BiznesINFO.pl Polska i Świat Cyberprzestępca próbował wyłudzić pieniądze. Nie miał pojęcia, że po drugiej stronie był policjant
Stiopa, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Cyberprzestępca próbował wyłudzić pieniądze. Nie miał pojęcia, że po drugiej stronie był policjant

28 lutego 2021
Autor tekstu: Wiktoria Pękalak

Oszust chciał naciągnąć policję

Policjant z Namysłowa zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości wystawił swój stary smartfon na jednym z portali aukcyjnych. Niedługo później odezwał się do niego mężczyzna, który twierdził, że dokonał już przelewu, w związku z czym czeka na wysyłkę.

Jak podaje biuro prasowe KW Policji w Opolu, kupujący stawał się podczas konwersacji coraz bardziej nachalny i mówił, że bardzo potrzebuje telefonu.

Policjant poinformował mężczyznę, że wyśle mu telefon, dopiero kiedy przelew zostanie zaksięgowany na jego rachunku bankowym. Wówczas cyberprzestępca wysłał mu link do strony, na której miało się znajdować potwierdzenie transakcji. Strona była oczywiście furtką, dzięki której złodziej mógł dostać się na konto policjanta.

Straszył policją

Nieświadomy z kim koresponduje cyberprzestępca, zaczął grozić sprzedającemu, że zgłosi sprawę na policję, jednak ktoś go już wcześniej uprzedził.

Cyberatak na policjanta, specjalistę od cyberprzestępczości nie miał prawa się udać, jednak wciąż wiele osób daje się nabrać i staje się ofiarą internetowych złodziei. W tej chwili policja zbiera materiał dowodowy, aby podejrzany o oszustwo internetowe trafił przed oblicze wymiaru sprawiedliwości.

Policja apeluje

Policja niejednokrotnie przypomina jak uchronić się przed atakami w sieci. Także przy tej okazji nie zapomniano, na co należy zwracać uwagę, by nie paść ofiarą cyberprzestępców. Uczula, że należy:

  • czytać SMS-y od banków, zwróć uwagę na to, co się autoryzuje

  • poznać zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosować się do nich

  • korzystając z portali aukcyjnych należy mieć ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów

  • uważać na próby nawiązania kontaktu poza portalem aukcyjnym, np. przez różnego rodzaju komunikatory

  • zapoznać się z instrukcją płatności portalu aukcyjnego

  • zwrócić uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat