Od 2022 wejdzie nowa opłata. Więcej zapłacimy za opakowania z dwóch tworzyw
Nowa opłata na horyzoncie
Od 1 stycznia 2022 r. na producentów wprowadzających na rynek opakowania będzie czekała opłata uregulowana nową ustawą. Regulacja ma być wyrazem implementacji do polskiego prawa dyrektywy unijnej ws. odpadów oraz opakowań i odpadów opakowaniowych. Ten dokument sprawia, że większą odpowiedzialność finansową za zagospodarowanie odpadów powstałych z opakowań poniosą producenci, którzy wprowadzili je na rynek.
Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba wyjawił, że nowe przepisy będą wdrożone do polskiego systemu prawnego "możliwie szybko". Chcąc umożliwić producentom przygotowanie się na nową opłatę, zostanie wprowadzone odpowiednio długie vacatio legis, jak podaje portal bankier.pl.
Dotkliwa opłata od dwóch rodzajów tworzyw
Wiceminister klimatu wyjawił szczegóły nowej opłaty, która ma być pobierana od tony opakowań wprowadzanych na rynek. Jej wysokość będzie uzależniona od składu danego opakowania - tym wyższa im bardziej szkodliwe dla środowiska. "Jeśli opakowanie będzie mniej ekologiczne, będzie większy problem z jego późniejszym zagospodarowaniem, dlatego opłata będzie wyższa", tłumaczył Ozdoba. Inna opłata będzie ustalona dla metalu, inna dla papieru, a jeszcze inna dla szkła.
Najwyższymi stawkami zostaną objęte butelki PET z folią termokurczliwą. Równie wysokie opłaty mają dotyczyć opakowań typu tetrapak, które trudnej poddać procesowi recyklingu z uwagi na różnorodność materiałów, wchodzących w ich skład. Na razie jednak nie są znane nawet proponowane stawki, ponieważ ich ostateczny kształt będzie wypracowywany w trakcie rozmów z przedsiębiorcami. Wiceminister klimatu zaznaczył, że opłata na pewno będzie "zależeć też od wielu czynników, przede wszystkim rodzaju i ilości wprowadzanych opakowań".