Łatwiej otrzymasz płyn do dezynfekcji. Wystarczy udać się do odpowiedniego miejsca
Płyn do dezynfekcji - towar deficytowy
Pomimo, że polscy farmaceuci są w stanie wytworzyć prosty płyn do dezynfekcji w niedługim czasie, to prawa nie pozwala na wydawanie go pacjentom. Konieczna jest lekarska recepta - czytamy w “Rzeczpospolitej”. A obecnie jest to towar deficytowy i w obliczu epidemii każdy powinien mieć do niego dostęp.
Aptekarze nie mogli rozlewać płynu do dezynfekcji
Dziennik pisze, że aptekarze nie mogli rozlewać płynu do dezynfekcji z dużego zbiorczego pojemnika do mniejszych, które mogłyby służyć pacjentom do indywidualnego użytku. A farmaceuci przekonują, że w gdyby wybuchła epidemia, to aptekarze mogliby przecież sami wytwarzać i wydawać brakujący płyn do dezynfekcji.
- Epidemia koronawirusa uwypukliła potrzebę uruchamiania niestandardowych procedur kryzysowych. W Polsce, zarówno w sytuacjach standardowych, jak i awaryjnych, możliwości farmaceuty są bardzo ograniczone - mówi na łamach “Rz” Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA) i były prezydent Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej.
GIF zezwala na wydawanie płynu do dezynfekcji
Ze względu na duże zapotrzebowanie na płyn do dezynfekcji oraz zagrożenie epidemią, we wtorek 10 marca Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał komunikat w sprawie sprzedaży w aptekach środków dezynfekujących do ciała a także płynu do dezynfekcji sprzętów codziennego użytku.
“Wobec zagrożenia epidemiologicznego oraz ze względu na możliwe braki opakowań o małej pojemności, GIF informuje, że apteki posiadające izby recepturowe (pomieszczenia, w których wytwarza się leki), mogą wydawać środki dezynfekujące w opakowaniach własnych lub dostarczonych przez pacjenta” - poinformowano w komunikacie.