Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > "Po tych studiach pewna praca"? Prestiżowe zawody znikają z rynku
Michał Górecki
Michał Górecki 21.07.2024 13:40

"Po tych studiach pewna praca"? Prestiżowe zawody znikają z rynku

praca
Fot. Unseen Studio on Unsplash

Zawody powszechnie kojarzone z prestiżowymi znikają z rynku pracy - wynika z raportu Grand Thornton podsumowującego miniony miesiąc. I choć tendencja jest optymistyczna - mimo, że liczba ofert wciąż jest mniejsza rdr., to stale rośnie - niektóre profesje cieszą się zainteresowaniem pracodawców zdecydowanie mniejszym, niż zwykliśmy powszechnie myśleć.

Rynek pracy w Polsce: "średnia idzie w górę"

Grant Thornton, organizacja audytorsko-doradcza, opracowała cykliczny raport rynku pracy w Polsce, obrazując przy tym skalę zmian w czerwcu br. i odnosząc dane do minionego roku. W ramach analizy przebadano 50 największych portali rekrutacyjnych w Polsce. W czerwcu br. opublikowano 273,8 tys. nowych ogłoszeń o pracę. I choć to spadek rdr. (-2 proc.), to także kontynuacja dobrego trendu, zauważalnego na rynku od przeszło trzech miesięcy; do czerwca średnia krocząca wyniosła -6 proc., względem -12 proc. Za maj spadek rdr. wynosił -15 proc., więc krzywa wygląda coraz lepiej (mimo ciągłego “minusa” - patrz. rok 2024 na wykresie po prawej). 

Zrzut ekranu 2024-07-21 131258.png
Źródło: GrantThornton

Nie dla każdej branży jednak czerwiec był krokiem w stronę odbicia. Na rynku coraz mniejszym zainteresowaniem pracodawców cieszą się profesje powszechnie uznawane za “pewne”.

Zobacz też: Ile zarabia klasa średnia? Należy do niej spora grupa Polaków

Możesz mieć w pracy dwa dodatkowe dni urlopu. Mało kto wie o nowym prawie

W tych zawodach coraz rzadziej potrzebni są pracownicy

W czerwcu największy wzrost liczby ofert pracy w ujęciu rocznym zanotowała branża medyczna - wzrost rdr. sięgnął 13 proc. Na dobrą koniunkturę mogli też liczyć pracownicy fizyczni (+7 proc.). Z kolei największe spadki dotknęły pracowników HR (-32 proc.), IT (-30 proc.) i… prawników; -24 proc.

Zobacz też: Lekarze oburzeni na podwyżki kolegów. Młodzi zarabiają za dużo, starsi chcą rezygnować

Segment prawny jest jednocześnie, obok IT, jedynym, który zanotował spadek wśród wszystkich badanych stanowisk: radcy prawnego, aplikanta, doradcy podatkowego czy specjalisty ds. ochrony danych osobowych. Największy spadek badacze odnotowali w zawodzie doradcy podatkowego: aż -86 proc. ofert.

Zrzut ekranu 2024-07-21 133159.png
Źródło: grantthornton.pl
Zrzut ekranu 2024-07-21 133240.png
 

Medyków ponad wszystko

Największy wzrost święcą zawody medyczne: zwłaszcza ratownik medyczny (+43 proc. ofert, w sumie 139), ale też pielęgniarka i lekarz.

Zrzut ekranu 2024-07-21 133454.png
Źródło: grantthornton.pl

Przy prezentacji danych Maciej Michalewski, CEO systemu rekrutacyjnego Element zwraca uwagę, że dane o liczbie ofert pracy są wrażliwe na zjawiska sezonowe - stąd trudno o twarde wnioski w małej skali, zwłaszcza w poszczególnych branżach.

Jeśli spojrzeć na nieco dłuższy, kilkumiesięczny okres, to wyraźnie widać pozytywny trend. Roczna dynamika w całym drugim kwartale 2024 roku była wyraźnie wyższa niż w dwóch poprzednich. Wydaje się, że rynek pracy w Polsce jako całość zmierza stopniowo w dobrą stronę.

Dodaje, że - jeśli ten trend się utrzyma - to po wakacyjnym wypoczynku na rynku pracy liczba ofert pracy przybędzie na stałe. 

Sytuacja na rynku pracy powoli stabilizuje się. Spadki liczby ofert pracy nadal są widoczne, ale do dodatnich odczytów jest już coraz bliżej - czytamy w opracowaniu.

Wyniki badań są, jak zaznaczają badacze, zbieżne z prognozami, zgodnie z którymi drugie półrocze to wreszcie plus - po ostatnich ujemnych dynamikach.

Zobacz też: Polska walka o darmowe toalety na dworcach PKP. Tym razem możliwy przełom