Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Energetyka > PKN Orlen planuje wybudować pierwszy mały reaktor jądrowy w 2028 roku
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 01.05.2023 21:57

PKN Orlen planuje wybudować pierwszy mały reaktor jądrowy w 2028 roku

Obajtek
Domena publiczna

- Zobaczą Państwo, że wybudujemy pierwszy SMR na przełomie lat 2028 i 2029. Jesteśmy zdeterminowani, utrzymujemy kontakt firmami, GE Hitachi, inżynierami ze Stanami Zjednoczonymi i bankami rządowymi – powiedział podczas konferencji prasowej Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Pierwszy reaktor już za 5 lat

Obajtek dodał, że aby to uczynić, wymagane są akty regulacyjne i zmiana podejścia Unii Europejskiej. 

„Dlatego bardzo mocno kładziemy nacisk na energetykę pracującą w podstawie, czyli w kwestii SMR-ów. Zobaczą Państwo, że wybudujemy pierwszy SMR na przełomie lat 2028 i 2029

SMR - (Small Modular Reactors) - małe reaktory modułowe.

Statek ze zbożem z Ukrainy miał wypadek. Zderzył się z turbiną wiatrową na Morzu Północnym

Obajtek: ”Jesteśmy zdeterminowani”

„Jesteśmy zdeterminowani, utrzymujemy kontakt firmami, GE Hitachi, inżynierami ze Stanami Zjednoczonymi i bankami rządowymi, które są nadzorowane teraz przez Kongres, a także ze stroną kanadyjską, która jest już po drugiej fazie certyfikacji, będący ostatnim etapem tego procesu. Musimy iść w tym kierunku” – powiedział Obajtek w Wielbarku.

”Fundusze pozaeuropejskie nie chcą inwestować z wielu przyczyn”

– Podczas rozmów ze środowiskami biznesowymi pojawia się pytanie: jakie będą ceny energii za 5-10 lat. Ci, którzy inwestują miliardy działają w perspektywie około 30 lat, patrzą na rynek długoterminowo. Jeżeli firmy międzynarodowe nie zobaczą szans na tańszą energie elektryczną, to nie będą lokować swoich biznesów w Polsce, a nasza gospodarka będzie słabnąć ekonomicznie i technologicznie. To jest zadanie koncernu Orlen, który ma możliwości finansowe i może inwestować w tą technologie. Druga sprawa, która jest często poruszana przez partnerów europejskich to obawa o kwestie regulacji w Europie. Muszę stwierdzić, że niestety Unia Europejska skłóca biznes. Fundusze pozaeuropejskie nie chcą inwestować z wielu przyczyn, jak na przykład narzucenie dodatkowych podatków, ich nieprzewidywalności, różnego podejścia do oceniania nadmiarowych zysków. Przykładowo - jeżeli firma ma od 8 do 10 procent zysku w stosunku do przychodów to jest normalny zysk. Nie jest to nadmiarowy zysk, ponieważ dziś koszt kapitału to jest około 9 procent. Jeżeli będziemy tak traktować firmy, że mamy od razu przejeść, to co zarobimy, stosując nieprzewidywalne unijne regulacje, to mogę zagwarantować, że ani kapitał ze Stanów ani z innych krajów nie będzie chciał inwestować w Europie – przekonywał Obajtek podczas spotkania z dziennikarzami.

 Jego zdaniem to są duże problemy, z którymi Unia Europejska musi się zmierzyć i to jest zdanie światowego biznesu