BiznesINFO.pl Finanse Państwo chce przejąć autostradę. Już mówią o opłatach za przejazd
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Państwo chce przejąć autostradę. Już mówią o opłatach za przejazd

8 lutego 2025
Autor tekstu: Marcelina Gancarz

Resort infrastruktury szykuje się do przejęcia jednej z polskich autostrad. Pojawiły się już różne deklaracje w tym temacie, a jedna z nich dotyczy wysokości przyszłych opłat za przejazd. Wypowiedź ministra Klimczaka wywołała burzliwą dyskusję.

Opłaty za przejazd na polskich autostradach

Od 1 lipca 2023 roku kierowcy samochodów osobowych i innych pojazdów lekkich nie muszą uiszczać opłaty za przejazd państwowymi autostradami, jednak nie wszystkie drogi kwalifikują się pod tę decyzję. Korzystanie z autostrad koncesyjnych wciąż jest płatne, obecnie obowiązuje na trasach:

  • Autostrada A1 - odcinek Rusocin — Nowa Wieś
  • Autostrada A2 - odcinek Konin — Świecko (z wyłączeniem odcinka pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Wschód)
  • Autostrada A4 - odcinek Kraków — Katowice
autostrada
pojazdy lekkie są zwolnione z opłat za przejazdy państwowymi autostradami, fot. Wojciech Olkusnik/East News

Niedługo wygasa koncesja na jedną z tych autostrad. Minister infrastruktury — Dariusz Klimczak w niedawnym wywiadzie poruszył temat przyszłych opłat na odcinku, który planuje przejąć państwo. Jego wypowiedź mogła wprowadzić w konsternację. To może się nie spodobać kierowcom.

Zmiany u polskiego giganta turystyki. Prezes podjął trudną decyzję
Będzie nowe przestępstwo drogowe. Kierowcy nie będą mogli już tego robić

Wadliwy system poboru opłat na autostradach

Na początku lutego minister Klimczak udzielił wywiadu w radiu RMF FM. Mówił wtedy o tym, że jeśli chodzi o płatne przejazdy na autostradach, Polska wciąż jest uzależniona od systemu, który został wprowadzony lata temu. Niedługo więc nadarzy się okazja, aby coś zmienić w tym temacie. Za jakiś czas wygaśnie jedna z koncesji, którą posiada Stalexport. Jak podkreślił szef resortu infrastruktury, umowa z firmą nie jest najkorzystniejsza i daje koncesjonariuszowi możliwość częstej zmiany cen.

wkrótce wygasa koncesja Stalexport, fot. welcomia Canva.jpg
wkrótce wygasa koncesja Stalexport, fot. welcomia/Canva

Państwo chce przejąć odcinek, na który wygaśnie koncesja. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jeszcze nie wydał stosowych rekomendacji w tej sprawie, ale jeśli chodzi o stawki, najwięcej do powiedzenia będzie miał rząd. W tym przypadku politycy nie mogą dojść do porozumienia, sprzeczne informacje przekazują nawet sami ministrowie.

Ministrowie przekazują różne informacje dotyczące opłat za przejazd autostradą

W 2027 roku wygasa koncesja firmy Stalexport dotycząca autostrady A4 na odcinku Kraków-Katowice. Minister Klimczak w rozmowie z RMF FM powiedział, że choć nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie wydała rekomendacji, opłata za przejazd tą trasą będzie obowiązywać, ale stawka powinna być niższa niż u prywatnego koncesjonariusza.

Te słowa wywołały konsternację, z uwagi na wspomnianą nowelizację z 2023 roku. Oprócz tego wielokrotnie padały deklaracje o stopniowym znoszeniu systemu opłat w przypadku pojazdów lekkich. To w końcu trzeba będzie płacić na A4 czy nie?

Wiceminister infrastruktury — Stanisław Bukowiec zapewnił, że nie ma żadnych planów, na to, aby po zakończeniu umowy ze Stalexport, co ma się wydarzyć  w marcu 2027 roku, zarządzaniem autostrada A4 zajęła się inna firma. Trasą będzie się zajmować GDDKiA. Natomiast jeśli chodzi o opłaty, Bukowiec twierdził, że jeśli będą to tylko od pojazdów ciężkich — o masie ponad 3,5 t.

Najpierw to chyba sami politycy muszą dojść między sobą do porozumienia, bo przekazują sprzeczne komunikaty.

Kierowcy złapią się za kieszenie. Ceny ubezpieczeń OC drastycznie wzrosły, a to nie koniec podwyżek
Dopłaty do rowerów elektrycznych w nowym wydaniu. Mamy świeże informacje
Obserwuj nas w
autor
Marcelina Gancarz
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat