Płaca minimalna na poziomie 3 tys. zł. Rząd podjął decyzję
Płaca minimalna w 2021 r. ma ulec nieznacznej podwyżce. Rząd zaproponował, aby płaca minimalna wynosiła 3 tys. złotych brutto.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie toczą się dyskusje wokół płacy minimalnej
Ile wyniesie przyszłoroczna podwyżka
Płaca minimalna wzrośnie
Dyskusja wokół płacy minimalnej toczy się za każdym razem wtedy, gdy ma ona ulec podwyższeniu. Po kilku stronach barykady stają pracodawcy, pracownicy, rząd oraz związki zawodowe.
Rok temu płacę minimalną ustalono na poziomie 2,8 tys. złotych brutto. Związki zawodowe wysuwały żądania na poziomie niemal 3,2 tys. złotych brutto, a pracodawcy oczekiwali zamrożenia płacy minimalnej na ówczesnym poziomie.
Po odliczeniu wszelkich składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, Polakom zarabiającym najniższą krajową zostaje lekko ponad 2 tys. złotych "na rękę". Biorąc pod uwagę szalejącą inflację i rosnące koszty życia, ogromna część Polaków otrzymuje do swoich kieszeni marne pieniądze za niekiedy ciężką pracę.
Rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego podniesienie płacy minimalnej do 3 tys. złotych brutto w 2022 r. Z danych Ministerstwa Pracy, Rozwoju i Technologii wynika, że jest to wzrost o 7,1 proc. w stosunku do obecnych 2,8 tys. złotych brutto.
Podwyżce mają ulec także stawki godzinowe. Obecnie Polacy pracujący na godziny mogą liczyć na 18,30 zł/h brutto, czyli 13,37 złotych netto. Resort informuje, że w 2022 r. ma wzrosnąć do 19,30 zł/h brutto.
Przypomnijmy, że w przypadku studentów stawka brutto jest stawką netto, dlatego nie obejmą ich podatkowe potrącenia. Warto o tym pamiętać, ponieważ to właśnie studenci najczęściej są zatrudniani w oparciu o umowę cywilnoprawną.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]