Oto najczęściej poszukiwany pracownik w Polsce. Na rynku prawdziwe zatrzęsienie ofert
Jak wynika z analizy Gremi Peronal, robotnik należy do najczęściej poszukiwanych pracowników. Aby zapełnić luki na rynku pracy, agencje rekrutują ich nie tylko z obszaru postradzieckiego. Sporą niespodzianką mogą okazać się pracownicy z Ameryki Południowej.
Luki kadrowe są zmorą pracodawców. Kogo poszukują?
Eksperci Gremi Personal wskazują, że stopa bezrobocia rejestrowanego, która w czerwcu wyniosła 5 proc., sprawia, że pracodawcy mają coraz większy kłopot z zapełnieniem luk kadrowych. Badania Barometru Zawodów potwierdzają te doniesienia.
Zgodnie z ich wynikami największe braki kadrowe notowane są przemyśle (23,5 tys. wakatów), handlu (16,5 tys.), budownictwie (13 tys.), transporcie i gospodarce magazynowej (9,8 tys.) oraz działalności profesjonalnej, technicznej i naukowej (8,1 tys.). W ofertach pracy przebierać mogą więc rzemieślnicy i robotnicy (39,2 proc. wakatów w tej branży), monterzy i operatorzy maszyn (25,9 proc.), a także specjaliści (12,3 proc.).
A co z branżą handlową? Najwięcej wakatów notuje się na stanowiskach kasjerów i sprzedawców (ok. 43 proc.). W transporcie i gospodarce magazynowej brakuje przede wszystkim monterów maszyn i operatorów (72 proc.).
Deweloperzy wyłożyli karty na stół. W pierwszym półroczu spadek o 33 proc. w budowie nowych mieszkańPracownicy z Uzbekistanu, Kazachstanu... ale też z Boliwii i Kolumbii
Dyrektorka departamentu rekrutacji międzynarodowych Gremi Personal Anna Dzhobolda przekazała, że na 500 zapytań od pracodawców w skali roku, 80 proc. dotyczy pracowników fizycznych niewykwalifikowanych, a pozostałe 20 proc. pracowników fizycznych wykwalifikowanych. “Tacy pracownicy są poszukiwani w każdego rodzaju przetwórstwie, w zakładach przemysłowych, w logistyce i na magazynach, w branży automotive itp.” – podkreśliła.
Wyjaśniła, że zapotrzebowanie na takich pracowników trwa cały rok, w związku z czym agencje zatrudnienia specjalizują się w relokowaniu pracowników zza granicy. Okazuje się, że nie są to tylko pracownicy ze Wschodu: Uzbekistanu czy Kazachstanu. “Ściągamy pracowników chętnych do pracy z całego świata: ostatnio z Boliwii i Kolumbii” – przekazała cytowana przez PAP.
Które zawody są w oczach Polaków najbardziej prestiżowe?
Interesujące są też dane odnośnie do najbardziej zaufanych i renomowanych zawodów. W rankingu prestiżu zawodów i specjalności 2023 SWResearch pierwsze trzy miejsca zajmują kolejno strażak, ratownik medyczny oraz pielęgniarka. Wykwalifikowany robotnik natomiast znalazł się na 12. miejscu na liczącej 38 pozycji liście, zaś robotnik niewykwalifikowany - na 25. miejscu. Na końcu zestawienia chyba bez większej niespodzianki znaleźli się politycy i twórcy internetowi.
Źródło: PAP