Podatek od kota. Za brak opłaty grozi gigantyczna kara finansowa
Właściciele psów i kotów muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami. Choć o podatku od kota nie ma mowy w przepisach, to i tak trzeba go zapłacić. Jeżeli ktoś nie dopilnuje obowiązku, czeka go surowa kara finansowa. Podpowiadamy, kto konkretnie musi zapłacić podatek od kota i ile wynosi opłata.
Właściciele kotów muszą zapłacić podatek
Decydując się na zakup psa lub kota, trzeba mieć na uwadze dodatkowe koszty wynikające z posiadania zwierzęcia. Okazuje się, że właściciele muszą liczyć się z koniecznością zapłaty podatku za swojego pupila. Niewiele osób wie, że trzeba zapłacić nie tylko za psa, ale również za kota.
Jeśli chodzi o podatek od kota, to nie jest on uregulowany żadną ustawą, ale i tak jest obowiązkowy dla niektórych właścicieli. Wynika to z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którym kot jest traktowany jako przedmiot, a jego zakup wymaga odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych.
Fiskus ściga emerytów. Tym osobom skarbówka zmniejszy emeryturęIle wynosi podatek od kota?
Trzeba pamiętać, że nie wszystkie osoby będą musiały zapłacić podatek, jeśli zdecydują się na zakup zwierzęcia. Opłata będzie obowiązkowa tylko dla tych właścicieli, którzy kupili kota za więcej niż 1000 złotych. Wysokość podatku nie będzie zawsze taka sama.
Opłata za kota będzie wynosiła dokładnie 2 proc. jego ceny. Jeżeli więc na przykład kupimy zwierzę za 1000 złotych, to zapłacimy 20 złotych podatku. Aby uiścić należność, trzeba wypełnić deklarację podatkową PCC-3 i złożyć dokument w urzędzie skarbowym.
Nie zapłacisz podatku od kota, dostaniesz potężną karę
Niektóre osoby są zwolnione z podatku od kota. Płacić nie muszą właściciele, którzy otrzymali zwierzę w ramach darowizny, przygarnęli je z ulicy lub adoptowali ze schroniska lub otrzymali od sprzedawcy fakturę VAT.
Co istotne, na opłacenie podatku od kota mamy 14 dni od momentu zakupu zwierzęcia. Dopilnowanie tego terminu jest niezwykle ważne, bo za brak opłaty grozi nam kara finansowa w wysokości od 424 zł do nawet 84,8 tys. zł.
Zobacz także: Dodatkowe pieniądze dla wszystkich nauczycieli. Dostaną nawet 2400 zł