Okres zimowy to czas, w którym pracodawcy muszą zadbać o specjalne warunki pracy. Obniżenie temperatury na zewnątrz oraz opady śniegu mogą znacząco wpływać na zdrowie pracowników, zwłaszcza tych pracujących na otwartej przestrzeni. Przepisy BHP oraz rozporządzenie Rady Ministrów z 1996 roku nakładają na pracodawców w okresie zimowym obowiązki, o których wielu z nich nie pamięta. Jakie?
Emirates, największe międzynarodowe linie lotnicze na świecie, rozpoczynają rekrutację nowych członków załogi pokładowej i zapraszają kandydatów na dni otwarte w Polsce. Jest to doskonała okazja dla osób pragnących dołączyć do jednej z najbardziej rozpoznawalnych linii lotniczych i zamieszkać w kosmopolitycznym Dubaju. Podano daty spotkań rekrutacyjnych.
Koniec roku kalendarzowego to czas, gdy zarówno pracodawcy, jak i pracownicy powinni zwrócić uwagę na przysługujące im prawa i obowiązki - szczególnie te dotyczące urlopów. Jednym z kluczowych uprawnień, o których należy pamiętać przed końcem grudnia, jest możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy w wymiarze 2 dni lub 16 godzin. Komu przysługuje dodatkowe wolne?
Luka w polskim zatrudnieniu sięga ok. 100 tys. stanowisk. Do końca marca br. udział obcokrajowców w naszym rynku sięgał 6,6 proc., a sami imigranci pochodzili z ponad 150 państw. W tej infrastrukturze rośnie rola grupy, którą w niedawnym badaniu, po raz pierwszy, możliwie szczegółowo scharakteryzowało Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z agencją rekrutacyjną EWL Group. "W obliczu niskiego bezrobocia i rekordowego poziomu zatrudnienia, a także słabnącej dynamiki przyjazdów migrantów ekonomicznych z Ukrainy oraz odpływu obywateli Ukrainy na Zachód, Polska staje przed koniecznością poszukiwania rąk do pracy z nowych kierunków" - przekonuje prezes zarządu EWL Group Andrzej Korkus. I wskazuje ten kierunek.
Polski Instytut Ekonomiczny przedstawił raport, z którego wynika, że wielu Polaków może stracić pracę w konsekwencji rewolucji technologicznej. Na rzecz sztucznej inteligencji z zatrudnieniem może się pożegnać aż 2,16 mln kobiet oraz 1,52 mln mężczyzn. Analitycy wskazują, które zawody są ich zdaniem zagrożone najbardziej. Niektóre mogą zaskakiwać.
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło rozszerzenie pakietu obowiązkowych badań w ramach medycyny pracy, co wprowadzi nowe zasady przy przyjmowaniu pracowników. Jak poinformował wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, każda osoba zatrudniona na umowę o pracę będzie musiała wykonać dodatkowe badania, obejmujące m.in. lipidogram, poziom cukru we krwi i określenie wskaźnika BMI. Nowe przepisy mogą wejść w życie już na początku nowego roku.
Lear Corporation, amerykańska firma specjalizująca się w produkcji komponentów motoryzacyjnych, ogłosiła masowe zwolnienia w swoim zakładzie w Pikutkowie, położonym w Brzeskiej Strefie Gospodarczej pod Włocławkiem (woj. kujawsko-pomorskie). Pracę straci ponad 600 osób. Te informacje zaskoczyły lokalną społeczność i wywołała falę niepokoju wśród pozostałych pracowników. Proces ten, jak poinformowano, ma rozpocząć się jeszcze w grudniu i zakończyć w marcu przyszłego roku.
Koncern Otto Group, niemiecki lider branży e-commerce, 28 października uruchamia w Polsce jedno z najnowocześniejszych centrów logistycznych w regionie. Projekt zrealizowany przez Panattoni na zlecenie spółki Hermes Fulfilment stanowi ważny punkt dla operacji logistycznych Otto Group na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Centrum, wyposażone w zaawansowane technologie automatyzacyjne, to ogromna inwestycja, która przyniesie korzyści zarówno lokalnej społeczności, jak i globalnemu łańcuchowi dostaw firmy.
