Polacy oszukują na ogromną skalę. Ruszyły masowe kontrole
Tauron skontrolował właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Wyniki nie pozostawiają wątpliwości – w wielu przypadkach wykryto liczne nieprawidłowości. Dlatego spółka energetyczna zapowiedziała, że w przyszłym roku weryfikacja będzie odbywać się jeszcze częściej i to na większych obszarach. Na czym dokładnie polegały nieuczciwe praktyki prosumentów?
Tauron podsumowuje tegoroczne kontrole. Oto wyniki
Fotowoltaika cieszy się dużą popularnością wśród Polaków, zwłaszcza że korzystając z rządowych programów, można się załapać na atrakcyjne dofinansowanie. Okazuje się jednak, że i tu niektórzy znaleźli “furtkę” do oszukiwania.
Wśród najczęściej występujących nieprawidłowości w mikroinstalacjach wskazano zmiany ustawienia trybu pracy falownika oraz montaż dodatkowych paneli.
Zdarzyło się też, że faktyczna liczba paneli była cztery razy większa od tej podanej we wniosku lub, że przydomowa zielona
elektrownia pracowała bez jakiegokolwiek zgłoszenia. W skrajnych przypadkach liczba paneli była czterokrotnie większa niż ta zgłoszona we wniosku, a ponadto zdarzały się instalacje pracujące bez zgłoszenia.
Spółka monitoruje na bieżąco parametry jakościowe energii elektrycznej oraz stopień obciążenia poszczególnych elementów sieci. Na tej podstawie można wskazać prawdopodobne występowanie mikroinstalacji o zawyżonych parametrach lub generujące energię niezgodnie z umową. To istotny problem, ponieważ instalacje te mogą powodować wyłączenia falowników u pozostałych prosumentów, a ponadto mogą być niebezpieczne – wyjaśnia Ewa Groń, rzecznik prasowy spółki TAURON Dystrybucja, w komunikacie opublikowanym na stronie spółki.
Jak wyglądały kontrole przeprowadzane przez Tauron?
Podczas pierwszego etapu Tauron wysłał pisma do właścicieli przeszło 5 tys. mikroinstalacji. Spółka poinformowała ich o prawdopodobnych nieprawidłowościach oraz o tym, jak można je usunąć. Na formalne uregulowanie tej sytuacji zdecydowało się ponad 60 proc. klientów (najwięcej z oddziału w Tarnowie, a najmniej z terenu krakowskiego).
Natomiast w drugim etapie, od sierpnia do listopada br., dokonano prawie 880 kontroli bezpośrednio u klientów. W 466 przypadkach wykryto przekroczenie mocy mikroinstalacji, a w 50 przypadkach – przekroczenie napięcia. Pozostałe nieprawidłowości polegały na dokonaniu nielegalnych zmian na układach pomiarowo-rozliczeniowych.
Fot. Tauron
Tauron zapowiada: W przyszłym roku kontroli będzie więcej
Tegoroczne działania prowadzono na terenie sześciu obszarów spółki, ale już po 1 stycznia zakres ten znacznie się rozszerzy i obejmie cały obszar dystrybucyjny Grupy TAURON.