Pojawiły się nowe obostrzenia, będą też kolejne pieniądze od rządu. Wiadomo już kiedy
Pieniądze dla branż dotkniętych przez pandemię na horyzoncie
Pieniądze od rządu w okresie surowych obostrzeń stanowią niekiedy o podtrzymaniu całej działalności gospodarczej. Wraz z jesienną falą koronawirusa rząd postanowił wdrożyć nowe rygorystyczne zasady, na mocy których zawiesił działalność basenów, aquaparków i siłowni. Obostrzenia dotkną także gastronomię – restauracje mogą działać w godzinach 6-21 przy zachowaniu zasady, że zajęty jest co drugi stolik (po 21 – tylko na wynos). Poza tym w strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizowania imprez okolicznościowych, co z pewnością uderzy w branżę weselną, dla której pandemiczny rok okazał się wyjątkowo trudny. Nie inaczej jest w przypadku sektora organizującego targi, konferencje czy kongresy. Wszystkie te branże po raz kolejny potrzebują natychmiastowego wsparcia od państwa w postaci dodatkowych pieniędzy.
Rządzący, świadomi trudnej sytuacji wielu przedsiębiorców, postanowili rozpocząć opracowywanie kolejnego pakietu pomocowego. W piątek odbyła się wideokonferencja w ramach Gospodarczego Sztabu Kryzysowego, w trakcie której rozważano, w jaki sposób pieniądze trafią do poszczególnych branż. Wprost podaje, że w spotkaniu wzięli udział: premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy Jacek Sasin i Jarosław Gowin, rzecznik rządu Piotr Müller oraz minister finansów Tadeusz Kościński. W rozmowach nad dodatkowymi pieniędzmi dla poszczególnych branż uczestniczyli także: prezes NBP Adam Glapiński, prezes PFR Paweł Borys, prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes UOKiK Tomasz Chróstny oraz szef KNF Jacek Jastrzębski.
Kiedy pieniądze trafią do Polaków?
Z podsumowania wideokonferencji wynika, że nadrzędnym celem sztabu jest opracowanie wydajnego systemu wsparcia i podtrzymanie miejsc pracy w branżach, które mierzą się z najbardziej surowymi obostrzeniami. Kiedy Polacy otrzymają dodatkowe pieniądze? ”Po serii konsultacji z interesariuszami w przyszłym tygodniu zaproponujemy konkretne rozwiązania pomocowe”, czytamy na oficjalnym profilu na Twitterze Jarosława Gowina, ministra rozwoju, pracy i technologii.
Jesienne pieniądze na walkę ze skutkami pandemii to już kolejne finansowe wsparcie od rządu. Wcześniejsze pakiety pomocowe – tzw. tarcze antykryzysowe, które zakładały zwolnienia ze składek ZUS czy dodatkowe pieniądze w postaci postojowego, miały osłonić poszczególne sektory gospodarki przed dotkliwymi konsekwencjami czasowego zamrożenia gospodarki. Jak dotąd rząd zaproponował pięć programów ratunkowych. Ostatni z nich zadebiutował 15 października i jest skierowany do trzech branż: turystycznej, estradowej i wystawienniczej. Poza tym funkcjonuje również tarcza finansowa. Wprost podaje, że w ramach koronawirusowego wsparcia rząd przekazał Polakom jak dotąd 150 mld zł. Całościowa wartość przekazanych pieniędzy ma wynieść 312 mld zł.