Ostateczny koniec starszych wersji Windowsa. Microsoft wyłącza możliwość migracji
Oficjalnie możliwość aktualizacji niewspieranych już Windowsa i Windowsa 8.x do Windowsa 10 i Windowsa 11 zakończyła się w połowie 2016 roku. Tajemnicą poliszynela było jednak, że aktywacja nowszych wersji Windowa kluczami ze starszych nadal była możliwa. Dziś, po 7 latach od uruchomienia takiej możliwości, wiemy już, że to koniec.
Problematyczne starsze Windowsy (i ich użytkownicy)
Windows 7 i Windows 8.x w ostatnich latach przysporzyły Microsoftowi kilku jeśli nie problemów, to przynajmniej niedogodności. Już po pierwszych miesiącach od premiery Windowsa 10 było wiadomo, że użytkownicy nie przesiadają się na „dziesiątkę” tak chętnie i tak szybko, jak życzyłby sobie tego Microsoft . Stąd liczne agresywne kampanie zmierzające do tego, aby migrować jak największą liczbę użytkowników nieco na siłę.
Katastrofa WannaCry
To jednak nie to było największym problemem, lecz sytuacja z 2017 roku znana szerzej jako WannaCry. Wówczas wyciekły z National Security Agency exploit o nazwie ETERNALBLUE był na ogromną skalę wykorzystany do realizacji kampanii z użyciem oprogramowania ransomware. WannaCry sparaliżował całe firmy i instytucje , a Microsoft musiał zdecydować – czy wbrew własnej polityce zaktualizować starsze, niewspierane już systemy (wówczas chodziło przede wszystkim o Windowsa XP), czy patrzeć jak świat płonie.
Microsoft zdecydował się po raz ostatni pomóc użytkownikom starszych wersji Windowsa i – narażając się na krytykę ze strony ekspertów, którzy zarzucali korporacji kultywowanie złych przyzwyczajeń i niekonsekwencje wobec własnej polityki bezpieczeństwa – wydał aktualizacje . Jasnym jednak stało się, że więcej wyjątków nie będzie i zarówno XP, jak i w późniejszym czasie Windowsa 7 i 8.x prędzej czy później czeka ostateczny koniec.
Co dalej ze starszymi kluczami?
Teraz redakcja ZDNet potwierdziła u OEM-owców, że możliwość nowych aktualizacji Windowsa 7 i 8.x do Windowsa 10 . Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby nadal z nich korzystać – klucze, które zostały już aktywowane, pozostaną aktywne – jednak w kolejnych nowych kompilacjach Windowsa 10 i 11 funkcja ta zostanie wyłączona. Jednocześnie pozostanie dostępna możliwość darmowej aktualizacji z Windowsa 10 do 11.
Nie jest jeszcze znany harmonogram tych zmian, jednak wiele wskazuje na to, że w jakiejś części już weszły w one życie. Przywoływane są sytuacje, kiedy z użyciem starszych kluczy można jeszcze dziś aktywować stabilne wersje Windowsa, ale już nie wersje Insider Preview udostępnianie w ramach programu otwartych testów realizowanych przez Microsoft od premiery Windowsa 10. Wszystkim, którzy nadal wstrzymują się z migracją, zalecamy się pośpieszyć, na zastanowienie było 7 lat!