BiznesINFO.pl Finanse Podatek cukrowy
pixabay.com

Podatek cukrowy

23 maja 2021
Autor tekstu: Michał Fitz

Według powszechnie panującego powiedzenia w życiu pewne są tylko śmierć i podatki. Te drugie faktycznie dotyczą każdego obywatela na co dzień i bardzo często się zmieniają lub dochodzą kolejne. Najgłośniejszym z nowych podatków jest z pewnością podatek cukrowy, który ewidentnie wpłynął na wysokości cen niektórych artykułów żywieniowych. Warto w takim razie zaznajomić się z tym pojęciem. Czym wobec tego jest podatek cukrowy?

Podatek cukrowy – co to jest?

Podatek cukrowy od początku 2021 roku jest jednym z głównych medialnych tematów. Warto więc dobrze wiedzieć, czym tak naprawdę jest, by na podstawie tej wiedzy móc weryfikować wszelkie dotyczące go doniesienia. Podatek cukrowy jest dodatkową opłatą na rzecz państwa wprowadzoną artykułem 7 ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Obowiązuje od początku stycznia 2021 roku, choć dotycząca go ustawa została wprowadzona 14 lutego 2020 roku. Pierwotnie miał bowiem obowiązywać już od lipca 2020 roku. Z ustawy, na mocy której został on wprowadzony, wynika więc, że jest to po prostu dodatkowy podatek, który ma na celu podniesienie cen produktów, które zalicza się do niezdrowej żywności. W założeniu miał wpłynąć także na producentów, którzy w odpowiedzi na ten podatek mieli obniżyć zawartość cukru i innych nie do końca zdrowych składników w swoich produktach. W praktyce jeszcze do tego nie doszło, gdyż póki co wpływa on co najwyżej na ograniczenie konsumpcji danych produktów ze względu na ich podwyższoną cenę. Niewątpliwie jednak podatek cukrowy ma być też kolejnym zasileniem skarbu państwa. Szacuje się, że dochody z podatku cukrowego za sam rok 2021 mogą wynieść ponad 3 miliardy złotych.

Podatek cukrowy – co jest nim objęte?

Wiedza na temat podatku samego w sobie i jego definicji jest przydatna, ale jeszcze przydatniejsza praktyce jest znajomość rodzajów produktów, które są nim objęte. Wbrew samej nazwie, podatek cukrowy nie dotyczy samego cukru jako produktu czy też słodyczy. Objęte nim są tylko napoje słodzone, w których znajdują się następujące składniki: wszelkiego rodzaju cukry, kofeina oraz tauryna, a także wszystkie substancje słodzące wyszczególnione w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego nr 1333/2008, do których zaliczają się tak zwane słodziki spożywcze, czyli chociażby ksylitol, sorbitol oraz aspartam. Warto też wiedzieć, jakie napoje, w których powyższe składniki się znajdują, są wyłączone z podatku cukrowego. Tymi wyjątkami są napoje zaliczające się do: wyrobów medycznych; suplementów diety; żywności przeznaczonej dla niemowląt; wyrobów akcyzowych; przetworów na bazie mleka. Dodatkowo podatek nie obowiązuje też konkretnych rodzajów napojów, o ile stężenie wyżej wymienionych substancji jest w nich mniejsze lub równe 5 gramom na 100 mililitrów tych napojów. Do tych rodzajów zalicza się napoje posiadające w składzie więcej niż 20% soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego, a także napoje, które są roztworami węglowodanowo-elektrolitowymi.

Ile w praktyce wynosi podatek cukrowy?

Każdy konsument odczuł wzrost cen na swoim portfelu, ale o ile tak naprawdę te produkty podrożały? Jak konkretnie podatek wpływa na wzrost cen? Opłatę wylicza się ze względu na litr danego napoju. Każdy taki napój jest obciążony opłatą w wysokości 50 groszy, która wynika z zawartości powyższych substancji w ilości równej lub mniejszej 5 gramom na 100 mililitrów napoju albo z samego faktu występowania choćby jednej takiej substancji. Dodatkowo, opłata rośnie o 5 groszy za każdy kolejny gram tej substancji. Warto zaznaczyć, że o kolejne 10 groszy droższe są napoje, w których występuje kofeina lub tauryna.

Kogo obowiązuje podatek cukrowy?

Wiadomo już, że podatek cukrowy odbił się na cenach napojów, w związku z czym, de facto, jego koszt ponoszą wszyscy konsumenci. Obowiązek uiszczania tego zobowiązania należy jednak do przedsiębiorców. Kogo więc dokładnie dotyczy? Obowiązek uiszczenia podatku cukrowego obwiązuje osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które sprzedają napoje do punktów sprzedaży detalicznej lub są ich producentami albo ich importerami. Dotyczy on też tych osób lub organizacji, które zlecają wyprodukowanie napoju, którego skład podlega temu podatkowi i jest uwzględniony w umowie. Wówczas obowiązek zapłaty podatku nie obowiązuje producenta, a zleceniodawcę.

Obserwuj nas w
autor
Michał Fitz

Redaktor Michał Fitz

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat