Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > Pilne ostrzeżenie dla pracowników zdalnych. Muszą tego przypilnować
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 11.04.2025 06:20

Pilne ostrzeżenie dla pracowników zdalnych. Muszą tego przypilnować

praca zdalna
Fot. Valeriia Miller – The Valeriia Miller Collection

Ostatnie lata zmieniły podejście Polaków do wykonywanego zawodu. Pojawienie się pokolenia Z na rynku pracy, rozwój nowoczesnych technologii w tym AI, czy w końcu przewartościowanie pewnych kwestii, dały początek wielu nowym trendom. Jednym z nich jest przechodzenie, i pozostawawnie, na pracę zdalną. Perspektywa wykonywania obowiązków z dowolnego miejsca, bardziej elastyczne godziny czy też kwestie ekonomiczne są pociągające, ale nie brak w nich zagrożeń. Pojawiło się w tej sprawie ważne ostrzeżenie.

Praca zdalna: pracownicy nie chcą wracać do biur

Częściowo przechodzenie na pracę zdalną było wymuszone przez pandemię. Jednak kiedy sytuacja zaczęła się już normować, taka opcja nie straciła na popularności. Zwolennicy twierdzą, że w wybranym przez siebie miejscu czują się bardziej komfortowo i mogą być bardziej wydajni. Dodatkowym atutem jest zaoszczędzenie czasu i pieniędzy na dojazdy. Z kolei osoby bardziej introwertyczne są zadowolone z faktu, ze nie muszą wchodzić w zbyt wiele interakcji ze współpracownikami. 

Z perspektywy pracodawcy sytuacja może jednak wyglądać zupełnie inaczej. Naukowcy z niemieckiego Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych (WSI) pochylili się nad konsekwencjami pracy zdalnej dla ścieżki kariery. Z przytoczonych przez nich badań wynika, że osoby, które decydują się na tryb zdalny, mają się o co martwić. Trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii, aby nie zaszkodzić sobie taką decyzją zawodową. 

praca zdalna
Praca w trybie zdalnym może zaszkodzić ścieżce kariery, fot. Rocky89 – Getty Images Signature

NIE PRZEGAP: Pracodawcy mówią “dość”. Coraz więcej firm zapowiada rezygnację z ważnego udogodnienia dla pracowników

Tyle naprawdę zarabiają pielęgniarki. Na ich konta spływają nawet pięciocyfrowe kwoty Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Ministerstwo ujawnia swoje plany. Padł kluczowy termin

Praca zdalna a kwestie prawne

Zwłaszcza młodsze pokolenie docenia większą elastyczność w wykonywanych zawodowo zadaniach, które zapewnia praca zdalna. Natomiast z perspektywy pracodawcy to spore wyzwanie, zwłaszcza jeśli chodzi o zarządzanie zespołami i skuteczną komunikację na odległość. Kwestia kontrolna również może być problematyczna. 

W Polsce praca zdalna nie jest jeszcze dostatecznie unormowana prawnie i konieczne w tym względzie są zmiany systemowe. Wiele zależy od struktury i polityki danej firmy oraz jej wewnętrznych regulaminów, dużą rolę odgrywa także specyfika stanowiska. Jeżeli nie zostały wypracowane skuteczne narzędzia do mierzenia efektów pracy oraz budowania relacji na odległość, za pośrednictwem cyfrowych komunikatorów, może dojść do tego, że osoby korzystające z trybu zdalnego mogą zostać źle ocenione przez pracodawców, a to z kolei zamknie im drogę do dalszego rozwoju lub znacznie go utrudni. 

Biorąc to pod uwagę, wyniki badań naukowców z WSI ujawniają niekorzystną dla pracowników zdalnych korelację między sposobem wykonywania obowiązków zawodowych a częstotliwością awansów. Co dokładnie odkryli badacze? 

awans, praca
Jak praca zalana wpływa na awans zawodowy? fot. peshkov – Getty Images

Wyzwania i zagrożenia dla pracowników zdalnych

Naukowcy z WSI w swoich badaniach sprawdzają, jak praca zalana wpływa na ścieżkę kariery. Z ich obserwacji wynika, że osoby, które pracują 3-4 dni “z domu” są rzadziej rekomendowane do awansu. Szczególnie dotyczy to bezdzietnych kobiet oraz mężczyzn, a także ojców. Natomiast w przypadku matek zauważalna jest mniejsza stygmatyzacja, chociaż one też rzadziej awansują, jeśli decydują się na tryb zdalny. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że pracodawcy gorzej oceniają efektywność pracowników zdalnych oraz ich zaangażowanie na rzecz firmy. Bardziej doceniane są osoby pojawiające się w biurze. 

Nie wszyscy zgadzają się z tymi obserwacjami. Dyrektor zarządzająca z firmy Ework Group Poland & Slovakia — Katarzyna Milewska w rozmowie z portalem Infor nie podzieliła przekonań niemieckich naukowców, a przynajmniej nie wszystkie. Jej zdaniem to nie forma pracy, nieważne zdalna czy stacjonarna, decyduje o tym, kto dostaje awans. Wiele zależy od stanowiska oraz organizacji danej firmy, natomiast niższe oceny pracowników zdalnych to nie wynik ich niekompetencji czy mniejszego zaangażowania, ale braku skutecznych rozwiązań z dziedziny komunikacji i zarządzania zasobami ludzkimi. W konsekwencji osoby pracujące zdalnie muszą się bardziej wysilić, aby zostać zauważone. Ich praca nie jest mniej wartościowa, jednak wymaga więcej inicjatywy. Pracownicy zdalni tracą też szansę na uczestnictwo w życiu firmy i nawiązywanie mniej formalnych relacji. 

Elastyczne modele pracy są potrzebne, brakuje jednak wypracowanych standardów oraz zmian systemowych, które traktowałyby tryb zdalny jako równoprawną formę zatrudnienia. Metody na włączanie pracowników zdalnych w życie firmy to już zgoła odrębna kwestia, która wymaga wzajemnego zaufania i rozwiniętej kultury organizacyjnej.