PGNiG opatentowało wynalazek. To mobilny układ pobierania próbek LNG
Spółka PGNiG opatentowała unikatowe w skali europejskiej urządzenie. To mobilny układ do pobierania próbek LNG.
Potrzebny wynalazek
– Ogromnym wyzwaniem technologicznym, w zakresie badań jakości LNG, jest efektywne pobieranie w pełni reprezentatywnych próbek tego paliwa o temperaturze ok. -160°C. Początkowo planowaliśmy zakup takiego mobilnego urządzenia na rynku, jednak okazało się, że taka instalacja po prostu nie była dostępna komercyjnie i dlatego w 2017 roku uruchomiliśmy własny projekt w tym zakresie - mówi Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju PGNiG SA.
Prace nad wynalazkiem zakończono w 2020 roku i zgłoszono go do opatentowania. W lipcu 2022 roku PGNiG uzyskało patent, udzielony przez Urząd Patentowy RP, na wynalazek o nazwie: Mobilny układ do pobierania próbek skroplonego gazu ziemnego LNG z ciśnieniowych zbiorników oraz sposób pobierania próbek skroplonego gazu ziemnego LNG z ciśnieniowych zbiorników .
Twórcami wynalazku są: Paweł Haudek, Grzegorz Maciejewski i Rafał Winkler. Finalnym efektem prac jest urządzenie do poboru próbki LNG, które umożliwia określenie jakości i czystości produktu.
Jak podaje PGNiG, instalacja może mieć szerokie zastosowanie do badania jakości LNG z cystern, a także instalacji tankowania zbiorników LNG . Z kolei uzyskana ochrona patentowa otwiera drogę do komercjalizacji wynalazku.
Analiza jakościowa gazu
LNG to gaz ziemny, który w procesie skraplania, zostaje schłodzony do temperatury -162ºC. W tym procesie gaz jest oczyszczany i zmniejsza swoją objętość, dzięki czemu łatwo go transportować i magazynować - nie trzeba w tym celu budować kosztownych gazociągów.
Przed dostarczeniem gazu odbiorcom wykonuje się analizę jakościową i weryfikację przykładowych składów LNG pod kątem wymagań prawnych oraz wymagań potencjalnych odbiorców.
W Polsce taką analizę ma prawo wykonywać Laboratorium Pomiarów Jakości Gazu, które realizuje swoje zadania w dwóch lokalizacjach- w Pogórskiej Woli niedaleko Tarnowa oraz na Terminalu LNG w Świnoujściu.
Instalację stworzoną przez PGNiG można łatwo transportować, dzięki czemu możliwe będzie pobieranie próbek LNG w każdym miejscu w Polsce.