biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Perła polskich uzdrowisk znów na kolejowej mapie. Kuracjusze dojadą pociągiem jeszcze w tym roku
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 23.04.2025 14:20

Perła polskich uzdrowisk znów na kolejowej mapie. Kuracjusze dojadą pociągiem jeszcze w tym roku

uzdrowisko
fot. BogdanJab/pixabay

Wreszcie doczekaliśmy się decyzji, na którą pasażerowie czekali od lat — PKP podjęło działania, które umożliwią powrót wygasłego w 2011 roku połączenia kolejowego. To długo wyczekiwana wiadomość zarówno dla turystów, jak i kuracjuszy, którzy dotąd musieli korzystać z alternatywnych środków transportu, by dotrzeć do jednego z najbardziej znanych uzdrowisk w Polsce. Kiedy dokładnie pojadą tędy pociągi?

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń pociągów. Kuracjusze będą zadowoleni

Nowoczesna, bezpieczna, przyjazna środowisku, a przede wszystkim wypełniająca strategiczny cel rządu, jakim jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym — tymi słowami były minister infrastruktury Andrzej Adamczyk określił kolej w Polsce, optymistycznie zakładając, że do 2030 r. Polskie Koleje Państwowe dościgną Zachód i staną się równorzędne z kolejami w wielu państwach starej Unii Europejskiej. Choć od tamtej wypowiedzi minęły blisko 4 lata, „wielki program przebudowy polskiej kolei” jest wzbogacany o kolejne komponenty, a nieużywane od dawna linie i stacje stopniowo modernizowane. 

Dzień po Poniedziałku Wielkanocnym obecny minister infrastruktury, Dariusz Klimczak, ogłosił ambitne plany inwestycyjne PKP PLK. Jednym z projektów, który może przyczynić się do rozwoju Podlasia, jest przywrócenie po trzech dekadach linii kolejowej do Łomży. Dla mieszkańców regionu oznacza to nowe perspektywy transportowe — na trasie do Warszawy i Białegostoku ma kursować kilkanaście pociągów pasażerskich dziennie. Równocześnie trwają prace prowadzone przy odbudowie linii kolejowej do Karpacza, dokąd pociągi nie kursują już od ponad 20 lat. 

To jednak niejedyne regiony w Polsce, które stoją przed poważnymi zmianami w systemie komunikacyjnym. Po 14 latach ograniczonego dostępu do transportu publicznego na kolejową mapę kraju wraca jedno z najsłynniejszych uzdrowisk — prawdziwa legenda wśród kurortów, wyróżniająca się na tle innych niczym najjaśniejsza gwiazda. 

Czytaj więcej: PKP Intercity zrobi to po raz pierwszy od 10 lat. Już przygotowują pasażerów

Dworzec PKP
fot. Aleksander Dumała/canva
Patryk Wołosz, papież Franciszek, J.D. Vance
Tyle Obajtek zarobił w 1 dzień. Kwota szokuje
Polacy latają tam na potęgę. To miejsce okrzyknięto rajem dla kieszonkowców Coś dziwnego dzieje się na rynku wynajmu mieszkań. Sektor wchodzi w nową fazę

Pociągi wrócą do najsłynniejszego uzdrowiska w Polsce. Nie dojeżdżały tam od 14 lat

Choć o lokalnym bogactwie solanki przydatnej w leczeniu chorób układu oddechowego, nerwowego oraz chorób zwyrodnieniowych stawów, czy przewlekłych stanów zapalnych mówiono już w XVIII wieku, do dziś nie przebrzmiała sława miejscowości położonej na zachodnim brzegu Wisły. Ciechocinek, położony w województwie kujawsko-pomorskim, to największe uzdrowisko na nizinach i bezsprzecznie jedno z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce. Liczące około dwunastu tysięcy mieszkańców miasto, wielokrotnie wspominane w piosenkach, stało się symbolem wypoczynku o prozdrowotnym i leczniczym charakterze.

