Otrzymałeś premię w pracy? Możesz zapłacić podatek
Zbliżające się Boże Narodzenie i Sylwester oznaczają, że pracownicy mogą otrzymać od swoich pracodawców różne nagrody, najczęściej premie pieniężne. Problem pojawia się jednak w kwestii premii uznaniowej - czy jest ona opodatkowana, i czy trzeba odprowadzać od niej składki?
Premie dla pracowników na koniec roku
Jedną z oznak, że nadchodzi koniec roku, jest przyznawanie nagród dla pracowników przez przedsiębiorców. Jedną z najczęściej wybieranych możliwości są premie pieniężne - konkretnie chodzi o premie uznaniowe.
Z informacji serwisu biznes.interia.pl wynika, że premie uznaniowe są dodatkowym składnikiem wynagrodzenia pracownika. Do tego grona należą również premie regulaminowe, a także dodatki funkcyjne. Wszystkie te nagrody przyznawane są odpowiednią decyzją pracodawcy.
Emerytura z ZUS-u po zmarłej osobie. Trzeba spełnić jeden, kluczowy warunekPodatki i składki
Problem pojawia się jednak w kwestii opodatkowania premii uznaniowej. Pracodawca co prawda musi potrącić część pieniędzy z premii na rzecz podatku i składek, ale nie dotyczy to wszystkich przypadków.
Zgodnie z przepisami, podatek od premii obowiązuje zawsze - bez względu na warunki. Komplikacje dotyczą oskładkowania - pracodawca wlicza bowiem premię do podstawy wymiaru składek, ale tylko tych dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Skomplikowane warunki
Powyższe nie oznacza jednak, że premia jest całkowicie zwolniona z oskładkowania. Nie można z niego bowiem skorzystać, jeżeli pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy. Z ozusowania zwolnione są jedynie elementy wynagrodzenia posiadające roszczeniowy charakter - a do tego grona premia uznaniowa się nie zalicza.
W efekcie, premię uznaniową rozlicza się w podobny sposób, co inne elementy wynagrodzenia. Przykład serwisu biznes.interia.pl pokazuje, że jeżeli pracodawca przyzna pracownikowi premię 500 zł brutto, to do ręki otrzyma on kwotę 430 zł.
źródło: biznes.interia.pl