Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Już jutro Polacy ruszą do urn. Zaplanowane wybory uzupełniające się odbędą
Maria Glinka
Maria Glinka 25.04.2020 02:00

Już jutro Polacy ruszą do urn. Zaplanowane wybory uzupełniające się odbędą

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Polacy wyłonią nowych włodarzy gmin i miast w środku pandemii

Polacy z niektórych gminach już jutro wybiorą nowych przedstawicieli władzy. Z kalendarza zamieszczonego na stronie Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że na 26 kwietnia zaplanowane są 24 elekcje.

W Obrzycku (woj. wielkopolskie) odbędą się przedterminowe wybory na burmistrza, a w pozostałych okręgach – wybory uzupełniające do rad miast i gmin.

Zagłosują mieszkańcy takich miejscowości jak : Toszek, Magnuszew, Filipów, Zwoleń, Stromiec, Bartoszyce, Poronin, Krościenko nad Dunajcem, Niedźwiedź, Bobowo, Giby, Markuszów, Józefów, Aleksandrów, Ciechocinek, Siepraw, Czeremcha, Rudka, Kostrzyn, Medyka, Legnickie Pole, Nowa Dęba i Terespol.

Część gmin rezygnuje z elekcji

Sprawę postanowiła zbadać Rzeczpospolita, która odkryła, że w oficjalnym kalendarzu PKW brakuje wyborów na burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego (woj. kujawsko-pomorskie), które mają się odbyć również w dniu jutrzejszym.

Z kolei przekazy mediowe w trzech gminach: Zwoleniu, Magnuszewie i Stromcu (wszystkie z regionu radomskie) sugerują, że elekcja nie zostanie zorganizowana. Powodem ma być brak kandydatów – podobna sytuacja ma miejsce w Sieprawiu, gdzie wszyscy zgłoszeni wcześniej przedstawiciele się wycofali.

Przeniesienie odpowiedzialności za narażanie bezpieczeństwa obywateli na wojewodów

Jednak pozostałe 20 gmin zamierza przeprowadzić wybory, których zorganizowanie w pierwotnym terminie uniemożliwił wybuch pandemii. Decyzję w sprawie elekcji podjęli poszczególni wojewodowie, a termin 26 kwietnia wyznaczył premier w odrębnym rozporządzeniu.

Głosowanie nie przybierze charakteru korespondencyjnego i odbędzie się w sposób tradycyjny choć kilka dni temu minister zdrowia Łukasz Szumowski wydał rekomendacje w sprawie wyborów prezydenckich. Jego zdaniem przeprowadzenie elekcji w dotychczasowej formie będzie bezpieczne za około dwa lata. Jednak zdaniem wojewodów organizacja wyborów uzupełniających może się odbyć nawet w środku trwania pandemii.

Rzecznik PKW Tomasz Grzelewski przyznał, że priorytetem jest bezpieczeństwo obywateli i wierzy, że „zadbają o nie gminy organizujące wybory”.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Krawczyk i Arkadiusz Myrcha złożyli już zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez rząd w związku ze sprowadzeniem na wyborców bezpośredniego zagrożenia utraty zdrowia i życia.

Jakie środki bezpieczeństwa zostały wdrożone?

Część gmin poważnie podeszła do zalecenia w sprawie zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w trakcie wyborów. Wszyscy członkowie komisji wyborczej w Aleksandrowie Kujawskim zostaną wyposażeni w maseczki i przyłbice. Wyborcy będą wchodzili do lokalu dopiero za wezwaniem. Wtedy też otrzymają rękawiczki jednorazowe oraz długopisy – oznajmił Jacek Kraszewski, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego we Włocławku.

W kontekście wyborów w Bartoszycach (woj. warmińsko-mazurskie) specjalne instrukcje wydał wojewódzki inspektor sanitarny. Zgodnie z wytycznymi odległość między stanowiskami ma wynosić przynajmniej 2 metry, a każdy wyborca, który przekroczy próg lokalu wyborczego musi zdezynfekować dłonie. Głosujący otrzymają również rękawice ochronne oraz długopis.

Podobne środki ochronne mają być rozdysponowane w trakcie wyborów w Chmielowe (woj. podkarpackim). Inne gminy nie poinformowały o wdrożeniu wzmocnionych środków ochrony, co wzbudza wątpliwości w kontekście bezpieczeństwa obywateli w trakcie oddawania głosów.