Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > PKP zapowiada rewolucje. Czas podróży może być nawet dwukrotnie krótszy, pasażerowie się ucieszą
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 16.02.2025 08:33

PKP zapowiada rewolucje. Czas podróży może być nawet dwukrotnie krótszy, pasażerowie się ucieszą

PKP
Fot. Zofia i Marek Bazak/East News

Możliwość szybszego poruszania się pociągami, to coś, o czym marzą nie tylko turyści, ale i mieszkańcy korzystający z nich jako codzienne środki transportu. W Polsce wciąż korzystanie z usług PKP nie jest bezproblemowe. Duże spóźnienia i awarie niestety zdarzają się stosunkowo często. Teraz instytucja zapowiada zdecydowany krok. Być może będzie on początkiem wielkich rewolucji.

Podróże pociągami wciąż potrafią być uciążliwe i loteryjne

Jako największy problem związany z podróżowaniem PKP, klienci wskazują na niejednokrotnie bardzo długie opóźnienia w kursowaniu pociągów. W zimie częstym powodem takiej sytuacji są opady marznącego deszczu. W styczniu bieżącego roku tylko w ciągu jednej nocy, PKP Polskie Linie Kolejowe przekazywało, że przez warunki pogodowe "opóźnione były 573 pociągi pasażerskie na prawie 17 tys. minut".

Podróż wyglądała strasznie (...) Około cztery godziny staliśmy w polu w Pendolino. Potem lokomotywa podciągnęła pociąg na najbliższą stację - mówi jeden z pasażerów na Dworcu Centralnym w Warszawie. Jak dodał, w trakcie 11-godzinnej drogi ludzie otrzymali jedynie butelkę wody i wafelka, a pociąg zastępczy "nie nadawał się do podróży". - opowiadała wówczas pasażerka jednego z opóźnionych pociągów, w rozmowie z reporterką Polsat News.

PKP
Fot. Zofia i Marek Bazak/East News

Kolejną częstą i uciążliwą sytuacją są awarie systemu i utrudniona możliwość zakupu biletu. Teraz PKP zapowiedziało działania, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji polskiej kolei. Jakie zmiany dotkną pasażerów?

Złodzieje obserwują bankomaty. Uważaj, gdy wypłacasz gotówkę Kierowcy mogą stracić więcej, niż myślą. Wiele osób zapomina o tym szczególe

PKP chce wdrożyć w życie nowy projekt

Jedna ze zmian dotyczy kolei dużych prędkości. Przewoźnik zapowiada przetarg na nowe, szybkie tabory i pociągi, których w Polsce jeszcze nie było. Wedle założeń, taki transport mógłby odbywać się w niezwykle krótkim czasie. Maszyny, które planuje zakupić PKP z Niemiec, Francji i Japonii, mają rozpędzać się do 320 km/h. 

Adam Wawrzyniak, dyrektor operacyjny w PKP Intercity przekazał, że sprawa dotyczy 26 elektrycznych zespołów trakcyjnych, z opcją zakupu dodatkowych 20 pojazdów. Szybkie pociągi będą miały kursować głównie na liniach Kolei Dużych Prędkości. 

Jeszcze niedawno PKP w rozmowie z Polską Agencją Prasową zapowiedziało wycofanie pociągów kategorii Twoje Linie Kolejowe (TLK). Jak poinformowano, zmiany te wynikają z modernizacji taboru oraz zastępowania starszych wagonów nowoczesnymi składami kategorii Intercity (IC). Takie pojazdy mają przestać obsługiwać połączenia całkowicie do 2030 roku. Teraz przystąpiono do kolejnych projektów.

Kto może skorzystać na zmianach najbardziej? Duże nadzieje z projektem mogą wiązać szczególnie mieszkańcy i stali bywalcy dwóch miast.

Zobacz też: Wiemy, kiedy nadejdzie wiosna. Zima wkrótce odpuści, IMGW wskazał termin

Nawet dwa razy krótszy czas podróży

Jeśli projekt PKP dojdzie do skutku, to zgodnie z założeniami podróżujący z Łodzi do Warszawy dostaliby się tam w 40 minut, co stanowi czas blisko dwukrotnie krótszy niż obecnie. Łódź od Warszawy oddalona jest o około 140 km, a jazda samochodem na miejsce zajmuje około 2 godzin, dlatego ekspresowe połączenia mogłyby stać się potencjalnie konkurencją dla samochodów i komunikacji miejskiej w stolicy. 

Wielu pasażerów z Łodzi miałoby łatwiejszy dojazd np. do pracy w Warszawie. Szybkie połączenie mogłoby wpłynąć na zmiany na rynku pracy i przyciągnąć jeszcze więcej osób do zatrudniania się w tym mieście. Prawdopodobnie też byłaby to zachęta do wyprowadzki ze stolicy, szczególnie jeżeli ktoś podjął wcześniej decyzję o przeprowadzce tam, z uwagi na czasochłonne przejazdy. 

Na ten moment nie zostało jeszcze potwierdzone, kiedy dokładnie zmiany wejdą w życie, jednak jak zapewniano, prace nad projektem i jego wdrażaniem wciąż się toczą. Zgodnie z zapowiedziami Kolej Dużych Prędkości ma powstać do 2027 roku. W dalszej kolejności trasa Warszawa-Łódź miałaby zostać wydłużona, co skutkowałoby połączeniem między Warszawą i Łodzią oraz Wrocławiem i Poznaniem.