Poczta Polska z ogromną rekompensatą? Miliony na stole
Poczta Polska może otrzymać nawet 16 milionów złotych z funduszu na walkę z pandemią COVID-19. Rekompensata zaproponowana przez rząd ma obejmować usługi dostarczania listów poleconych w postaci cyfrowej. Usługa eSkrzynki została uruchomiona pod koniec kwietnia. Do kasy państwowego operatora pocztowego trafić może nawet 16,1 miliona złotych.
Poczta Polska z usługą eSkrzynki
Pod koniec kwietnia bieżącego roku Poczta Polska uruchomiła usługę eSkrzynki. Polega ona na bezpiecznym i bezkontaktowym odbiorze listów poleconych. Dzięki profilowi zaufanemu można wydać poczcie dyspozycję dygitalizacji naszych listów. Pracownicy poczty w naszym imieniu skanują listy i przesyłają nam ich kopie na specjalne skrzynki mailowe.
Jak wylicza Ministerstwo Aktywów Państwowych, któremu podlega Poczta Polska, pod koniec maja z usługi skorzystało 5000 osób, a każdego dnia skanowano ponad 2000 listów. Teraz rząd chce by poczta otrzymała rekompensatę. Chodzi nawet o 16 milionów złotych, jednak są to przypuszczalne szacunki. Ta kwota może być jednak inna, wszystko zależy od popularności usługi.
Rekompensata zależy od pracy Poczty Polskiej
Poczta Polska ma otrzymać rekompensatę za dostarczanie listów poleconych na eSkrzynki. Środki mają pochodzić z funduszu na rzecz przeciwdziałania skutkom pandemii koronawirusa. Projekt w sprawie dotacji złożyło Ministerstwo Infrastruktury, jak podaje Gazeta.pl z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 finansowane mają być między innymi zapowiedziane bony turystyczne oraz lokalne inwestycje.
undefined
Rekompensata dla Poczty Polskiej według wstępnych szacunków ma opiewać na 16,1 mln złotych. Dokłada kwota nie jest znana, ponieważ jak założono w projekcie, poczta ma co miesiąc wysyłać wniosek o kolejne przelewy, w którym będzie informowała i liczbie zeskanowanych przesyłek. 16,1 miliona złotych to maksymalna kwota na jaką może liczyć Poczta Polska, wszystko zależy od pracy pocztowców i zapotrzebowania na dygitalizację Jeżeli przesyłek odbieranych cyfrowo będzie niewiele, poczta otrzyma o wiele mniejsze środki.
Według uzasadnienia do projektu ustawy resort infrastruktury przewiduje, że w szczytowym momencie w ramach usługi skanowanych będzie nawet 15 tysięcy przesyłek dziennie. Usługa eSkrzynki ma według założeń funkcjonować do 30 września.