Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Orzeczenia zaraz wygasną. Kto nie zdąży złożyć wniosku, straci dostęp do świadczeń i ulg
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 15.02.2025 17:19

Orzeczenia zaraz wygasną. Kto nie zdąży złożyć wniosku, straci dostęp do świadczeń i ulg

lekarz
fot. canva/ngampolthongsai

Już niebawem, bo w marcu ważność stracą orzeczenia, o które ubiegały się tysiące Polaków. Ich termin miał wygasnąć we wrześniu ubiegłego roku, jednak zdecydowano się go przedłużyć, by m.in. nie zablokować urzędów wnioskami o nowe orzeczenia. Zbliża się jednak kluczowa data, która zaważy na tym, komu przepadną ważne ulgi. 

Państwo już raz przedłużało termin. Tym razem Polacy muszą pilnować ważnej daty

Polacy chętnie korzystają z różnego rodzaju świadczeń czy generalnie rzecz ujmując ze systemu wsparcia dla obywateli. Muszą oni natomiast wiedzieć, że wszelkie zapomogi nie są przyznawane automatycznie, a trzeba złożyć odpowiednie dokumenty w odpowiednim czasie, by móc się o nie ubiegać. Nierzadko trwa to przez dość długi okres, co jedynie nasila frustrację wśród potrzebujących.

Niestety wszystko wskazuje na to, że po raz kolejny czeka nas zamieszanie z ważnością wsparcia obejmującego tysiące Polaków. Chodzi o dokumenty, których termin przedłużano z powodu epidemii COVID-19. Zbliża się data, którą niezwłocznie należy zapisać w kalendarzu. 

Pieniądze
Fot. Materiały własne
Andrzej Domański, Patryk Wołosz
Rząd składa obietnice bez pokrycia. 800 + dla Ukraińców — Polacy zabrali głos
Nawet 1500 zł kary i 8 punktów karnych. Polscy kierowcy nagminnie łamią ten przepis Nowa moneta trafiła do obiegu. Kształt zaskoczy wielu Polaków, wcale nie jest okrągła

W takim wypadku orzeczenie straci ważność

Dokumenty, którymi przez długi czas posługiwali się Polacy, miały wygasnąć we wrześniu 2024 r. Na korzyść obywateli tak się nie stało. Termin ich ważności przedłużono, by nie zablokować urzędów wnioskami, a także by osoby potrzebujące wsparcia nie straciły istotnych ulg. Niestety, jeżeli na czas nie złożą koniecznych deklaracji, ziści się nieprzyjemny scenariusz.

Mowa o orzeczeniach o niepełnosprawności, które ułatwiają codzienne życie wielu Polakom. Według szacunków Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej orzeczeniem objętych jest ok. 400 tys. osób. Wkrótce mogą zostać pozbawieni wielu ulg i korzyści, jeżeli do 31 marca nie złożą niezbędnych dokumentów, by ubiegać się o przedłużenie orzeczenia. Dlaczego warto je posiadać?

osoba na wózku inwalidzkim
fot. pixabay/dickusvi 

Korzyści z posiadania orzeczenia o niepełnosprawności. To nie tylko ulgi na transport

Wśród benefitów dla posiadaczy ważnych dokumentów są:

  • korzystanie z przywilejów pracowniczych (prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, który wynosi 10 dni roboczych w roku kalendarzowym dla osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności)
  • zwolnienie z pracy na rzecz turnusu rehabilitacyjnego (osoba ta ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do otrzymania pensji)
  • dłuższa przerwa w pracy lub krótszy czas pracy (osoba ta ma też możliwość dodatkowej przerwy na rzecz gimnastyki usprawniającej lub wypoczynek)
  • uzyskanie odpowiedniego zatrudnienia w zakładzie aktywności zawodowej lub zakładzie pracy chronionej
  • uzyskanie świadczenia opiekuńczego
  • uzyskanie dodatku mieszkaniowego oraz dodatku do prądu
  • uzyskanie karty parkingowej
  • dofinansowanie: turnusu rehabilitacyjnego, sprzętu rehabilitacyjnego, akcesoriów ortopedycznych, likwidacji barier architektonicznych, barier w komunikowaniu się, barier technicznych, działalności gospodarczej lub rolniczej
  • skorzystanie z usług socjalnej i opiekuńczej
  • skorzystanie z ulg podatkowych, na przejazdy transportem publicznym, w punktach kultury i sportu 

Kto może ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawności? Jakie należy spełnić warunki?

Beneficjentem może zostać każdy, kto przede wszystkim: ukończył 16. rok życia, ma stwierdzenie o naruszeniu sprawności organizmu, wymaga opieki osób trzecich oraz ma problemy w codziennym funkcjonowaniu i potrzebuje niezbędnych urządzeń i akcesoriów np. protezy, osobistej pompy insulinowej czy implantu ślimakowego.