Rząd zamierza wprowadzić nowe opłaty drogowe – wysokość jednej będzie zależała od emisji dwutlenku węgla, a wysokość drugiej od klasy emisji EURO. Taka informacja pojawiła się na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wiadomo już też w jaki sposób będą pobierane opłaty.
Dostawcy usług finansowych dostrzegli nową niszę wynikającą z rosnących kosztów usług pogrzebowych, na których oszczędzać musi coraz więcej Polaków. Problemem w tym trudnym momencie są nie tylko pieniądze, ale także czas. Jeśli bliskim brakuje oszczędności, wówczas błyskawicznie pojawiają się problemy finansowe. Odpowiedzią ma być ekspansja na rynek funeralny oferty płatności odroczonych.
To dobra wiadomość dla mieszkańców Warszawy. Od wtorku (1 października) zapłacą mniej za wywóz odpadów. Wiadomo, jak długo mieszkańcy stolicy będą mogli cieszyć się niższymi stawkami. Radni podali szczegóły.
Badanie techniczne pojazdu to nie tylko obowiązek każdego kierowcy, ale też forma potwierdzenia, że nasz samochód jest sprawny i bezpieczny dla nas samych oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dziś za obowiązkowy przegląd płacimy 98 zł brutto. Wszystko wskazuje jednak na to, że wraz że wzrostem cen energii i podwyżką płacy minimalnej, wkrótce ta opłata może pójść w górę. Jak może zmienić się opłata za przegląd? Ta informacja raczej nie ucieszy kierowców.
Od 1 sierpnia do 30 września 2024 roku trwa nabór wniosków o bon energetyczny, który jest jednorazowym wsparciem dla gospodarstw domowych z niższymi dochodami. Celem tego świadczenia jest złagodzenie skutków wzrostu kosztów energii elektrycznej i wsparcie osób narażonych na ubóstwo energetyczne. Jak skorzystać ze świadczenia?
Rośnie maksymalna stawka kar za przekraczanie dopuszczalnych norm hałasu przenikającego do środowiska. Od 1 stycznia 2025 r. rozliczymy się już na podstawie nowych, opublikowanych przez resort środowiska w sierpniu br., kwot. Co ważne, zapłacimy za każdy przekraczający normę decybel. Nocna impreza może być naprawdę dotkliwa.
W obliczu rosnących kosztów utrzymania, takich jak rachunki za prąd, gaz, a teraz także wodę, wiele gospodarstw domowych szuka sposobów na zmniejszenie wydatków. Jednym z dostępnych środków wsparcia jest dodatek mieszkaniowy, który może pomóc w obniżeniu kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania. W 2024 roku zasady przyznawania dodatków mieszkaniowych uległy zmianom, uwzględniając nowe progi dochodowe, co oznacza, że więcej osób może skorzystać z tej formy pomocy.
Abonament RTV, choć sam istnieje “na kredyt”, wciąż wybiórczo ściąga swoje należności. Zapłacić będzie musiał także Pan Patryk, który w 2005 r. “rzucił wszystko i wyjechał w Bieszczady”. Rzucił także telewizor, ale Poczcie Polskiej miało to nie wystarczyć i w 2023 r. uznała, że zaległy abonament RTV ściągnie także z pustelnika bez prądu.
Myjnie samochodowe naruszają przepisy podobnie, jak robią to właściciele parkingów - wynika z najnowszego badania, przeprowadzonego i podsumowanego przez urzędników UOKiK, po kontrolach praktyk 209 przedsiębiorców w tego sektora. Większą skalę zaobserwowano u podmiotów prowadzących parkingi, choć różnice nie były znaczne.
Resort infrastruktury pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków. Jednym z jego założeń jest powrót do rozwiązania sprzed 2017 roku, kiedy to kompetencje do zatwierdzania taryf należały do gmin, a nie do Wód Polskich. Projekt ustawy ma trafić do Sejmu jesienią tego roku. Według wiceministra infrastruktury Przemysława Koperskiego, trwają prace nad ostateczną jego wersją. Jednocześnie wprowadzona może zostać rewolucyjna zmiana dotycząca rachunków za wodę. Na czym polega koncepcja bezpłatnej wody?
Polska trzyma wysokie miejsce w rankingu dentystycznych podróży pacjentów spoza naszej granicy, co sugerowałoby, że ceny nie są aż tak wysokie. Biorąc jednak pod uwagę średnią wysokość zarobków - statystycznie wizyta w prywatnym gabinecie stomatologicznym wciąż stanowi istotne naruszenie domowego budżetu. Eksperci przeanalizowali ponad 150 gabinetów w największych ośrodkach w Polsce i wyciągnęli wnioski. Można taniej.
O bon energetyczny gospodarstwa domowe mogą wnioskować już od 1 sierpnia 2024 r., a okienko naboru pozostanie otwarte do 30 września. Minister Klimatu i Środowiska właśnie opublikował wzór wniosku. Każdy, kto zechce otrzymać pieniądze w ramach bonu energetycznego, musi wypełnić ten dokument.
Posłowie Nowej Lewicy i Koalicji Obywatelskiej - Franciszek Sterczewski i Paulina Matysiak - wnioskują do resortu spraw wewnętrznych o zrewidowanie i nowelizację ustawy regulującej wysokości grzywien i mandatów za konkretne wykroczenia drogowe. Nielegalne parkowanie nie istnieje - wynika z ich analizy, jest tylko drogie i droższe. Minister odpowiada: “słusznie”.
