Od dziś liczne zmiany w podatkach. Czeka Cię mnóstwo nowych obowiązków
Podstawową różnicą jest objęcie koniecznością opłacania podatku VAT dużej liczby nowych przedsiębiorców. Różnice będą też dotyczyły rozliczeń fiskalnych. O wszysktich zmianach przypomina PAP.
Uszczelnienie podatku VAT
Duże zmiany dotkną firmy internetowe, w szczególności sklepy bez stacjonarnych placówek. Do tej pory firmy sprzedające produkty przez internet mogły nie zajmować się tematyką podtaku VAT, teraz jednak będą musiały go uwzględniać przy płaceniu podatków. Będą one zobowiązane do wysyłania np. deklaracji Jednolitego Pliku Kontrolnego, co oznacza znaczny wzrost obowiązków względem fiskusa.
Zmiany dotyczą firm, które sprzedają produkty o różnym przeznaczeniu przez internet. Do tej pory sklepy internetowe, które osiągały przychody poniżej 200 tys. zł rocznie nie musiały rozliczać podatku VAT, od początku września są jednak do tego zobligowane. MF uznało, że w tej branży dochodziło do zbyt licznych kombinacji podatkowych. Tak samo rozliczać VAT od dzisiaj będą musiały firmy działające na zasadzie hurt-detal (np. sprzedające części do samochodów), a także firmy z branży ściągania długów.
Czy są jednak jakieś korzyści? Firmy zyskają możliwość odliczenia VAT, czego do tej pory robić niestety nie mogły.
Wystawianie faktur i paragonów
Tutaj zmiana jest także dość istotna. Od dzisiaj wystawienie faktury na podstawie paragonu będzie możlwie tylko i wyłącznie wtedy, gdy na paragonie będzie zapisany NIP nabywcy. Taki przepis zablokuje przedsiębiorcom możliwość doliczania do faktur innych nabywców, a tym samym odliczanie większej ilości VAT od podatku.
Biała lista VAT
Choć projekt jeszcze nie wystartował, to powinien zacząć działać jeszcze we wrześniu. Skarbówka chce w ten sposób sprawniej umożliwiać przedsiębiorcom sprawdzanie swoich kontrahentów. Każdy przedsiębiorca, który sam jest płatnikiem VAT będzie mógł sprawdzić na liście swojego ementualnego partnera biznesowego. Rejestr ma być aktualizwoany raz na dobę, a informacje w nim zawarte mają sięgać do 5 lat wstecz.