BiznesINFO.pl Polska i Świat Poczta Polska zrobiła dobry interes. Zarobi na nim miliony
East News

Poczta Polska zrobiła dobry interes. Zarobi na nim miliony

6 października 2023
Autor tekstu: Magdalena Madoń

Od 10 grudnia 2023 r. wchodzą obowiązkowe e-doręczenia dla sektora publicznego. Jedynym operatorem odpowiedzialnym za dostarczanie korespondencji elektronicznej dla urzędów, samorządów i kancelarii notarialnych będzie Poczta Polska, która sporo zyska na tym interesie.

Obowiązkowe e-doręczenia dla sektora publicznego

E-doręczenie to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Są one tak samo ważne jak tradycyjna przesyłka polecona za potwierdzeniem odbioru. Od 10 grudnia 2023 roku wchodzą przepisy wprowadzające obowiązkowe e-doręczenia dla sektora publicznego oraz profesji tzw. zaufania publicznego.

Oznacza to, że wszystkie podmioty publiczne, przedsiębiorcy i zawody zaufania publicznego będą miały obowiązek mieć adres do doręczeń elektronicznych i prowadzić korespondencję za pośrednictwem e-doręczeń.

„Nie muszę rejestrować telewizora, jeżeli nie będę na nim oglądał telewizji”. Poczta Polska obala słynny mit

Korzyści e-doręczeń

Obowiązkowe e-doręczenia są wdrażane w Polsce zgodnie z rozporządzeniem unijnym eIDAS. Polacy coraz częściej załatwiają sprawy urzędowe on-line. Widać to choćby w ilości pobrań aplikacji mObywatel, z której korzysta już ponad 10 mln użytkowników.

Wprowadzenie takiego obowiązku ma przyczynić się do oszczędności. Z szacunków firmy Obserwatorium.biz, które opublikowała „Rzeczpospolita”, wynika, że oszczędności ze zmiany formy z papierowej korespondencji na elektroniczną wygenerują po stronie użytkowników około 2,3 mld zł i to już w pierwszym roku obowiązywania e-doręczeń.

E-doręczenia droższe niż list

Za doręczanie korespondencji dla urzędów, samorządów i kancelarii notarialnych będzie odpowiedzialny tylko jeden operator - Poczta Polska.

Jak podaje „Rzeczpospolita" Poczta Polska może sporo zarobić na e-doręczeniach, tym bardziej, że po raz kolejny podnosi ceny za te usługi. „W jej ramach w sumie od 2021 r. usługa rejestrowanego e-doręczenia zdrożała o ponad 17 proc., z kolei cena tzw. publicznej usługi hybrydowej, w ramach której Poczta drukuje maile i dostarczy odbiorcom w formie papierowej, wzrosła o 16 proc. W konsekwencji - choć może to brzmieć paradoksalnie - niektóre e-maile będą droższe niż wysłanie papierowego listu " - czytamy.

500 zł co miesiąc od ZUS. Wnioskujący często popełniają jeden błąd
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat