Polacy zyskają 1600 plus. Podano zasady wakacji od ZUS
Sejm przyjął projekt ustawy, która wprowadzi ulgę dla osób, które prowadzą małe firmy. Dzięki tak zwanym wakacjom od ZUS, przez jeden miesiąc w roku nie trzeba będzie płacić składek. Z takiej możliwości może skorzystać 1,7 mln pracujących na własny rachunek.
Nawet 1600 plus. Wakacje od składek ZUS
Gdy ustawa zostanie wprowadzona w życie, skorzystają na niej przedsiębiorcy prowadzący małe firmy – takie, które zatrudniają do dziewięciu pracowników i osiągają przychód nie większy niż 2 mln. euro w skali roku.
Co więcej, ulga będzie przysługiwała jedynie tym przedsiębiorcom, którzy nie wykonywali żadnej działalności dla byłego pracodawcy – zarówno w roku ubiegania się o nią, jak i w roku poprzednim. Wakacje od ZUS nie będą też przysługiwać przedsiębiorcom, którzy wykonywali działalność na rzecz byłego pracodawcy, u którego byli zatrudnieni w roku założenia własnej firmy lub w roku poprzednim i wykonywali pracę zbieżną z usługami świadczonymi w ramach swojej działalności.
Popularna sieć ogłosiła upadłość i zamyka sklepy. Klienci nie zrobią już tam zakupówKtóry miesiąc i jakie składki
Właściciel interesu samodzielnie będzie mógł sobie wybrać, w którym miesiącu jego składki nie będą odprowadzane do ZUS. Warto jednocześnie podkreślić, że ulga dotyczy jedynie właściciela firmy, a nie jego pracowników - za nich nadal trzeba je będzie opłacać. Miesięczna przerwa obejmie składkę wypadkową, chorobową, emerytalną, rentową oraz te na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. By uzyskać miesięczne zwolnienie, wniosek trzeba będzie składać co roku, wyłącznie drogą elektroniczną.
Kiedy ulga wejdzie w życie?
Sejm przyjął na razie projekt ustawy, teraz musi ona trafić do Senatu. Po zatwierdzeniu, trafi do Dziennika Ustaw i po czterech miesiącach od tego czasu wejdzie w życie. Pierwsze wnioski, które obejmą bieżący rok, będzie więc można składać do końca listopada. Mali przedsiębiorcy zaoszczędzą dzięki temu 1600 zł.
Źródło: Fakt