Podatek liniowy – kto może skorzystać i czy się opłaca?
Czym jest podatek liniowy?
Podatek liniowy to jedna z popularniejszych form opodatkowania dochodu przedsiębiorców. Ze względu na swoje wady i zalety taka forma opodatkowania nie jest korzystna dla wszystkich. Trzeba również pamiętać o warunkach, które należy spełniać, aby móc z niej skorzystać.
Podatek liniowy posiada stałą, niezmienną od lat stawkę w wysokości 19% – bez względu na wysokość dochodów. Pod tym względem różni się od podatku obliczanego na zasadach ogólnych, w przypadku którego obowiązują stawki 17% lub 32%. Z pewnością jest to dobra informacja dla przedsiębiorców, którzy uzyskują wysokie dochody.
Taką formę opodatkowania można wybrać już na etapie rejestracji działalności gospodarczej we wniosku CEIDG-1. Formę opodatkowania można również zmienić w trakcie roku. Przedsiębiorca musi jednak pamiętać, że zmiana formy jest możliwa do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięty został pierwszy przychód. W tym celu wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie w urzędzie skarbowym. Natomiast rozliczanie danego roku podatkiem liniowym wymaga złożenia formularzu PIT-36 najpóźniej do 30 kwietnia następnego roku.
Podatek liniowy – kto może skorzystać?
Możliwość skorzystania z podatku liniowego przysługuje podatnikom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą. Należy jednak pamiętać, że dochody z własnej działalności, które są objęte podatkiem liniowym, nie mogą być łączone z dochodami pochodzącymi z innych źródeł. Wykluczone jest również osiąganie przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.
Jeśli w danym roku podatnik wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym i jednocześnie uzyskał przychody np. z tytułu umowy o pracę, to będzie miał obowiązek rozliczyć się na zasadach ogólnych. W takiej sytuacji należy zastosować skalę podatkową, której stawka podatku wynosi 17% lub 32%, jeśli dochód w danym roku przekroczy kwotę 85 528 złotych.
Jak obliczyć podatek liniowy?
Obliczanie podatku liniowego jest stosunkowo łatwe. Wystarczy bowiem pomnożyć dochód przez stawkę podatku, czyli 19%. Podstawą opodatkowania jest przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Wyobraźmy sobie przedsiębiorcę, który w 2020 roku z prowadzonej działalności gospodarczej osiągnął dochód w wysokości 20 000 złotych. Obliczmy, jaki zapłaci podatek liniowy i ile zapłaci podatku obliczanego na zasadach ogólnych:
-
podatek liniowy:
20 000 zł x 19% = 3 800 zł
-
skala podatkowa:
20 000 zł x 32% = 6 400 zł
Na powyższym przykładzie widzimy, że przedsiębiorca zapłaci mniejszy podatek, jeśli zdecyduje się na rozliczanie podatkiem liniowym. W przypadku skali podatkowej dochód przedsiębiorcy znacznie przekroczył kwotę 85 528 złotych, dlatego musi zapłacić podatek według podwyższonej stawki 32%.
Czy podatek liniowy jest opłacalny?
Podatek liniowy jest opłacalny szczególnie dla przedsiębiorców, którzy w skali roku zyskują ponad 100 tysięcy złotych dochodu i nie rozliczają go ze współmałżonkiem lub samotnie wychowują dziecko. Należy pamiętać, że w przypadku podatku liniowego przedsiębiorcy nie mają prawa do odliczenia wielu ulg, które normalnie przysługują w przypadku rozliczania się za pomocą skali podatkowej.
Podatek liniowy jest korzystną formą opodatkowania, jeśli przedsiębiorca, oprócz prowadzenia własnej działalności, uzyskuje dodatkowy dochód z innych źródeł, np. z tytułu umowy o pracę. W tej sytuacji można uwzględnić większość ulg podatkowych w zeznaniu rocznym dochodu z etatu, jednak pojawia się obowiązek złożenia dwóch deklaracji rocznych.