“Chore” - oceniał w rozmowie z BiznesINFO Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, pytany o propozycję nowej ustawy zmieniającej system uchwalania planów taryfowych za wodę. Po zmianie władzy rząd chce decentralizować ustawę, przywracając większą decyzyjność samorządom… ale stopniowo. Wody Polskie od lat nie zatwierdzały nowych taryf proponowanych przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne, bo strzegły niskich cen dla konsumentów. Z tym koniec. Właśnie zaczęły się podwyżki.
Dni abonamentu RTV są już policzone? Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) podjęło inicjatywę reformy medialnej, której głównym celem jest likwidacja opłaty abonamentowej RTV oraz przekształcenie mechanizmów funkcjonowania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT). Co się zmieni?
Wezwanie karetki już niedługo będzie płatne? Wprowadzania zmian i wdrożenie w życie kosztów przyjazdu ambulansu chce część ratowników. Profesor Dariusz Timler, szef Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej zwraca uwagę, że Polacy muszą zrozumieć, iż każdy wyjazd karetki - nawet w nieuzasadnionym przypadku - koszt minimum 500 zł. Opłaty zmniejszą ilość bezpodstawnych zgłoszeń? Przykładem mogą być Niemcy.
Poznaj zmiany, które mogą zrewolucjonizować dostęp do sanatoriów w Polsce. Nowe przepisy skrócą czas oczekiwania na turnus, wprowadzą bezpłatne pobyty dla seniorów oraz zapewnią wsparcie dla pracujących i rodzin z dziećmi. Przeczytaj, jakie korzyści mogą przynieść te innowacyjne rozwiązania i jak wpłyną one na jakość życia kuracjuszy.
Bank PKO BP apeluje do swoich klientów, publikując komunikat z zakresu bankowości elektronicznej. “Bądź czujny” - przestrzegają eksperci, wymieniając szereg czynników, które podczas transakcji online powinny wzbudzić nasze wątpliwości. Co powinny oferować wiarygodne sklepy online?
Czytanie faktury za prąd może być wyzwaniem. Zawierają mnóstwo informacji, z których zrozumienie większości z nich może być trudne. Kluczowe jest jednak to, że większość opłat to nie zużycie prądu, lecz dodatkowe koszty. Jak zatem czytać je poprawnie i rozumieć, za co faktycznie płacimy?
Coraz bliższe nowe ceny wody dla mieszkańców. Rząd, rękami podsekretarza stanu z Ministerstwa Infrastruktury, poddaje pod głosowanie projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę. W samorządach ma wrócić sprawczość i władczość w zakresie regulowania cen wody. Wody Polskie zapewniają: nie będziemy się wtrącać. Choć mogłyby.
Instytucja “trzeciodłużnika” została wyeksponowana w sieci z początkiem maja, gdy jeden z użytkowników opisał historię drobnego zakupu u znanego przedsiębiorcy, który ulokował go na liście “trzeciodłużnika”. Przy okazji mężczyzna wskazał uzasadnione wątpliwości tej rzadko stosowanej, acz wyjątkowo nerwowej dla podmiotu, instytucji.
Od marca 2024 roku, wszystkie świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zostały zwaloryzowane. Wzrosły emerytury, renty oraz różnorodne dodatki, co zapewnia dodatkowe wsparcie finansowe dla beneficjentów.
EEC 2024: samorządowy panel dyskusyjny podczas 16. Kongresu Gospodarczego reprezentowany przez sektor samorządowy, bankowy i polityczny, skupił się na nowelizacji systemu finansowego samorządu w Polsce. Oczekiwania wobec nowego rządu są ogromne: jak zwiększyć dochody, jak przemodelować system polityczny i jak skutecznie realizować środki z KPO? Arkadiusz Chęciński dla BiznesINFO komentuje projekt nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę.
PGE dystrybucja, największy w Polsce operator systemu dystrybucyjnego, wymienia miliony liczników prądu w całej Polsce. “Wszyscy klienci spółki będą posiadać Liczniki Zdalnego Odczytu do lipca 2031 r.” - czytamy w komunikacie. Czym są Liczniki Zdalnego Odczytu i kiedy spółka je zainstaluje?
W Nowym Sączu pobrzmiewa echo nierozstrzygniętego problemu śmieciowego. Urzędujący i wybrany w minionych wyborach samorządowych prezydent Ludomir Handzel przekonuje, że bez inwestycji rachunki mieszkańców drastycznie wzrosną, jednocześnie od postulatu realizacji ten inwestycji się dystansuje.
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bełchatowie, spółka zajmująca się dystrybucją ciepła, publikuje interesujące dane, z których wynika, mniej więcej, że zdecydowana większość z nas źle obsługuje kaloryfery. Ten błąd popełnia 90 proc. osób, narażając się na dodatkowe koszty.
Ksiądz, obok składania rąk do modlitwy, bywa, że lubi je też wyciągać - po pieniądze. Historie parafian skonfrontowanych z obowiązkiem ponoszenia różnego rodzaju opłat mnożą się bez przerwy, a jedna z nich powtarza się wyjątkowo często. Chodzi o opłaty za postawienia pomnika na cmentarzu.
Bon energetyczny, czyli miękkie lądowanie po odmrożeniu cen energii. Bon energetyczny, postulowany i wprowadzany przez rząd, ma zapewnić możliwie najmniej dotkliwy dla klienta końcowego proces przechodzenia z zamrożonych cen energii do stawek rynkowych. Maciej Berek, członek Rady Ministrów, podał konkrety.