem Pilotażowego Planu Eliminacji HCV jest zwiększenie poziomu wykrywalności zakażeń wirusem oraz sprawdzenie nowych metod diagnostycznych. Do badania pacjentów zostaną wykorzystane szybkie testy kasetowe anty-HCV.

szpital, pacjenci
25.02.2024 18:08 Ważne zmiany w NFZ. Z tych badań pacjenci skorzystają za darmo

Zmiany wprowadzane przez Narodowy Fundusz Zdrowia na pewno ucieszą wielu pacjentów. Już od poniedziałku, 26 lutego, wiele nowych świadczeń będzie dostępnych za darmo. Zmiany obejmą zarówno izbę przyjęć, jak i szpitalny oddział ratunkowy.

Przychodnia lekarska
10.02.2024 15:33 Pomysł na walkę z kolejkami do lekarza. Polacy będą zaskoczeni

Polski system zdrowia jest owiany złą sławą, jeżeli chodzi o czas oczekiwania na wizytę do lekarza. Problem jest jednak na tyle poważny, że do Sejmu wpłynęła petycja dotycząca walki z tym problemem. Jedno z proponowanych rozwiązań przewiduje… wpis na listę dłużników.

szpitalne łóżka
19.01.2024 10:16 Zmiany w przepisach wywołały burzę. Chodzi o akty zgonu

Od 1 stycznia 2024 roku zaczęły funkcjonować nowe wytyczne odnośnie wystawiania aktów zgonu. Część z nich budzi ogromne kontrowersje pacjentów i medyków. Co uległo zmianie?

Szpital
08.02.2023 16:17 Rząd przeznaczy ponad 6% PKB na ochronę zdrowia w 2023 roku

W budżecie na 2023 r. rząd zarezerwował ponad 159 mld zł na ochronę zdrowia. Partia rządząca mówi, że w ciągu najbliższych lat wydatki na zdrowie wzrosną do 7 procent PKB.– To wielkie finansowanie, które idzie na służbę zdrowia - 6% praktycznie już, a za kilka lat 7% PKB na służbę zdrowia w porównaniu do 4,5%, które było w momencie jak odziedziczyliśmy służbę zdrowia po naszych poprzednikach. Przecież już z samych liczb wynika jak przełomowe są i muszą być te zmiany – mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

szpital
07.02.2023 21:37 Prawie 3 mld złotych zostaną przeznaczone na dofinansowanie szpitali onkologicznych

Ministerstwo Zdrowia przekazało, że kompleksowe leczenie nowotworów prowadzi w Polsce około 40 placówek. Będą one mogły ubiegać się o dofinansowanie na budowę, przebudowę i modernizację budynków oraz doposażenie w sprzęt.

EN 01201039 0004
29.07.2022 11:16 Lekarze specjaliści nie mogą zacząć pracy. Zabrakło papieru na ich dyplomy

Wiosną ponad dwa tysiące lekarzy zdało egzaminy specjalizacyjne, jednak nadal nie mogą korzystać z uprawnień. Jak ustalił Salon24.pl, powodem jest brak papieru do drukowania dyplomów.

Hakerzy atakują telemedycynę
22.03.2022 09:28 Przestępcy atakują służbę zdrowia. Teleporada jest na celowniku hakerów

