Pójdziesz na wybory, stracisz zasiłek. Jest jeden warunek
Już za tydzień odbędą się wybory parlamentarne. Wiele osób przebywających na zwolnieniu lekarskim zastanawia się, czy może wziąć w nich udział i nie stracić zasiłku chorobowego.
Zwolnienie chorobowe
Zwolnienie chorobowe czyli zwolnienie lekarskie przysługuje każdej osobie zatrudnionej na umowie o pracę. Może z niego skorzystać również osoba, która pracuje w ramach umowy zlecenia, która zdecyduje się opłacać składki zdrowotne.
W większości wypadków kwota zasiłku chorobowego wynosi 80 proc. wysokości wynagrodzenia. Osoba chora w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim powinna zająć się swoim zdrowiem, czyli dać organizmowi szansę na wyleczenie się i odpowiednią regenerację, w tym czasie nie może podejmować pracy. W przypadku niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia można stracić zasiłek.
Zwolnienie lekarskie a udział w wyborach
W przyszłą niedzielę, 15 października odbędą się wybory parlamentarne. Czy osoby będące na zwolnieniu lekarskim mogą wziąć udział w głosowaniu? To zależy.
- Pójście na wybory nie stanowi czynności dnia codziennego, które usprawiedliwiałyby wyjście z domu osoby na zwolnieniu lekarskim. Mimo to wydaje się, że nikt nie powinien postawić zarzutu wykorzystania zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem, czyli podreperowaniem zdrowia, jeśli taka osoba na zwolnieniu lekarskim może chodzić, bo tak zaznaczył lekarz, wystawiając L4. Gorzej, jeśli zaznaczył, że chory musi leżeć, ale i w tym przypadku nie oznacza to, że nie może wziąć udziału w głosowaniu, które odbywa się raz na cztery lata - wyjaśnia na łamach prawo.pl Monika Szmulewicz, założycielka HR na Szpilkach i Eduwersum Collegium Rozwoju HR.
Z kolei Radosław Mleczko przypomina, że „pozbawienie prawa do zasiłku chorobowego, w związku z niewłaściwym wykorzystywaniem zwolnienia lekarskiego od pracy (niezgodnie z jego celem lub wykonywaniem pracy zarobkowej), może nastąpić nie tylko w wyniku przeprowadzenia kontroli, ale także wtedy, gdy pracodawca uzyska informacje wskazujące na niewłaściwe wykorzystywanie tego zwolnienia ".
Pobyt w szpitalu czy hospicjum nie oznacza, że pacjent będzie musiał zrezygnować z udziału w wyborach. Jak podaje Fundacja Odpowiedzialna Polityka, 15 października komisje wyborcze będą działać w 900 krajowych placówkach medycznych.
Godziny otwarcia lokali wyborczych
Wybory parlamentarne 2023 odbędą się w niedzielę 15 października. Głosowanie w lokalu wyborczym odbywa się od 7 rano do godziny 21. Nieco inne godziny mogą obowiązywać m.in. w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej czy zakładach karnych.