Pilny Alert RCB! Rząd ostrzega przed poważnym zagrożeniem dla zdrowia
Rządowe Centrum Bezpieczeństwo opublikowało pilny komunikat dotyczący dostępu do wodu. W zachodnim rejonie Polski w wodzie wykryto bakterie, które sprawiają, że nie nadaje się ona do spożycia. Nieprzestrzeganie zasad sanitarnych może skończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Skażona woda w zachodniej Polsce - wydano polecenia
Komunikaty z ostrzeżeniem rozesłano do mieszkańców gminy Słońsk nieopodal Gorzowa Wielkopolskiego. Dotyczy ono zwłaszcza powiatu sulęcińskiego w Lubuskiem. Wyjątkiem jest miasto Chartów. W tym regionie wykryto, że woda pitna jest zakażona bakterią E. coli. Wydano zakaz spożywania i jej wykorzystywania do mycia owoców i warzyw.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało w następujące zalecenia:
- Picie wody i gotowanie: Nie pij wody z kranu, nie używaj jej do gotowania. Używaj tylko wody butelkowanej.
- Mycie naczyń: nie używaj wody z kranu do mycia naczyń. Myj naczynia w wodzie butelkowanej lub przegotowanej.
- Higiena osobista: nie używaj wody z kranu do mycia zębów ani twarzy. Używaj wody butelkowanej.
- Sprzątanie: do sprzątania podłóg i innych powierzchni można używać wody z kranu.
Mieszkańcom regionu objętego skażeniem wody pitnej zaleca się także śledzenie lokalnych mediów i strony internetowej gminy, gdzie można uzyskać najnowsze informacje o zagrożeniu.
Ministerstwo puszcza oczko do Polaków. Będą dofinansowania, ogromne fundusze do zgarnięciaZakażenie bakterią Escherichia coli - skąd się bierze i jakie są objawy?
Jak czytamy na stronach rządowych, wykrycie w wodzie pitnej bakterii E. coli oznacza, że doszło do zanieczyszczenia jej przez skażenie jej ujęcia ściekami zawierającymi odchody ludzkie lub zwierzęce. Mogło do tego dojść np. w podczas usuwania awarii lub wystąpienia mikrospękań i nieszczelności.
Zobacz: Ponad 200 gatunków roślin, grzybów i alg zmieni nazwy. To decyzja polityczna
Po złamaniu zaleceń RCP i spożyciu wody zakażonej bakterią może dojść do chorób: biegunki (możliwa krew w kale) czy zakażenia układu moczowego. Możliwe są silne skurcze żołądka i wymioty. Największe zagrożenie stanowi ona dla noworodków, osób starszych i mających zmniejszoną odporność, np. osłabionych innymi chorobami. Leczenie należy skonsultować z lekarzem.
Alert RCB - jakie ma zastosowania?
Alert RCB, choć znamy go głównie z ostrzeżeń dotyczących zjawisk pogodowych, jak widać działa także w przypadku innych zagrożeń. Oprócz skażenia wody pitnej informuje nas także o powodziach, wyciekach niebezpiecznych substancji, ćwiczeniach służb (zwłaszcza z wykorzystaniem pirotechniki) czy o poszukiwaniu niebezpiecznych przestępców w regionie. System działa od 2018 r.