Pandemia wpłynęła na znaczny wzrost potrzeby korzystania ze środków cyfrowych, co przełożyło się na wzrost zagrożeń związanych z cyberprzestępczością. Zagrożona jest również telemedycyna. Stale wzrasta zagrożenie atakami hakerskimi, ostatnie kilkanaście miesięcy to swoisty „rozkwit” działalności cyberprzestępców. Według danych gromadzonych przez Check Point liczba ataków na służbę zdrowia wzrosła we wrześniu o 55 proc., porównując rok do roku. W liczbach bezwzględnych oznacza to, że co tydzień przestępcy atakują sektor zdrowia średnio 752 razy.Przestępcy wykorzystują każdą okazję i ostatnimi czasy coraz częściej atakują właśnie służbę zdrowia i pacjentów, co może być szczególnie groźne. Przykładowo, w lipcu hakerzy zablokowali dostęp do danych klinicznych szpitala w Bukareszcie, w sierpniu zdezorganizowali na kilka godzin szczepienia przeciw COVID-19 we włoskim regionie Lacjum, a wiosną zaatakowali ransomware publiczną służbę zdrowia w Irlandii, przez co odwołano część zaplanowanych porad lekarskich. Te zdarzenia mogą mieć tragiczny finał, jak atak na centrum kliniczne w Duesseldorfie w zeszłym roku, który doprowadził do śmierci pacjentki, ponieważ wskutek blokady systemów nie otrzymała na czas pomocy.– Spadku liczby i częstotliwości cyberataków na szpitale, przychodnie czy firmy zajmujące się ochroną zdrowia, nie należy się spodziewać. Współczesne technologie pozwalają przestępcom w szybki i prosty sposób podszyć się np. pod pracownika rejestracji POZ i wyłudzić od nas wrażliwe informacje lub pod przedstawiciela NFZ, żeby zaatakować placówkę medyczną. Tego typu ataki nasiliły się wraz z upowszechnieniem teleporad. Drugim powodem zainteresowania przestępców branżą zdrowotną jest fakt, że atakując „na telemedycynę” lub placówki medyczne, przestępcy otrzymują dostęp do wielu poufnych danych jednocześnie – zauważa Michał Bukontt, Dyrektor Sprzedaży w Sprint S.A., ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:12 Farmaceuta będzie mógł sam wystawiać recepty

Środowisko aptekarskie od wielu lat skarży się, na sprowadzenie roli farmaceutów do sprzedawców leków i kasjerów. Teraz ma się to zmienić. Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt ustawy o zawodzie farmaceuty, który zwiększa rolę farmaceuty w systemie ochrony zdrowia. Przewiduje on wprowadzenie opieki farmaceutycznej, czyli świadczenia opieki zdrowotnej udzielanego przez farmaceutę posiadającego określone w ustawie kompetencje, którego celem jest zapewnienie ciągłego, profesjonalnego nadzoru nad farmakoterapią. Rewolucyjną zmianą będzie danie im możliwości wypisywania recept w oparciu o "receptę kontynuowaną" wystawioną przez lekarza.

Podatek cukrowy
22.03.2022 08:57 Podatek cukrowy jeszcze nie wszedł, ale już są plany. Wiemy, na co rząd przeznaczy zyski

Podatek cukrowy doprowadzi do wzrostu cen popularnych napojów oraz większego dopływu pieniędzy do budżetu. Jak się okazuje, pieniądze mają być przeznaczone na leczenie otyłości, NFZ ma już w tej sprawie cały plan.

NFZ odporność
22.03.2022 08:43 Wczoraj NFZ wprowadził nowy bezpłatny program. Chodzi o odporność Polaków. Każdy może z niego skorzystać

NFZ rusza ze specjalnym programem profilaktyczno-zdrowotnym "8 tygodni do zdrowia". Jest to przygotowany przez ekspertów z Akademii NFZ bezpłatny plan treningowy. Jak zaznacza Fundusz, jego celem jest wzmocnienie odporności wśród Polek i Polaków, która w czasach epidemii jest szczególnie ważna.

pexels-gustavo-fring-3985170
17.02.2022 01:00 Minister zdrowia wskazał termin, kiedy zostaną zniesione limity dla niezaszczepionych

