BiznesINFO.pl Polska i Świat Piec w upały ci się nie przyda, ale i tak musisz go zgłosić. W innym wypadku zapłacisz surową karę
EastNews/Rex Features

Piec w upały ci się nie przyda, ale i tak musisz go zgłosić. W innym wypadku zapłacisz surową karę

23 czerwca 2021
Autor tekstu: Radosław Święcki

Piec, pompa ciepła czy nowoczesne instalacje fotowoltaiczne - z oczywistych względów mało kto w tej chwili myśli o ogrzewaniu domu. Już niedługo jednak, bo za nieco ponad tydzień wejdą w życie zasady zgodnie z którymi trzeba będzie zgłosić czym ogrzewana jest nieruchomość. Sprawdźcie kto będzie musiał to zrobić i jakie grożą kary za brak bądź podanie nieprawdziwych informacji w tym zakresie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • 1 lipca wejdą zasady zgodnie z którymi trzeba będzie podać czym ogrzewany jest budynek/lokal

  • Kto będzie musiał podać te informacje

  • Jaka kara grozi za niepodanie, bądź podanie nieprawdziwych informacji w tym zakresie

Piec, pompa ciepła, panele - przyznaj się czym ogrzewasz budynek

Piec, pompa ciepła, a może nowoczesne instalacje fotowoltaiczne? Jeśli jesteś właścicielem bądź zarządcą nieruchomości już niedługo będziesz musiał podać czym ją ogrzewasz.

1 lipca ruszy bowiem Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), którą wprowadziła nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw z października 2020 roku.

Nowela nakłada na właścicieli lub zarządzających budynkami bądź lokalami, posiadającymi źródło ciepła o mocy do 1 MW konieczność rejestracji w CEEB i złożenia deklaracji, odnośnie tego czym obiekty te są ogrzewane.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Deklaracja będzie miała formę ankiety, w której trzeba będzie podać: imię i nazwisko lub nazwę właściciela bądź zarządcy budynku lub lokalu; adres miejsca zamieszkania lub siedziby; adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw; informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach, a także numer telefonu bądź e-mail właściciela lub zarządcy nieruchomości.

CEEB, jak już wspomniano, ruszy na początku lipca. Co ciekawe są dwa terminy, w których trzeba złożyć deklarację. Właściciele lub zarządcy budynków, które już istnieją będą mieli rok na złożenie deklaracji.

W przypadku nowo powstałych budynków termin ten będzie jednak znacznie krótszy. Mowa bowiem o limicie czasowym, który będzie wynosił 14 dni.

Będą surowe kary

Gazeta.pl podaje, że system ma objąć ok. 5 mln domów, bloków, czy kamienic w całej Polsce.

Brak deklaracji bądź niewypełnienie jej zgodnie z prawdą skutkować będzie karą i to dość surową. Portal informuje, że straż miejska, która będzie miała możliwość przeprowadzenia weryfikacji w tym zakresie, będzie mogła nałożyć grzywnę, nawet do 5 tys. zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Obserwuj nas w
autor
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat