BiznesINFO.pl Polska i Świat Orlen szykuje olbrzymią inwestycję. Kupił już działki pod budowę
Flickr/WrS.tm.pl, https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Orlen szykuje olbrzymią inwestycję. Kupił już działki pod budowę

29 stycznia 2021
Autor tekstu: Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie działania podjął Orlen

  • Jaką strategię realizuje koncern

  • Jakie mogą być skutki nowych inwestycji

Orlen coraz bardziej zrównoważony. Nowe przedsięwzięcie na horyzoncie

Orlen, lider wśród przedsiębiorstw petrochemicznych w Europie Środkowo-Wschodniej, nie spoczywa na laurach i kontynuuje działania w duchu energetyki przyszłości. Portal inwestycje.pl donosi, że spółka nabyła dwie działki w Głąbowie, w gminie Ryn o powierzchni 1,36 ha i 0,23 ha wraz z rozpoczętą budową biogazowni o mocy nie przekraczającej 1 MWe.

- Stawiamy na nowoczesny biznes, który pozwoli Grupie Orlen i polskiej gospodarce rozwijać się w sposób zrównoważony. Zadeklarowaliśmy osiągnięcie neutralności emisyjnej w 2050 roku jako pierwszy w Europie Środkowej koncern paliwowy . To ambitny cel, który wiemy jak zrealizować - oznajmił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

W ciągu najbliższych dziesięciu lat koncern zamierza przeznaczyć ponad 25 mln zł na przedsięwzięcia, które zapewnią mu pozycję lidera w kontekście transformacji energetycznej w regionie.

- Inwestycje biogazowe prowadzone przez Orlen Południe są właśnie jednym z elementów strategii Orlen2030. Realizacja tych projektów wzmocni kompetencje i pozycję rynkową spółki Orlen Południe, a to oznacza wzmocnienie całej Grupy Orlen - dodał przedstawiciel spółki.

Orlen na drodze ku produkcji biogazu

Na nowo zakupionych działkach Orlen zamierza kontynuować rozpoczętą inwestycję. W planach jest rozbudowa planowanej biogazowni do ok. 3 MWe. Prace mają ruszyć już w pierwszym kwartale 2021 r.

Podwykonawcą inwestycji przejętej przez Orlen jest polska firma Proeko z Witaszyc. Zarządcy przewidują, że produkowany w Głąbowie biometan może być tłoczony do sieci gazowej w ilości ok. 7 mln m3 rocznie. Inwestycja ma być oddana do użytku wraz z końcem 2022 r.

Przedstawiciele koncernu podkreślają, że zakupione nieruchomości są odpowiednio zlokalizowane w kontekście dostępności substratów niezbędnych do produkcji biogazu. Ich zdaniem będzie to kluczowa inwestycja w ramach nowej strategii energetycznej spółki.

- Realizacja naszego programu biogazowego, opierającego się na produkcji biogazu oczyszczonego do parametrów biometanu i wtłaczanego do sieci dystrybucyjnej, będzie miała duże znaczenie dla spełnienia Narodowego Celu Wskaźnikowego - oświadczył prezes Orlen Południe Marcin Rej.

Co więcej, wytwarzany w Głąbowie biometan będzie można wykorzystywać także do produkcji biowodoru. - Orlen Południe w obu tych obszarach zamierza być pionierem na krajowym rynku - przyznał przedstawiciel pododdziału.

Przedsięwzięcie w Głąbowie to nie jedyny projekt, który realizuje Orlen Południe. Portal wnp.pl podaje, że w grudniu 2020 r. pododdział koncernu przejął nowoczesną biogazownię rolniczą o mocy 1,99 MWe w Konopnicy, w gminie Rawa Mazowiecka . Orlen ma w planach przekształcenie obiektu w wytwórnię biometanu. Wszystkie te działania mają uczynić spółkę największym potentatem w zakresie produkcji biogazu.

Jednak Grupa Orlen prowadzi ekspansję nie tylko na terenie naszego kraju. Koncern zarządza łącznie sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Poza tym podejmuje aktywności wydobywcze także w Kanadzie. W 2019 r. skonsolidowane przychody Grupy Orlen osiągnęły poziom 111,2 mld zł.

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat