Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Technologie > Płacą za niewychodzenie z łóżka. Można otrzymać ponad 50 000 tysięcy złotych
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 10.06.2023 16:31

Płacą za niewychodzenie z łóżka. Można otrzymać ponad 50 000 tysięcy złotych

Łóżko w sypialni
Domena publiczna

Mimo, iż brzmi to jak żart, to jest to faktem - słoweńscy naukowcy chcą zapłacić ochotnikom za niewychodzenie z łóżka. W ramach eksperymentu można otrzymać ponad 50 tysięcy złotych - konkretna kwota to 12 tysięcy euro.

Niczym z serialu

20 lat temu, jeden z polskich seriali komediowych miał odcinek, w którym główny bohater poddał się eksperymentowi polegającemu na śnie przez 3 dni. Jak każdy inny odcinek, historia w nim opowiedziana była absurdalna - i wielu zapewne sądziło, że jest nieprawdopodobna.

Sądziło, ponieważ w ostatnich dniach koncept z tego odcinka stał się prawdopodobnym. Jak wynika z informacji Interii, wszystko za sprawą słoweńskich naukowców.

Eksperyment łóżkowy

Instytut Jožefa Stefana w Lublanie poszukuje ochotników do eksperymentu - trzeba będzie spędzić 60 dni w łóżku. Jak podaje Interia, trzeba być w wieku między 18 a 45 lat, ważyć do 95 kg i oczywiście być zdrowym.

Oczywiście nie ma nic za darmo - Instytut przekaże 12 tys. euro każdemu ochotnikowi, który dotrwa do końca eksperymentu. Jak zwykle w takich sytuacjach, jest jeden warunek - wychodzenie z łóżka jest absolutnie zabronione przez wspomniane 60 dni.

200 chętnych na niewystawione ogłoszenie

Jak informuje Interia, składanie wniosków o uczestnictwo w eksperymencie ma być umożliwione w połowie czerwca. Pomimo faktu, że ogłoszenie o rekrutacji jeszcze się oficjalnie nie pojawiło, chęć do wzięcia udziału zadeklarowało już 200 osób.

Eksperyment, który chce przeprowadzić słoweński instytut, ma pomóc w poznaniu tego, jak organizm człowieka reaguje na warunki kosmiczne. Z informacji Interii wynika, że zbadane mają być m.in. reakcje w stanie niedotlenienia i bezczynności. 

Wyniki tego nietypowego badania pomogą w walce z zanikiem mięśni i utratą tkanki kostnej wśród astronautów w kosmosie. Interia podaje, że sam eksperyment finansuje Europejska Agencja Kosmiczna.