Policja ujawniła statystyki dot. nietrzeźwych kierowców. Liczby szokują
Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji liczbę zatrzymanych nietrzeźwych kierowców w 2024 r. Optymizm po zmianach w taryfikatorze okazał się przesadzony - wciąż po polskich drogach jeżdżą dziesiątki tysięcy kierowców, które za nic mają życie innych.
W UE na drogach ginie codziennie 20 tys. osób
Nadkom. Robert Opas BRD KGP przekazał "Rzeczpospolitej" dane obejmujące cały miniony rok. Te są zatrważające, choć kolejny raz widoczny jest także niewielki spadek. Nadal jednak mowa o dziesiątkach tysięcy zatrzymań, tysiącach wypadków i mnóstwie ofiar śmiertelnych.
W całej Unii Europejskiej codziennie ginie w wypadkach z udziałem samochodów więcej niż 20 tys. osób. Szacuje się, że do 2 proc. całego europejskiego kilometrażu to jazda po spożyciu alkoholu przekraczająca lokalne normy.
W tych polskich miastach zamiast jechać, kierowcy stoją w korkach. Oto niechlubny ranking Złe wieści dla kierowców. Te opłaty mogą wkrótce wzrosnąćPonad ćwierć tysiąca zatrzymanych nietrzeźwych kierowców codziennie
Ogółem odsetek przyznających się do jazdy pod wpływem alkoholu jest zróżnicowany - od 5 proc. na Węgrzech do 34 proc. w Portugalii. Jak na tym tle wypada Polska? Na pytanie o jazdę pod wpływem alkoholu w ciągu ostatnich 30 dni twierdząco odpowiada 6,8 proc. badanych.
W 2024 r. polska policja zatrzymała 92 324 nietrzeźwe osoby prowadzące samochody, co przekłada się na 252 osoby dziennie - ponad ćwierć tysiąca każdego dnia. Jest to o 3,5 proc. mniej niż w 2023 r. (95 649). W 2022 r. nietrzeźwych kierowców było jeszcze więcej, bo 104 467.
Widać więc stały trend spadkowy. Trudno jednak zachowywać optymizm, jeśli wiemy, że nietrzeźwi kierowcy spowodowali w 2024 r. 1 201 wypadków, w których zginęły 154 osoby.
Polacy mają swój groźny schemat picia
Z badań międzynarodowych wynika, że Polacy nie spożywają alkoholu najczęściej w Europie. Niesławny prym wiodą kraje Europy Południowej, Bułgaria, Chorwacja, Portugalia czy Włochy. W Polsce widać inny zwyczaj - pijemy rzadziej, ale więcej.
Najwięcej nietrzeźwych kierowców znajdziemy wśród młodszych uprawnionych z przedziału wiekowego od 25 do 39 lat. Odpowiadają oni za blisko połowę wszystkich wypadków z udziałem nietrzeźwych osób prowadzących pojazdy.