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że jeśli w marcu liczba zakażeń koronawirusem spadnie do ok. 10 tys., to będzie rekomendował zniesienie obostrzeń, które nie są przestrzegane, np. limitów osób niezaszczepionych. Adam Niedzielski w TVN24 przekazał, że cały czas podtrzymuje hipotezę potwierdzającą, że zbliżamy się do końca tej fali pandemii. Tłumaczył, że jest to hipoteza oparta na analizie, "co już wiemy o omikronie, w jaki sposób różni się od poprzednich mutacji właśnie pod wpływem oddziaływania". – Jest waga prawdopodobieństwa, która mówi, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest ten, że jeśli pojawią się kolejne fale, bo na pewno trzeba się liczyć, że na jesień pojawi się kolejna fala, to one już nie będą tak dolegliwe z punktu widzenia systemu opieki– tłumaczył. Zaznaczył, że w marcu trzeba będzie podjąć decyzję o zniesieniu restrykcji, które obecnie obowiązują, a nie są "aż tak bardzo przestrzegane". Dodał, że chodzi m.in. o limity osób niezaszczepionych. – Jeśli liczba zakażeń oscyluje bądź spada poniżej 10 tys., to na pewno będę rekomendował panu premierowi taki ruch – wskazał.

pexels-frank-meriño-8488619
12.02.2022 01:00 Odszkodowanie za niepożądane skutki po szczepieniu

Już od soboty 12 lutego można składać wnioski do Rzecznika Praw Pacjenta o przyznanie świadczenia kompensacyjnego. Maksymalna kwota świadczenia to 100 tys. zł, trzeba jednak spełnić odpowiednie warunki. Wniosek jest płatny i kosztuje 200 zł. Na stronie Rzecznika Praw Pacjenta już jest dostępny wniosek o przyznanie rekompensaty za powikłania po szczepieniu przeciwko Covid-19. By ją dostać, trzeba udowodnić, że po przyjęciu szczepionki przebywało się na szpitalnym oddziale ratunkowym, izbie przyjęć lub ponad 14 dni w szpitalu. Do 11 lutego, po podaniu ponad 52 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19, zarejestrowano ponad 18 tys. NOP-ów – Fundusz daje możliwość ubiegania się o odszkodowanie za wystąpienie powikłania po szczepieniu przeciw COVID19 w trybie szybkiej ścieżki. „Przypominam, że ustawa działa wstecz, to znaczy nawet jeśli powikłanie po szczepieniu nastąpiło w grudniu 2020 r. czy w styczniu ubiegłego roku, to wciąż można ubiegać się o odszkodowanie w ramach Funduszu – podkreśla Bartłomiej Chmielowiec. Fundusz Kompensacyjny rozszerza dotychczasową odpowiedzialność związaną z zastosowaniem szczepionek. Maksymalna kwota świadczenia wynosi 100 tys. zł, na co składa się kwota uzależniona od stopnia dolegliwości działania niepożądanego (przede wszystkim długości pobytu w szpitalu) oraz zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, które poniósł pacjent.

pexels-frank-meriño-8488619
01.02.2022 01:00 Ważność certyfikatu covidowego od 1 lutego jest krótsza

Certyfikat covidowy, to dokument poświadczający m.in. zaszczepienie się przeciw COVID-19. Od 1 lutego termin ważności certyfikatu ulega skróceniu, zamiast przez 1 rok będą ważne przez 9 miesięcy. Zgodnie z wydanym na początku stycznia komunikatem ministra zdrowia od lutego 2022 r. ważność Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) zostanie skrócona do 270 dni. Od 1 lutego certyfikat nie będzie ważny już rok, a 270 dni. Data ważności jest liczona od ostatniego szczepienia.

pexels-gustavo-fring-3985170 (2)
27.01.2022 01:00 Dawka przypominająca dla dzieci w wieku 12-15 lat

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek, że od piątku rozpocznie się proces wystawiania skierowań na dawkę przypominjącą dla dzieci i młodzieży w wieku 12-15 lat. – W związku z rosnącą piątą falą COVID-19 i trwającymi wyjazdami feryjnymi oraz brakiem decyzji EMA, podobnie jak inne państwa UE, w oparciu o wytyczne zespołu ds. szczepień, WHO i FDA wprowadzamy szczepienia dawką przypominającą 12-15-latków – podało na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.Jak podało Ministerstwo Zdrowia od dnia 28 stycznia rozpocznie się proces wystawiania skierowań na dawkę przypominjącą dla osób zaszczepionych dwiema dawkami, które ukończyły 12 lat.Dla tej grupy wiekowej szczepienie przypominające jest z wykorzystaniem preparatu firmy Pfizer-BioNTech. Szczepienie odbywać się będzie "z zachowaniem odstępu co najmniej 5 miesięcy po ukończeniu pełnego (dwudawkowego) schematu szczepienia przeciw COVID-19".

