Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > PKP Intercity wycofuje się z podwyżki cen biletów
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 07.02.2023 14:23

PKP Intercity wycofuje się z podwyżki cen biletów

Pociąg-PKP-pasażer-biznesinfo
Biznesinfo

Z dniem 1 marca ceny biletów PKP Intercity wrócą do stawek obowiązujących na początku stycznia. Spółka informuje, że rezygnacja z podwyżek jest podyktowana dodatkowymi działaniami optymalizacyjnymi oraz zwiększeniem rekompensaty na 2023 rok z tytułu świadczenia usług publicznych.

Powrót do starego cennika

Polski przewoźnik poinformował, że rezygnuje z podwyżek cen biletów. Niższe stawki zaczną obowiązywać od 1 marca. Obniżki dotyczą zarówno biletów jednorazowych, jak i odcinkowych, Kart Intercity oraz opłat za przewóz psa, bagażu czy roweru. Spółka zapewnia, że osoby, które zakupiły bilety odcinkowe i Karty Intercity w obecnych cenach, otrzymają zwrot środków.

PKP Intercity
Źródło: PKP Intercity.

Ceny bazowe na połączenia kategorii TLK i IC będą średnio o około 11 proc. niższe od obecnie obowiązujących, zaś dla kategorii EIC i EIP – średnio o około 15 proc., wracając tym samym do poprzedniego poziomu, sprzed 11 stycznia – wyjaśnia PKP Intercity w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej.

PKP Intercity
Źródło: PKP Intercity.

Przypomnijmy, że podwyżka cen biletów wywołała lawinę komentarzy w przestrzeni publicznej. Głos w tej sprawie zabrał również premier Mateusz Morawiecki, który zapowiedział starania rządu o powrót do niższych cen.

Dlaczego PKP Intercity jednak obniża ceny biletów?

PKP Intercity tłumaczy swoją dzisiejszą decyzję otrzymaniem większej rekompensaty w ramach umowy dotyczącej świadczenia usług publicznych, a także dodatkowymi działaniami optymalizacyjnymi.

Zwiększenie rekompensaty w ramach umowy PSC pozwala częściowo złagodzić znaczący wzrost kosztów prowadzenia działalności przez PKP Intercity, wynikający z bardzo dużego wzrostu cen energii elektrycznej spowodowanego przede wszystkim rosyjską agresją na Ukrainę oraz tzw. putinflacją – informuje spółka.

Dodaje, że jej największym kosztem jest obecnie zakup energii elektrycznej. W 2019 roku był to wydatek rzędu 500 mln zł brutto, a tegoroczna prognoza wskazuje już 1,5 mld zł brutto.