Młode pokolenie Polaków z najgorszym wynikiem od 20 lat. Dane porażają
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Jak zmieniły się nastroje Polaków w trakcie pandemii
-
Z czego jesteśmy zadowoleni
-
Jak czuje się młode pokolenie
Młode pokolenie jest coraz bardziej nieszczęśliwe
CBOS przeprowadził badanie samopoczucia wśród Polaków. Jego wyniki są najgorsze od wielu lat , zwłaszcza wśród młodego pokolenia 18-24 lata. Są jednak powody, z których możemy się cieszyć.
Badanie przeprowadzone przez CBOS pokazało, że w minionym roku byliśmy dumni ze swoich osiągnięć - 57 proc. Polaków często lub bardzo często odczuwała zadowolenie z tego, że coś im się udało , a 51 proc. deklarowało ogólną dumę ze swoich osiągnięć.
Coraz więcej osób, czuje, że ich życie wygląda dokładnie tak, jak powinno - 49 proc. respondentów wielokrotnie w ciągu roku czuło pewność, że wszystko w życiu układa się dobrze , a prawie co drugi ankietowany - 46 proc. - doświadczał uczucia zaciekawienia lub ekscytacji.
Czujemy się lekceważeni przez władzę
Ostatnie wydarzenia sprawiły, że nie jesteśmy zadowoleni z tego, co robi władza. Liczne protesty, wprowadzane wciąż nowe obostrzenia, brak miejsc w szpitalach, wszystko to z pewnością przyczyniło się do tego, że aż 46 proc. respondentów wskazało, że czuje się lekceważona przez władzę . Widać to także w ostatnich sondażach, które pokazują tendencję spadkową, jeśli chodzi o poparcie dla partii rządzącej.
Wielu z nas regularnie doświadczało rozdrażnienia (44 proc.), a co trzeci badany (36 proc.) czuł zniechęcenie i znużenie . 31 proc. ankietowanych wielokrotnie w ciągu minionego roku czuło się bezradnie, prawie jedna czwarta Polaków (21 proc.) czuło przygnębienie i depresję , a 19 proc. wściekłość. Pojawiły się także osoby, które zadeklarowały, że miewają myśli samobójcze (1 proc.).
Kiedyś było lepiej
W porównaniu do wyników z ubiegłego roku, czujemy się gorzej . Tegoroczny raport liczył mniej pozytywnych deklaracji, przy jednoczesnym wzroście negatywnych. Widać to zwłaszcza w tym, że coraz mniej osób czuje się pewnie , podaje PAP. Poczucie pewności, że wszystko układa się dobrze, odczuło w ubiegłym roku 16 punktów procentowych mniej Polaków niż w badaniu z 2019 roku.
Wyraźny spadek samopoczucia widoczny jest w najmłodszej grupie 18-24 lat. Najmłodsze pokolenie dorosłych częściej odczuwa depresję (32 proc. w stosunku do 21 proc. ogółu), bezradność (44 proc. wobec 31 proc.) i znużenie (47 proc. wobec 36 proc.) . To najgorsze wyniki na przestrzeni ostatnich dwóch dekad.
Według autorów raportu wynika to z konieczności izolacji. Młodzież została pozbawiona możliwości kontaktu z rówieśnikami, co do tej pory nigdy się nie zdarzało.
Badanie CBOS "Aktualne problemy i wydarzenia" zostało przeprowadzone w ramach procedury mixed-mode na imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL, liczącej 1010 osób.