Polacy ruszyli do urzędów po nowe świadczenie. Można dostać 3920 zł
Od początku tego roku można składać wnioski o wypłatę nowego świadczenia. Okazuje się, że Polacy masowo udają się w tym celu do urzędów. Jest o co się starać, bo w ramach tego wsparcia można dostać nawet 3920 złotych. Przedstawiamy szczegóły.
Polacy mogą ubiegać się o nowe świadczenie
Od 1 stycznia bieżącego roku Polacy mogą starać się o świadczenie wspierające. Jest to zupełnie nowa forma wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, które są pełnoletnie. Wypłatą środków zajmuje się ZUS, choć najpierw należy zgłosić się do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON). Tam zostanie wydana decyzja określająca poziom potrzeby wsparcia, która jest niezbędna do wypłaty pieniędzy.
Zobacz także: W Żabce już się zaczęło. Wyjątkowe okazje tuż przed Wielkanocą
13. emerytura niższa o 200 zł. Wielu seniorów dostanie mniej pieniędzyLawina wniosków o nowe świadczenie wspierające
Okazuje się, że Polacy masowo zgłaszają się po nowe świadczenie wspierające. Łukasz Krasoń, wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych w rozmowie z portalem “Rynek Zdrowia” przekazał, że do urzędy zalała lawina wniosków o przyznanie wsparcia.
Mamy zatrzęsienie wniosków o świadczenie wspierające. Do WZON-ów wpłynęło ich już ponad 150 tysięcy - przekazał Krasoń cytowany przez portal.
Ile wynosi świadczenie wspierające?
Poziom potrzeby wsparcia jest określany w punktach, które decydują o wysokości świadczenia i terminie jego wypłaty. Osoby, które otrzymają 87-100 punktów już mogą ubiegać się o świadczenie, osoby z 78-86 pkt mogą starać się o pieniądze w przyszłym roku, a 70-77 punktów uprawnia do złożenia wniosku w 2026 r.
Świadczenie wspierające wynosi od 40 do 22o procent aktualnej wysokości renty socjalnej. Obecnie wynosi ona 1780,96 złotych, więc Zakład Ubezpieczeń Społecznych maksymalnie może wypłacić 3920 złotych.