BiznesINFO.pl
Perła z targu owoców morza

Flickr/dave.see, https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Tajlandczyk zrobił zakupy na obiad. Wśród nich znalazł perłę wartą ponad 300 tys. zł

14 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie znajdowała się perła

  • Na ile została wyceniona

  • Gdzie znaleziono podobne okazy

Rzadka perła znaleziona na targu owoców morza

Perła służy jako element zdobniczy od 6 tys. lat i występuje m.in. w Zatoce Perskiej, Zatoce Mannar, a także u wybrzeży Morza Czarnego i Ameryki Środkowej. Nic więc dziwnego, że odnalezienie skarbu w Tajlandii wywołało dość duże zdziwienie.

Szczęśliwcem okazał się 40-letni kierowca ciężarówki Monthian Jansuk, który wybrał się na targ owoców morza w prowincji Choburi, aby zrobić zakupy na obiad. Tego dnia planował zaserwować rodzinie ślimaki.

Interia podaje, że podczas posiłku jego syn natrafił na twardy element. - Moja rodzina i sąsiedzi oglądali kamień. Wszyscy zgodzili się, że jest to coś, z czym nigdy się nie spotkaliśmy. Miałem przeczucie, że może być to jedna z drogich pereł, ale musieliśmy się upewnić - przekazał w rozmowie z lokalnymi mediami mężczyzna, którego łupem padła perła.

Po tym nietypowym odkryciu Monthian Jansuk postanowił zgłosić się do specjalistów. Autentyczność okazu potwierdzili eksperci z narodowego instytutu kamieni szlachetnych i biżuterii. Daily Mail przekazuje, że perła ma kolor pomarańczowy i waży ok. 7 g.

Okazało się, że perła, znaleziona w skorupie ślimaka, którą mężczyzna kupił za 50 bahtów (ok. 6 zł), to wyjątkowo rzadki okaz. Wytwarza ją bowiem ślimak Melo Melo, który żyje w środowisku naturalnym. Eksperci szacują, że podobnych znalezisk może być zaledwie kilkaset na całym świecie.

Ile jest warta ta wyjątkowa perła? Znalezisko o 65 karatach zostało wycenione na ok. 3 mln bahtów (ok. 360 tys. zł). - Jestem szczęśliwy, że ją kupiłem. Ta perła może odmienić moje życie - przyznał Monthian Jansuk lokalnym mediom.

To już kolejna  perła na koncie Tajlandii w przeciągu zaledwie miesiąca

Skąd te pierwsze podejrzenia, że perła z targu może być wyjątkowym okazem? Monthian Jansuk nie ukrywa, że nadzieje na spory zysk rozbudziła w nim wiadomość o podobnym znalezisku kilka tygodni temu.

W ubiegłym miesiącu perła Melo padła łupem rybaka, który zbierał ostrygi na plaży w prowincji Nakhon Si Thammarat w Tajlandii. Perła jest w wielkości monety 10-pensowej. Daily Mail wskazuje, że szczęśliwiec to 37-letni Hatchai Niyomdecha. Jego perła, która waży niewiele ponad 7 g, jest warta prawie 10 mln bahtów (ok. 1,2 mln zł).

Jednak sprzedaż tego wyjątkowego okazu została opóźniona z uwagi na niepokojące doniesienia, do których dotarła policja. W trakcie imprezy, na którą mężczyzna zaprosił znajomych, aby świętować odnalezienie perły, funkcjonariusze odnaleźli tysiące tabletek doustnej metamfetaminy. Mężczyzna w dalszym ciągu zaprzecza, jakoby miał związek z tym procederem. Na razie przebywa w areszcie i oczekuje na dalszy bieg sprawy.

Podobne artykuły

NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Lockdown dla szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostanie przedłużony

Polska i Świat

Lockdown w przedszkolach i żłobkach do przedłużenia. Rząd wysłał klarowny sygnał

Czytaj więcej >
Jacek Sasin opowiadał o wielkich planach w związku z nowymi inwestycjami w zakresie energetyki

Polska i Świat

Jacek Sasin chwali się imperialnym projektem. Czeka nas rewolucja w energetyce

Czytaj więcej >
PGE Dystrybucja wycięło drzewa z prywatnej działki, teraz umywa ręce

Polska i Świat

PGE Dystrybucja wycięła prywatny las. Trudno teraz wskazać winnego

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. n/z Tlum pieszych na chodniku w maskach ochronnych.

Polska i Świat

Czwarta fala już w Europie. Pierwsze kraje zaostrzają rygor

Czytaj więcej >
Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe mają być fundamentem nowego pakietu mieszkaniowego

Polska i Świat

SIM nowym pomysł rządu na zapewnienie Polakom dostępu do mieszkań

Czytaj więcej >