Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Handel > Pieniądze dosłownie leżą na ziemi. Na kasztanach zarobisz kokosy
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 26.09.2024 20:40

Pieniądze dosłownie leżą na ziemi. Na kasztanach zarobisz kokosy

kasztany
fot. Meganp, Wikimedia COmmons

Początek jesieni to wbrew pozorom nie tylko sezon na kubki z gorącą herbatą, ciepłe koce i futrzane skarpetki. Jak się okazuje, dla wielu to także sezon na dodatkowy zarobek. W lasach, w parkach, w miastach i poza nimi – niemal wszędzie można się bowiem natknąć na coś, co większości kojarzy się jedynie z robieniem w dzieciństwie zabawnych ludków - kasztany. Dla innych, to leżące na ziemi pieniądze. I przy odpowiedniej skali – całkiem niemałe. 

Nie tylko Kasztaniaki

Owoce kasztanowca zaczynają dojrzewać w końcówce lata, a całkiem dojrzałe są już zwykle w połowie września. Kasztany wykorzystywane są przy produkcji kremów oraz maści, według niektórych doniesień mogą też posiadać właściwości zdrowotne i korzystnie wpływać np. na skórę. 

Wiadomo, że niektóre substancje, które zawarte są w kasztanach, działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Wykorzystywane są do leczenia stłuczeń, siniaków, odmrożeń i drobnych poparzeń. Kosmetyki z wyciągiem z kasztanów stosuje się również na cellulit ze względu na jego działanie przeciwobrzękowe i korzystny wpływ na naczynia krwionośne. 

Niepokojące sygnały z rynku pracy - w Polsce coraz więcej osób bez zatrudnienia. Są nowe prognozy

Każdy sposób, by dorobić - jest dobry

Branża kasztanowa w Polsce przybiera na znaczeniu. Coraz więcej jest skupów, które pozwalają dorobić entuzjastom zbierania darów jesieni. Chociaż ceny skupu tego nieoczywistego surowca nie są najwyższe, by przy odpowiednim zaangażowaniu i ilości nazbieranych kasztanów, mogą się uzbierać konkretne kwoty. 

Ceny kilograma kasztanów należą do wyjątkowo stabilnych. Oscylują z reguły wokół złotówki za kilogram, nierzadko ją przekraczając. Czas w roku jest taki, że punktów, w których można sprzedawać kasztany będzie coraz więcej, warto się więc przygotować i zmobilizować rodzinę do zbierania. 

Ceny pójdą w górę

By oddać kasztany do skupu, muszą być one pozbawione łupin. Muszą być w dobrym stanie, uszkodzone, zgniecione, lub popsute nie nadają się do przerobienia. By dłużej zachować je w dobrym stanie, najlepiej przechowywać je w ciemnym i suchym miejscu. 

Chociaż ceny prawdopodobnie podskoczą, obecnie najmniej za kilogram kasztanów płaci się na Lubelszczyźnie – ok. 50-70 gr/kg. Nieco więcej można natomiast zarobić w województwie kujawsko-pomorskim, bo 1 zł/kg. W Wielkopolsce za kasztany płacą 1,20 zł/kg, natomiast na Pomorzu – 1,10 zł/kg. Dla porównania, w ubiegłym roku w województwie wielkopolskim za kilogram kasztanów w szczycie sezonu płacono 1,50 zł.