Czytaj więcej: Koniec z cwaniactwem w sanatorium. Zrobisz to i zapłacisz nawet kilkaset złotych kary

Ciechocinek tężnie
fot. BogdanJab/pixabay

Minęło już 14 lat od momentu, gdy ostatni raz kursowały regularne pociągi na linii nr 245. Dlatego powiedzenie „lepiej późno niż wcale” idealnie oddaje sytuację związaną z odbudową 7-kilometrowego odcinka linii kolejowej między Ciechocinkiem a Aleksandrowem Kujawskim. Ciechocinek, odwiedzany co roku przez około 500 tysięcy turystów i 120 tysięcy kuracjuszy, ma szansę już w najbliższych miesiącach zyskać wygodne, bezpośrednie połączenie kolejowe. 

PKP PLK SA zaprezentowało szeroko zakrojony plan modernizacji. W ramach prac odnowione zostaną tory, rozjazdy, przepusty oraz sieć trakcyjna, co umożliwi pociągom osiąganie prędkości do 120 km/h. Przebudowane zostaną również perony — w Ciechocinku (nr 1), Odolionie i Aleksandrowie Kujawskim (peron nr 2) — zyskają one nową nawierzchnię oraz wyposażenie.

Modernizacja linii kolejowej
fot. PKP S.A.

Kiedy otwarcie linii kolejowej do Ciechocinka?

Pierwszy przetarg na realizację inwestycji ogłoszono pod koniec zeszłego roku, jednak w lutym został on unieważniony, po czym niezwłocznie ogłoszono go ponownie. Wartość inwestycji wynosi 46,5 mln zł, a jej realizacją zajmie się Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe sp. z o.o. 

Zgodnie z zapowiedziami władz miasta, realizacja tego projektu powinna zakończyć się jeszcze w tym roku. Powrót połączeń pasażerskich planowany jest na połowę grudnia, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy. Przypomnijmy, że pierwotnie zakładano zakończenie realizacji prac w sierpniu.

Według informacji przekazanych przez „Rynek Kolejowy”, samorząd województwa kujawsko-pomorskiego ogłosił już przetarg na świadczenie usług przewozowych w latach 2025–2030. W tym czasie na trasie Ciechocinek – Aleksandrów Kujawski – Toruń ma kursować średnio od 8 do 13 par pociągów dziennie, z czego jedna lub pół pary będzie przedłużona do Bydgoszczy.

Ciechocinek to coś więcej niż tylko zabiegi lecznicze, spacery czy dancingi

Oczywiście do uzdrowiska nie przyjeżdża się wyłącznie na leczenie — na kuracjuszy i turystów czeka Teatr Letni, fontanna “Grzybek”, dywany kwiatowe czy Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku, wzniesiony w 1933 roku w stylu klasycystycznym, który miał służyć jako letnia rezydencja prezydenta Ignacego Mościckiego. Nie zabraknie też rozrywki w postaci dancingów odbywających się w eleganckich salach i klubach. Zachwyca również Park Zdrojowy, zaprojektowany w stylu angielskim. Oprócz różnorodnej i bogatej roślinności, na jego terenie znajdują się takie atrakcje jak zabytkowa Pijalnia Wód Mineralnych, urokliwa muszla koncertowa oraz dobrze znana fontanna Jaś i Małgosia.

Ciechocinek
fot. BogdanJab/pixabay

Ciechocinek ma jednak kolejny powód do dumy — Zespół Zabytkowej Warzelni Soli został oficjalnie uznany za obiekt o wyjątkowej uniwersalnej wartości, co otwiera drogę do wpisu na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To ogromne wyróżnienie, które podkreśla unikalny charakter tego miejsca, jego znaczenie historyczne, kulturowe i technologiczne. Warto podkreślić, że obecnie na wspomnianej liście znajduje się 17 obiektów kulturowych i przyrodniczych z Polski.

Władze miasta ogłosiły tę informację w czwartek, 17 kwietnia, zaznaczając, że uznanie warzelni na arenie międzynarodowej to nie tylko prestiż, ale także szansa na zwiększenie zainteresowania turystów i dodatkowe środki na ochronę oraz promocję tego unikalnego dziedzictwa. Nowe bezpośrednie połączenie kolejowe sprawi, że już wkrótce jeszcze więcej odwiedzających i kuracjuszy będzie mogło zobaczyć na własne oczy ten wyjątkową na światową skalę zakład przemysłowy.