W 2024 roku polscy pracownicy zyskają możliwość skorzystania z dodatkowych dwóch dni wolnych od pracy, które przysługują im w ramach tzw. urlopu od siły wyższej. To wyjątkowy rodzaj zwolnienia, który wprowadzono w ramach ostatniej nowelizacji Kodeksu pracy, zapewniający pracownikom dodatkowy czas wolny w przypadku nieprzewidzianych i pilnych zdarzeń. Jak go wykorzystać?
Jeżeli chcesz zmienić pracę lub szukasz zatrudnienia, ta informacja jest właśnie dla Ciebie. Sieć sklepów Biedronka rusza w trzytygodniową trasę po różnych miastach Polski w poszukiwaniu pracowników. Potrzebni są chętni do pracy na stanowiskach początkowych i kierowniczych w sklepach, a także magazynierzy w centrach dystrybucyjnych. Oto lista miast, w których odbędą się spotkania.
Światowy gigant e-commerce planuje w najbliższym czasie zatrudnić ponad 10 tys. pracowników w Polsce. Nietrudno się domyślić, ze zwiększone zapotrzebowanie ma związek z nadchodzącym okresem świątecznym, który dla platform zakupowych oznacza zwykle największy ruch. Wiadomo już jakie stawki zaproponuje Amazon: nie jest źle, gorzej, że po świętach pracownicy mogą przestać być potrzebni.
Chociaż sytuacja na rynku pracy mogłaby być lepsza, stopa bezrobocia w Polsce jest stabilna – wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. W sierpniu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w naszym kraju 5 procent. Taka wartość pokrywa się z prognozami opublikowanymi na początku miesiąca przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Trudno jednak nie zauważyć tendencji, która nie zwiastuje niczego dobrego.
Główny Urząd Statystyczny opublikował komunikat w sprawie przeciętnego wynagrodzenia. Chodzi o sektor przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w sierpniu 2024 roku. Tempo wzrostu płac jest dwucyfrowe, a na fali wnoszącej utrzymuje się od 2022 roku. Co najbardziej wpływa na podwyżki?
Wielu pracujących zawodowo Polaków chociaż raz doświadczyło uczucia stresu, kiedy przez obowiązki służbowe mogli spóźnić się na wigilijną kolację w towarzystwie najbliższych. Wkrótce ten problem może zniknąć. Wszystko zależy od tego, czy parlamentarzyści poprą petycję anonimowego obywatela, który zwraca uwagę, że wigilię można uczynić dniem wolnym, ale… kosztem innego święta, które także jest ważne dla dużej grupy obywateli.
Ciągłe odkładanie urlopu na później, bo może później się przyda? A może unikanie odbioru dni urlopowych z nadzieją na ekwiwalent? Oba te rozwiązania mogą być niekorzystne dla pracownika. Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, do kiedy można odebrać zaległy urlop. Pamiętajmy, że za niewykorzystanie go w terminie grożą konsekwencje.
W 2024 roku planowane są istotne zmiany w Kodeksie Pracy, które mogą wpłynąć na tysiące pracowników, zwłaszcza tych zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych oraz prowadzących działalność gospodarczą. Co się ma zmienić?
Zasiłek dla bezrobotnych to kluczowe świadczenie społeczne, które zapewnia tymczasowe wsparcie finansowe osobom, które straciły pracę. Jednak nie każdy wie, że istnieje możliwość uzyskania dodatkowych 600 zł miesięcznie dzięki tzw. dodatku aktywizacyjnemu. Jak go uzyskać?
