Ostatnia szansa dla podatników. Mogą to zrobić tylko do środy. Potem będą żałować

Choć czas na przesłanie do urzędów skarbowych podatkowych zeznań rocznych rozpoczął się 15 lutego, to nie brakuje podatników, którzy zdecydowali pozostawić formalności na ostatnią chwilę. Ich dopełnienie ułatwia dostępny w e-Urzędzie Skarbowym wstępnie wypełniony formularz, jednak to na podatniku spoczywa obowiązek weryfikacji danych i wykazania przysługujących ulg, zwolnień i odliczeń. Niektóre grupy podatników muszą podać dodatkowe informacje, których nie znajdziemy w automatycznie wypełnionym formularzu.
Zostały 3 dni do upływu terminu składania zeznań rocznych. Za zaniedbanie grozi kara
Wstępnie wypełnione zeznanie roczne to ogromne ułatwienie dla milionów podatników i być może największe osiągnięcie cyfryzacji organów skarbowych z perspektywy przeciętnego Kowalskiego. Za pomocą kilku kliknięć osoba zatrudniona na umowę o pracę, której sytuacja podatkowa jest nieskomplikowana, może załatwić sprawę, którą wielu przez lata odpłatnie zlecało zawodowym księgowym.
Należy jednak pamiętać, że obowiązkiem podatnika jest weryfikacja, czy zeznanie zostało prawidłowo wypełnione na podstawie danych z systemu. Trzeba się przy tym pośpieszyć, bo termin upływa już 30 kwietnia 2025 roku, czyli w najbliższą środę.

Co zrobić w razie przekroczenia terminu? Lepiej złożyć zeznanie z błędami niż nie zrobić tego wcale
Nie wszyscy jednak mogą skorzystać z wygodnej funkcji automatycznego rozliczenia PIT. Wśród osób, które muszą rozliczyć się samodzielnie są m.in. podatnicy, którzy rozliczają PIT36, np. z działalności gospodarczej, korzystają z ulg, rozliczają się wspólnie z małżonkiem, mają do rozliczenia dochód z zagranicy, który trzeba rozliczyć w Polsce lub chcą przekazać 1,5 proc. podatku organizacji pożytku publicznego.
Eksperci serwisu pit.pl zwracają uwagę, że za brak przesłanego w terminie zeznania podatkowego grozi odpowiedzialność karna. Co ważne, w ostateczności lepiej wypełnić zeznanie z błędami i następnie je korygować, niż w ogóle zaniechać obowiązku.
Jeśli mimo wszystko z jakichś przyczyn podatnikowi nie uda się przesłać do urzędu zeznania rocznego w terminie, pozostaje mu jeszcze pozwalająca uniknąć odpowiedzialności karnej procedura czynnego żalu. Samo złożenie deklaracji czynnego żalu nie przesądza jednak jeszcze o niczym i lepiej dmuchać na zimne, tj. wykorzystać ostatnie trzy dni.

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe na podatki.gov.pl – o co trzeba zadbać
Aby złożyć wstępnie wypełnione zeznanie roczne przez internet, należy przejść pod adres podatki.gov.pl. Z usługi mogą skorzystać wszyscy, którzy rozliczają się z fiskusem na podstawie następujących formularzy:
- PIT-28,
- PIT-36,
- PIT-36L,
- PIT-37,
- PIT-38.
Na podatki.gov.pl można także złożyć oświadczenie PIT-OP oraz informację PIT-DZ. Aby dokonać wszelkich formalności, trzeba w pierwszej kolejności zalogować się z użyciem profilu zaufanego bądź poprzez dane banku lub dane podatkowe oraz uruchomić moduł e-Korespondencji, jeśli operacja ta nie została przeprowadzona wcześniej.
Należy następnie zweryfikować poprawność danych, którymi wstępnie wypełnione zostało zeznanie. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogą tego dokonać z użyciem otrzymanego od pracodawcy druku PIT-11.
Co ważne, urząd skarbowy nie wypełnia wstępnie przysługujących podatnikowi ulg. To on sam musi zadbać o to, aby otrzymać przyznane ulgi, odliczenia i zwolnienia, jak np. ulga na dziecko, ulga termomodernizacyjna, rehabilitacyjna, ulga na młodych czy na internet. Z pełną listą i warunkami korzystania z przywilejów podatkowych można zapoznać się na podatki.gov.pl.





































