Nie każdy zdaje sobie sprawę, że zaległy urlop wypoczynkowy może stać się problemem nie tylko dla pracodawcy, ale także dla samego pracownika. Niewykorzystane dni wolne mogą skutkować poważnymi konsekwencjami, w tym karami porządkowymi. Jakie są obowiązki obu stron i co grozi za ich niedopełnienie?
Niepewna przyszłość i widmo utraty pracy spędzają sen z powiek setkom osób. W jednej z kluczowych firm chemicznych w Polsce zapadła decyzja, która wstrząsnęła całym regionem. Co stoi za tą dramatyczną sytuacją i jakie konsekwencje może mieć dla gospodarki?
Rynek pracy w naszym kraju dynamicznie się zmienia pod względem prawnym, a można się spodziewać kolejnych nowych przepisów na tym polu. Trwa proces legislacyjny ustawy, która ma zabezpieczyć pozycję i prawa polskich pracowników, jednak to kij, który ma dwa końce. Negatywne konsekwencje wprowadzenia zapowiadanych regulacji w zatrudnianiu cudzoziemców będą odczuwalne.
Kiedy już spotkamy się z recesją, wyczekiwaną przez ekonomistów w minionym roku i ostatecznie niedoczekaną, skończy się "rynek pracownika". Warunki, które dotąd mogliśmy dyktować firmom w procesach rekrutacyjnych, są zagrożone, a na czele tej listy jest praca zdalna. Polacy staną przed poważnym problemem, który dla BiznesINFO diagnozuje Marzena Karpińska, CEO w spółce FindWork, agencji rekrutacyjnej. Jeśli nie rozegramy go dobrze, stracą obie strony.
Brytyjska firma na lokalizację nowego huba wybrała Polskę. Rozpoczęła się już rekrutacja pracowników, zatrudnienie może znaleźć kilkadziesiąt osób na różnych stanowiskach. Spółka poszukuje zarówno ekspertów jak i ludzi chętnych do rozwoju w danym kierunku.
Wyborowa Pernod Ricard konsekwentnie rozwija swoje działania w obszarze różnorodności i inkluzywności (D&I), podkreślając, że różnorodne zespoły to jeden z kluczowych elementów sukcesu firmy. W rozmowie z nami Izabela Nowikowska, dyrektorka HR CEE w Wyborowa Pernod Ricard, opowiada m.in. o tym, jak firma buduje przyjazne środowisko pracy, jakie kroki podejmuje, aby wspierać równowagę płci oraz w jaki sposób angażuje zespoły – niezależnie od ich doświadczenia, wieku czy stanowiska – w działania promujące różnorodność.
W Centralnej Bazie Ofert Pracy pojawiła się interesująca propozycja dla osób poszukujących zatrudnienia za granicą. Niemiecka miejscowość szuka pracownika, a proces rekrutacji prowadzi Urząd Pracy w Zielonej Górze. Co oferuje pracodawca i jakie są wymagania?
W wieku ochronnym, gdy do emerytury pozostaje zaledwie kilka lat, pracownicy mogą liczyć na szczególną ochronę przed zwolnieniem i obniżeniem wynagrodzenia. Zasady te są jednak ściśle określone w przepisach i mają swoje ograniczenia.
Skandynawscy pracodawcy od początku stycznia aktywnie rekrutują pracowników. Można ubiegać się o posadę w trzech norweskich miastach, opcjonalnie również w Danii. Wymagania nie są wygórowane, trzeba jednak komunikatywnie posługiwać się językiem angielskim i mieć prawo jazdy. Ta praca to szansa na znaczny zarobek. Ile można dostać za godzinę?
Czy po licznych grupowych zwolnieniach i likwidacjach zakładów, o których informowaliśmy w 2024 r. na rynku pracy nadeszła w końcu odwilż? Nowe badania świadczą, że w 8 sektorach polskiej gospodarki w I kwartale 2025 r. dojdzie do wzrostu zatrudnienia. Rekrutacje już trwają, liczne znajdziemy zwłaszcza w jednym regionie Polski.
Czy wzięcie zwolnienia lekarskiego obejmującego weekend może być korzystne finansowo? A może niesie ze sobą pewne ryzyko? W 2025 roku przepisy dotyczące L4 są jasne, ale decyzja zależy od wielu czynników. Co warto wiedzieć o zwolnieniach na dni wolne?
Chcesz zmienić branżę i szukasz inspiracji? Business Insider opracował ranking zawodów, które mają szansę dominować na rynku pracy w najbliższych latach. Kryteria, jakie przyjęto przy tworzeniu tego zestawienia, mogą pomóc w podjęciu decyzji o przebranżowieniu.
Zwolnienie z pracy przed emeryturą jest poważnym problemem, szczególnie dla osób zbliżających się do wieku emerytalnego. Przepisy Kodeksu pracy zapewniają pracownikom ochronę przedemerytalną, ale nie zawsze jest ona absolutna. Warto znać wyjątki i warunki, które mogą wpłynąć na utratę pracy nawet w tym newralgicznym okresie.
Sejm przegłosował nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiany przewidują wyższe dopłaty do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu. 2760 zł to nie jedyna kwota, która wchodzi w grę. Kto ile dostanie?
Firma ManPower Group przeprowadziła raport, na podstawie którego ustaliła, ile firm chce zwiększyć zatrudnienie w pierwszym kwartale 2025 roku, a ile z nich szykuje się do zwolnień. Wiadomo też, w których branżach warto szukać pracy od stycznia, a w których nie ma na to szans. Każdy, kto poważnie myśli o zmianie pracy, powinien zapoznać się z tymi danymi.
Wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z GfK wskazują, że Polski rynek pracy wchodzi w nowy rok z optymistycznymi prognozami. Komentarze ekspertów podkreślają jednak, że pomimo pozytywnych sygnałów, sytuacja gospodarcza wciąż budzi obawy.
Polska coraz częściej staje się strategicznym wyborem dla globalnych graczy. Czy nowa inwestycja lidera duńskiego rynku słodyczy to zapowiedź kolejnych miejsc pracy i rozwoju gospodarczego? Sprawdź, jakie plany ma Toms Group.
Japoński potentat wąskiej branży elektronarzędzi debiutuje w Polsce. To jedna z największych inwestycji w centralnej Polsce i wymierna korzyść gospodarcza - 1 tys. miejsc pracy na start. Docelowo mowa o nawet 3 tysiącach.
Od 1 stycznia 2025 roku duża grupa pracowników w Polsce może spodziewać się podwyższonych dodatków za pracę. Zmiana ta jest wynikiem wzrostu minimalnego wynagrodzenia, które osiągnie 4626 zł brutto miesięcznie. Na jaką dodatkową kwotę mogą liczyć zatrudnieni?
Okres zimowy to czas, w którym pracodawcy muszą zadbać o specjalne warunki pracy. Obniżenie temperatury na zewnątrz oraz opady śniegu mogą znacząco wpływać na zdrowie pracowników, zwłaszcza tych pracujących na otwartej przestrzeni. Przepisy BHP oraz rozporządzenie Rady Ministrów z 1996 roku nakładają na pracodawców w okresie zimowym obowiązki, o których wielu z nich nie pamięta. Jakie?
Emirates, największe międzynarodowe linie lotnicze na świecie, rozpoczynają rekrutację nowych członków załogi pokładowej i zapraszają kandydatów na dni otwarte w Polsce. Jest to doskonała okazja dla osób pragnących dołączyć do jednej z najbardziej rozpoznawalnych linii lotniczych i zamieszkać w kosmopolitycznym Dubaju. Podano daty spotkań rekrutacyjnych.
Koniec roku kalendarzowego to czas, gdy zarówno pracodawcy, jak i pracownicy powinni zwrócić uwagę na przysługujące im prawa i obowiązki - szczególnie te dotyczące urlopów. Jednym z kluczowych uprawnień, o których należy pamiętać przed końcem grudnia, jest możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy w wymiarze 2 dni lub 16 godzin. Komu przysługuje dodatkowe wolne?
Luka w polskim zatrudnieniu sięga ok. 100 tys. stanowisk. Do końca marca br. udział obcokrajowców w naszym rynku sięgał 6,6 proc., a sami imigranci pochodzili z ponad 150 państw. W tej infrastrukturze rośnie rola grupy, którą w niedawnym badaniu, po raz pierwszy, możliwie szczegółowo scharakteryzowało Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z agencją rekrutacyjną EWL Group. "W obliczu niskiego bezrobocia i rekordowego poziomu zatrudnienia, a także słabnącej dynamiki przyjazdów migrantów ekonomicznych z Ukrainy oraz odpływu obywateli Ukrainy na Zachód, Polska staje przed koniecznością poszukiwania rąk do pracy z nowych kierunków" - przekonuje prezes zarządu EWL Group Andrzej Korkus. I wskazuje ten kierunek.
Polski Instytut Ekonomiczny przedstawił raport, z którego wynika, że wielu Polaków może stracić pracę w konsekwencji rewolucji technologicznej. Na rzecz sztucznej inteligencji z zatrudnieniem może się pożegnać aż 2,16 mln kobiet oraz 1,52 mln mężczyzn. Analitycy wskazują, które zawody są ich zdaniem zagrożone najbardziej. Niektóre mogą zaskakiwać.
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło rozszerzenie pakietu obowiązkowych badań w ramach medycyny pracy, co wprowadzi nowe zasady przy przyjmowaniu pracowników. Jak poinformował wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, każda osoba zatrudniona na umowę o pracę będzie musiała wykonać dodatkowe badania, obejmujące m.in. lipidogram, poziom cukru we krwi i określenie wskaźnika BMI. Nowe przepisy mogą wejść w życie już na początku nowego roku.
Lear Corporation, amerykańska firma specjalizująca się w produkcji komponentów motoryzacyjnych, ogłosiła masowe zwolnienia w swoim zakładzie w Pikutkowie, położonym w Brzeskiej Strefie Gospodarczej pod Włocławkiem (woj. kujawsko-pomorskie). Pracę straci ponad 600 osób. Te informacje zaskoczyły lokalną społeczność i wywołała falę niepokoju wśród pozostałych pracowników. Proces ten, jak poinformowano, ma rozpocząć się jeszcze w grudniu i zakończyć w marcu przyszłego roku.
Koncern Otto Group, niemiecki lider branży e-commerce, 28 października uruchamia w Polsce jedno z najnowocześniejszych centrów logistycznych w regionie. Projekt zrealizowany przez Panattoni na zlecenie spółki Hermes Fulfilment stanowi ważny punkt dla operacji logistycznych Otto Group na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Centrum, wyposażone w zaawansowane technologie automatyzacyjne, to ogromna inwestycja, która przyniesie korzyści zarówno lokalnej społeczności, jak i globalnemu łańcuchowi dostaw firmy.
W 2024 roku polscy pracownicy zyskają możliwość skorzystania z dodatkowych dwóch dni wolnych od pracy, które przysługują im w ramach tzw. urlopu od siły wyższej. To wyjątkowy rodzaj zwolnienia, który wprowadzono w ramach ostatniej nowelizacji Kodeksu pracy, zapewniający pracownikom dodatkowy czas wolny w przypadku nieprzewidzianych i pilnych zdarzeń. Jak go wykorzystać?