BiznesINFO.pl
Opłata przekształceniowa za przeniesienie kapitału na IKE

Marek Bazak/East News

Opłata przekształceniowa zabierze ci aż 15 proc. z konta. Likwidacja OFE może zaboleć

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Opłata przekształceniowa to cena, jaką Polacy zapłacą za przeniesienie kapitału z OFE na IKE. W praktyce środki te mają podreperować budżet państwowy po tym, jak rząd postanowił przekazać na ręce emerytów dwie dodatkowe emerytury. Jednak nie dla ka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest opłata przekształceniowa

  • Ile państwo na niej zarobi

  • Jaka jest alternatywa względem IKE

Opłata przekształceniowa nadszarpnie finanse Polaków

Opłata przekształceniowa to najnowszy pomysł rządu PiS, na którym po raz kolejny stracą zwykli obywatele. Należność już została określona jako „podatek Morawieckiego”, który ma równoważyć opodatkowanie emerytur. - Gdyby tej opłaty nie było, pieniądze te byłyby uprzywilejowane wobec emerytur wypłacanych z ZUS, które są opodatkowane - tłumaczył premier.

Opłata przekształceniowa dotknie każdego, kto z uwagi na likwidację OFE, postanowi przenieść zgromadzone środki na IKE. Transfer uszczupli jego oszczędności o 15 proc. Zatem im większy kapitał na OFE, tym wyższa opłata przekształceniowa.

Co to oznacza w praktyce? Na OFE 15,5 mln Polaków zgromadziło ok. 148 mld zł, co w przeliczeniu na jednego oszczędzającego daje średnio 9 630 zł. Opłata przekształceniowa zabierze z tej sumy ok. 1,5 tys. zł. Jeżeli obywatel posiada na OFE 5 tys. to będzie musiał oddać 750 zł. Osoba, która przez lata uzbierała 20 tys. na ręce państwa przekaże 3 tys. zł.

Gdzie trafią te pieniądze? Do budżetu państwowego. Jeżeli na IKE zdecyduje się 100 proc. oszczędzających to zysk dla państwa wyniesie aż 22 mld zł, co jednak wydaje się mało prawdopodobne. Rzeczpospolita szacuje, że na „podatku Morawieckiego” państwo wzbogaci się o ok. 10 mld zł. To w dalszym ciągu kwota ogromna. - Państwo po prostu potrzebuje środków, żeby sfinansować swoje bieżące potrzeby, uszczuplając tak naprawdę budżety przyszłych emerytów - stwierdził Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Opłaty przekształceniowej można uniknąć. Tylko czy się opłaca?

Gdzie tkwi haczyk? Przeniesienie kapitału z OFE na IKE to opcja domyślna. Drugi wariant to transfer oszczędności na konto w ZUS, za który państwo nie pobierze 15 proc. w ramach opłaty przekształceniowej. - Jak znam życie, to absolutna większość osób po prostu machnie na to ręką - oznajmiła dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jednak przeniesienie pieniędzy na konto w ZUS to tylko pozornie lepsza droga, ponieważ w chwili wypłaty emerytury zostanie ściągnięty podatek (17 proc. lub 32 proc.). Warto zatem rozważyć, kto powinien zdecydować się na IKE, a kto na ZUS.

Zdaniem eksperta z Instytutu Emerytalnego IKE to dobre rozwiązanie dla obywateli młodszych, którzy będą mieli więcej czasu, aby odrobić stratę z tytułu opłaty przekształceniowej. Transfer środków na IKE powinni rozważyć także bardziej zamożni obywatele - przeniesione środki będą bowiem podlegały dziedziczeniu, w odróżnieniu od kapitału zgromadzonego na koncie w ZUS. Co więcej, jednorazowa wypłata środków nie zabrania dalszego inwestowania.

Opłata przekształceniowa może zatem skutecznie zniechęcić do IKE obywateli starszych lub mniej zamożnych. Decyzja w zakresie oszczędności sprowadza się jednak do wyboru mniejszego zła, ponieważ, jak przekonywała Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej „i tak się traci, i tak się traci, nie ma tu dobrego wyboru”.

Interia podaje, że IKE może okazać się wyborem zdecydowanie gorszym, jeżeli PiS faktycznie zapisze w Nowym Ładzie kwotę wolną od podatku w wysokości 2,5 tys. miesięcznie, czyli 30 tys. w skali roku. - Osoby, które wybiorą IKE będą żałowały i mogą się poczuć po raz kolejny oszukane przez państwo. Przedstawiciele obozu rządzącego uzasadniają przecież pobranie z góry 15-procentowej opłaty przekształceniowej tym, że jest to ekwiwalent podatku jaki w przyszłości będzie płacony od emerytur - tłumaczył Sobolewski.

Każdy, kto chce uniknąć opłaty przekształceniowej i przenieść oszczędności na konto w ZUS musi przedłożyć specjalny wniosek. Jeżeli projekt ustawy o likwidacji OFE zostanie przyjęty zgodnie z wyznaczonym przez rząd harmonogramem to czas na przekazanie decyzji upłynie 2 sierpnia 2021 r.

Podobne artykuły

Pexels/Pixabay

Twój portfel

Uwaga na fałszywą aplikację Netflixa. Wygląda niemal tak samo jak oryginał

Czytaj więcej >
Marek Bazak/EAST NEWS

Twój portfel

Emerytura honorowa. Co zrobić aby otrzymać dodatek 4,5 tys. zł brutto?

Czytaj więcej >
Będzie podatek od kampera

Twój portfel

Podatek wchodzi już od 1 lipca. Zapłacą go wyjeżdżający na wakacje kamperem

Czytaj więcej >
Klienci Energi otrzymali zawyżone rachunki. Teraz spółkę może czekać kontrola

Twój portfel

Energa Obrót zawyżała rachunki? Do siedziby wejdzie kontrola

Czytaj więcej >
Biznesinfo

Twój portfel

Opłata za ogrzewanie wystrzeli. Szykuj się na horrendalne stawki

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Twój portfel

PKO BP ostrzega przed oszustami. Wyłudzają dane nową metodą

Czytaj więcej >