Znalezienie nowej pracy potrafi być nie lada wyzwaniem. Inflacja i rosnące koszty zatrudnienia nie pomagają, zwłaszcza gdy mamy niewielkie doświadczenie. Zdarza się jednak, że czasem, mimo lat pracy w branży, nasze CV pozostaje bez odzewu. Ta grupa na rynku pracy ma szczególnie trudno. Teraz los się do nich uśmiechnie? Dane statystyczne wskazują na istotną zmianę wieloletniego trendu.
W ciągu roku zaobserwowano drastyczny wzrost zainteresowania pracą dorywczą wśród Polaków. Co więcej, dodatkowych źródeł zarobku szukają osoby, które dotąd nie miały takiej potrzeby, w tym pracownicy etatowi. Ile dorabiamy i czy w ogóle… wolno nam to robić?
Takich wyników nie miały żadne inne przeprowadzane dotąd badania dotyczące powodów zmiany pracy przez pracowników w Polsce. Po raz pierwszy podstawową przyczyną znajdowania nowego pracodawcy nie są zarobki. Badanie dowidzi, że zdecydowanie bardziej istotne stały się inne czynniki.
W całej Unii Europejskiej coraz więcej mówi się o czterodniowych tygodniu pracy. Również w Polsce temat powraca jak bumerang. Coraz więcej firm decyduje się na skrócenie czasu pracy. Mimo to z początkiem lipca w życie wszedł zaskakujący przepis.
W erze ciągłych wiadomości o kolejnych masowych zwolnieniach, jedna firma ma dobrą wiadomość. Gigant zatrudni aż 260 nowych pracowników i to nie wymagając od nich doświadczenia. W Polsce mają ruszyć cztery nowe linie produkcyjne.
W czwartek, 20 czerwca Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące wynagrodzeń i zatrudnienia. Wiadomo już, ile w maju wyniosło przeciętne wynagrodzenie oraz na jakim poziomie był wzrost płac. Poznaliśmy także kluczowe informacje ws. zatrudnienia. Przedstawiamy szczegóły.
Świadectwo pracy to kluczowy dokument w życiu zawodowym każdego pracownika. Jego głównym celem jest potwierdzenie doświadczenia zawodowego oraz dostarczenie niezbędnych informacji dla przyszłych pracodawców i instytucji. W artykule wyjaśnimy, kto odpowiada za jego wydanie, w jakich sytuacjach jest potrzebne oraz co zrobić, gdy pracodawca nie chce go wydać.
Poczta Polska znów poszukuje osób do pracy. Spółka zatrudni kilkuset pracowników, którzy w większości nie muszą nawet posiadać doświadczenia. Oferta kusi dodatkowymi benefitami, które zapewnia pracodawca. Przedstawiamy szczegóły.
Rozpoczynający się rok 2024 będzie się znacznie różnił w porównaniu z zakończonym już rokiem 2023. Paradoksalnie nie chodzi jednak o kwestie finansowe, a o pracę i liczby z nią związane.
Polacy bardzo chętnie podróżują samolotami. Trudno się temu dziwić przy tak dużej dostępności tanich, bezpośrednich połączeń do wielu europejskich miast. Potwierdzeniem tego stanu rzeczy są, chociażby wyniki łódzkiego lotniska, które od stycznia do sierpnia br. obsłużyło już 200 tys. pasażerów. Sukces polskiego lotniska wyróżniło Stowarzyszenie Europejskich Portów Lotniczych. Teraz “Gazeta Wyborcza” informuje, że port ten będzie poszerzał swoją załogę.
W polskim prawie znajdziemy wiele różnych rodzajów urlopów. Najbardziej znany jest ten wypoczynkowy – pozwala na regenerację organizmu i zapewnia odpoczynek od obowiązków zawodowych. Poza nim są też jednak urlopy okolicznościowe, macierzyńskie, ojcowskie czy opiekuńcze na dziecko. To właśnie pracujący rodzice mają prawo skorzystać z dwóch dodatkowych dni wolnego w ciągu roku, a czasu, by to zrobić, jest coraz mniej.