Polacy wykorzystują sankcję na Rosjan. Na nieruchomościach w Hiszpanii można ubić świetny interes
Polacy kupują coraz więcej nieruchomości w Hiszpanii. Z danych wynika, że w połowie 2022 roku kupili więcej mieszkań niż w całym roku 2021.
Ceny nieruchomości w Hiszpanii
Hiszpania staje się coraz popularniejszym krajem dla Polaków, jeśli chodzi o przeprowadzkę do innego kraju. Dane z Hiszpanii, które przytacza Biuro Maklerskie Pekao, potwierdzają duże zainteresowanie Polaków nieruchościami w Hiszpanii. "Polacy kupili 1270 mieszkań w Hiszpanii w pierwszej połowie 2022 r., czyli więcej niż 1140 mieszkań kupionych w całym 2021 r. Rekordowy był też udział Polaków wśród zagranicznych nabywców mieszkań, który wyniósł 3.1 proc ." — czytamy. Przed pandemią było to 1.6 proc.
Średnia cena mieszkania w Hiszpanii wyniosła w drugim kwartale tego roku 1957 euro za mkw. W większych miastach cena jest oczywiście wyższa, pod względem cen najdroższa jest Barcelona, gdzie za mkw trzeba zapłacić ok. 4 272 euro.
Ceny te można porównać ze średnimi cenami mieszkań w Polsce z lipca 2022 r., które opublikował Bankier.pl. Zakładając kurs euro na poziomie 4,73 zł; cena mieszkania w Poznaniu wynosi 2 238 euro za mkw . Ceny nieruchomości w Hiszpanii są zatem względnie porównywalne z cenami polskimi, a nawet zdarza się, że mieszkanie w Hiszpanii jest tańsze od mieszkania w Polsce.
Nieruchomości po Rosjanach
Na duże zainteresowanie Hiszpanią z pewnością ma wpływ tamtejszy klimat. Piękna pogoda, malownicze krajobrazy, a także specyficzna lokalna kuchnia nadal kojarzą się Polakom z egzotyką. Okazuje się jednak, że jest jeszcze jeden powód.
Jak podaje Business Insider, zamożni Rosjanie, którzy już nie są mile widziani w Europie, często wyprzedają swoje zagraniczne nieruchomości. Polacy po prostu korzystają z okazji i okazyjnych cen. Zainteresowanie jest na tyle duże, że pośrednicy przestali inwestować w reklamę swoich usług, gdyż większej ilości chętnych nie byliby w stanie obsłużyć.
Sytuacji sprzyja także sytuacja w Polsce. Ze względu na rosnącą inflację, inwestowanie w lokaty i obligacje się po prostu nie opłaca, dlatego Polacy chętniej inwestują w nieruchomości. Niektórzy chcą je wynajmować, inni traktują zakup jako plan awaryjny, gdyby w Polsce zdarzyło się coś nieprzewidzianego.