Polacy zapłacą podatek od garaży. Rząd właśnie przyjął projekt
Ministerstwo Finansów poinformowało, że rząd przyjął nowelizację projektu podatkowego. Zgodnie z jego założeniami, garaże będą od tej pory podlegały takiemu samemu opodatkowaniu jak mieszkania. Celem ma być zlikwidowanie różnic w opodatkowaniu garaży oraz miejsc parkingowych.
Zapewnienie jednolitych zasad
Jak czytamy w komunikacie rządu, Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez ministra finansów projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej. Jak poinformowano, w ramach zmian doprecyzowano definicję „budowli” oraz „budynku”. Ujęto je także w zamkniętym katalogu budowli, które podlegają opodatkowaniu.
Celem projektu jest przede wszystkim zapewnienie jednolitych zasad opodatkowania garaży w budynkach mieszkalnych i wprowadzenie do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych kompleksowej definicji budynku i budowli – napisano.
Garaże i miejsca parkingowe – po równo
W rezultacie zmian wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych (niezajęte na działalność gospodarczą) będą opodatkowane jednakową stawką podatku.
Chodzić ma przede wszystkim o zlikwidowanie różnic w opodatkowaniu garaży i miejsc parkingowych. Jasno wykreślone z objęcia podatkiem zostały natomiast obiekty małej architektury. Wraz z wejściem zmian w życie, budynki stawki opodatkowania dla budynków liczone przez samorządy, będą wynikały z ich powierzchni. W przypadku budowli czynnikiem decydującym będzie ich wartość.
Koniec sporów i procesów z gminami
Projekt rozwiąże też liczne spory, do których dochodziło pomiędzy właścicielami nieruchomości, a gminami, lubiącymi interpretować przepisy w taki sposób, by naliczać jak najwyższą stawkę podatkową. W konsekwencji zmian, za budynek nie będzie uznawany obiekt służący do gromadzenia materiałów. Natomiast silosy opodatkowane będą tylko wówczas, gdy będą służyć działalności gospodarczej.
Najważniejsze rozwiązania opublikowane przez rząd:
● Ujednolicenie zasad opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych.
Wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych (niezajęte na działalność gospodarczą) będą opodatkowane jak mieszkania.
● Doprecyzowane definicji „budynku” i „budowli” na potrzeby podatku od nieruchomości.
Brak odwołania w definicjach „budynku” i „budowli” do prawa budowlanego, zapewni wzrost pewności prawa podatkowego, na które nie będą już bezpośrednio wpływały zmiany w prawie budowlanym.
W projekcie zawarto zamknięty katalog budowli podlegających opodatkowaniu. Jednocześnie zawężony został katalog urządzeń budowlanych podlegających opodatkowaniu, wyłącznie do tych, które są bezpośrednio związane z budynkiem lub budowlą i niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem.
Poza opodatkowaniem pozostaną tzw. obiekty małej architektury.
● Przedłużenie do 31 marca 2025 r. możliwości złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości przez przedsiębiorców, by dać im czas na dostosowanie do proponowanych zmian.
● Zniesienie w podatku rolnym wnioskowego trybu udzielania zwolnień podmiotowych (np. dla instytutów badawczych), które będą stosowane z mocy samego prawa – w celu wyeliminowania zbędnej biurokracji.
● Uszczelnienie poboru opłaty uzdrowiskowej.
Przyznano radom gmin prawo do nałożenia na inkasentów opłaty uzdrowiskowej obowiązku prowadzenia ewidencji osób, które zobowiązane będą do uiszczenia tej opłaty, co umożliwi sprawowanie kontroli nad rzetelnym wywiązywaniem się z obowiązku pobierania tej opłaty.
● Określenie właściwości organu podatkowego w sprawie opłaty skarbowej od pełnomocnictwa składanego w formie elektronicznej (na przykład w e-Urzędzie Skarbowym).
Zaproponowane przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.