EN 01449161 0053
24.01.2022 01:00 Pakiet dla Młodych ma zachęcić do studiowania medycyny. Niedzielski obiecał preferencyjne warunki

Przedstawiamy „Pakiet dla Młodych”, który ma zachęcać i przekonywać do studiowania medycyny i ułatwiać tę ścieżkę – powiedział w poniedziałek 24 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak zaznaczył minister zdrowia podczas poniedziałkowej konferencji priorytetem jest inwestowanie w ludzi w systemie opieki medycznej. Poinformował, że resort stale pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które mają poprawiać jakość systemu opieki zdrowotnej.– Przypomnę, że w czasie gdy rozwinęła się epidemia, przygotowaliśmy regulacje płacowe, które pozwoliły zakończyć spór ze środowiskiem medycznym. Regulacje te dają gwarancję finansową lekarzom, pielęgniarkom, przedstawicielom innych zawodów medycznych – powiedział Niedzielski.Dodał, że drugi obszar, którym się zajmują równolegle do pandemii, to kwestia zagadnienia jakości, przygotowania takich rozwiązań, które będą promowały wysoką jakość w systemie opieki zdrowotnej. Zaznaczył, że niedawno do konsultacji trafił też projekt porządkujący szpitalnictwo.

EN 01493550 0019 (1)
29.12.2021 01:00 Obowiązek szczepień nie tylko dla pracowników medycznych. Trwają rozmowy na ten temat

Obowiązkowe szczepienia pracowników medycznych są już przesądzone. Niektórzy twierdzą, że więcej grup powinno zostać objętych tym obowiązkiem. Rozmawiamy o obowiązku szczepień przeciw COVID-19 także innych grup, poza medykami m.in. służb mundurowych i nauczycieli – powiedział w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. – Przesądzona została już sprawa obowiązkowego szczepienia medyków – przypomniał Waldemar Kraska, wiceszef resortu zdrowia. Dodał, że trwają rozmowy o obowiązku szczepień przeciw COVID-19 także innych grup, poza medykami m.in. służb mundurowych i nauczycieli. Wiceszef MZ był pytany w Polsat News o prognozy dotyczące piątej fali. – Spotykamy się z ekspertami, którzy zajmują się prognozowaniem tej piątej fali. Powiem szczerze, przy żadnej fali nie było aż tak dużych rozbieżności, jeśli chodzi o te prognozy – powiedział wiceminister. Piąta fala niezależnie od scenariuszy dotyczących dobowych nowych zakażeń i zgonów – spodziewana jest albo w drugiej połowie stycznia, albo na koniec stycznia – dodał Kraska. Wiceminister zaapelował również o to, aby szczepić się dawką przypominającą. – Dawka trzecia zdecydowanie chroni nas przed nowym wariantem. To informacja, której powinniśmy się trzymać - osoby, które są zaszczepione dwoma dawkami, powinny jak najszybciej przyjąć dawkę przypominającą, by uchronić się przed skutkami piątej fali – podkreślił.

JL (18)
11.12.2021 01:00 Restauracje zaczynają sprawdzać certyfikaty covidowe

Na początku grudnia kolejne lokale gastronomiczne ogłaszają swoje antycovidowe restrykcje. W wielu polskich miastach są już bary i restauracje, do których wejdą tylko zaszczepieni, przetestowani lub ozdrowieńcy. Od 15 grudnia obowiązywać będą limity w lokalach, jednak minister zdrowia nie wprowadził konieczności przedstawienia certyfikatu przed wejściem do restauracji. Wiele lokali wzięło sprawę w swoje ręce i już teraz wymagają od swoich gości certyfikatu szczepienia lub bycia ozdrowieńcem.